Unatoč špekulacijama koje su tijekom svibnja cijenu bakra lansirale do rekordnih 11 tisuća dolara po toni, bakar bi se uskoro trebao stabilizirati na oko osam tisuća dolara, smatra Bloombergov analitičar Mike McGlone. Veliku ulogu u toj korekciji cijena odigrat će još uvijek usporeno kinesko gospodarstvo koje je jedan od glavnih izvora potražnje za tim metalom.
Skok cijena – rezultat špekulacija ili tijesne ponude?
Bakar je na robnim tržištima tradicionalno bio dobar pokazatelj globalne industrijske aktivnosti, no unatoč inače sporom rastu cijene, bakar je samo od početka 2024. godine poskupio oko 17 posto. Što stoji iza tog skoka?
Rudari i investicijski fondovi već neko vrijeme najavljuju povratak bakra, ukazujući na nešto manju ponudu i potencijalno smanjenje obujma proizvodnje. Dugoročno gledano, manji obujam ponude mogao bi postati problem, uzme li se u obzir široka uporaba tog metala u novijim granama industrije i tehnologije poput električnih vozila, obnovljivih izvora energije i umjetne inteligencije.
"O tome se priča već tri godine, a sada to vidimo na djelu. Kada govorimo o trenutačnom ciklusu cijena, siguran sam kako će on sve više uzimati maha. Naime, imamo tri izvora potražnje – zeleni CapEx, umjetnu inteligenciju i vojnu industriju. Prije tri godine imali smo samo CapEx potražnju. Ponude nema, a rezerve su male", rekao je za Bloomberg glavni energetski strateg Carlyle Groupa Jeff Currie.
Međutim, Bloombergov analitičar Mike McGlone za Bloomberg Adria Connect govori kako je trenutna cijena i kratkoročno i dugoročno prenapuhana.
"Lekcija o bakru koju valja znati je da je on pomalo sličan srebru. Treba biti oprezan kada skače na nove rekorde, pogotovo kada je skok cijene potaknut terminskim ugovorima. Pogledamo li kratkoročnu širu makrosliku za bakar, prognoze nisu dobre. Uzmimo primjerice prinose kineskih obveznica koji padaju, što nije dobar znak za rast potražnje. A pogledamo li betu na američkom tržištu dionica, ona je prilično skupa. Mislim da bakar hvata korak s betom koja je na rekordnoj razini, hvata korak sa zlatom i time riskira mamurluk", kaže McGlone.
Srebreni bakar
Unatoč tome što ima znatno nižu cijenu od zlata, sirovina poput srebra mogla bi se svojim karakteristikama i potencijalom približiti bakru. Zlato je posljednjih 100 godina do te mjere demonetiziralo srebro da se na srebro prvenstveno gleda kao na industrijski metal. Međutim, njegova široka industrijska primjena daje mu poticaj za rast, ali nedovoljno da dosegne zlato.
"Tržište u Kini i Japanu, povezano s obnovljivim izvorima energije i električnim vozilima, razvija se velikom brzinom, pogotovo ako taj razvoj ima malu podršku i na burzama. Ali treba pratiti i omjer zlata i srebra koji je trenutno oko 75 posto u korist zlata i raste već neko vrijeme. Pogledamo li S&P500, on je sada oko 20 posto viši od svog prosjeka u 100 tjedana. Kada dođe do te točke, obično imamo korekciju prema dolje. U tim situacijama zlato raste u odnosu na srebro. Mislim da smo sada u toj fazi. Srebro je volatilan metal, a od svih kovina i robe zlato ima najodrživiju putanju rasta", zaključio je McGlone.
--- O tome što je stajalo iza nagađanja o cijeni bakra na njujorškoj i londonskoj burzi, hoće li bakar od 12 tisuća dolara biti poticaj za širenje proizvodnih kapaciteta i hoće li zlato koštati 10 tisuća dolara, opširnije u razgovoru u videu.