Nvidia je na berzama postala žrtva sopstvenog vrtoglavog uspona - previsoka očekivanja za treći i tekući kvartal podmetnula su klip u točkove tech giganta. Uprkos premašenim prognozama, kvartalni izvještaj kompanije je prilično mlako dočekan na Wall Streetu, a sudbina ključnih indeksa umnogome zavisi od glavnih tech igrača. Kuda idu dalje S&P500 i Nasdaq100?
U prošlom kvartalu zaključno s krajem oktobra, prihodi kompanije su se više nego utrostručili, na 18,1 milijardu dolara. Profit je iznosio nešto više od četiri dolara po dionici, bez pojedinih stavki. To je znatno više u odnosu na procjene analitičara. Sektor data centra je od toga inkasirao 14,5 milijardi dolara, što je 279 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
U ovom trenutku, tržišna kapitalizacija kompanije dostiže 1,23 biliona dolara - čak bilion više od njenog glavnog rivala Intela. Dionice Nvidije u ovom trenutku stoje na oko 500 dolara, a prognoze investitora su da bi mogle da dostignu i vrijednost od 650 dolara. Ipak, prihodi Nvidije u tekućem kvartalu će, kako je saopšteno, iznositi oko 20 milijardi dolara, što je iznad prosječnih predviđanja Wall Streeta, ali ispod nekih projekcija od čak 21 milijarde dolara.
U razgovoru za Bloomberg Adria Connect, glavni broker Momentum Securities Nenad Gujaničić kaže da je projektovana cijena realna, ali da kompanija lako može upasti u zamku visokih stopa rasta čija normalizacija može dovesti do rezanja vrijednosti.
"Mi se sada ponovo nalazimo blizu nekog godišnjeg maksimuma, faktički maksimalne vrijednosti u ovom oporavku tržišta koje traje dvije godine i čini mi se da je neophodno da postoji još nekih okidača s druge strane koji bi pospješili generalni rast tržišta, jer veliki dio rasta ove godine upravo je došao od tih sedam-osam najvećih kompanija koje su listom iz sfere tehnologije. Čini mi se da su neophodni faktori iz drugih sektora ili iz makroekonomije da bi se podstakao neki jači rast tržišta. Bojim se da do kraja godine tu nemamo i te okidače i da će, prije svega, biti nekih negativnih iznenađenja po pitanju ponašanja potrošača u ovom prazničnom kvartalu", kaže on.
Dionica Nvidije ima čak 15 odsto udjela u ovogodišnjem rastu S&P 500 indeksa, dok se prognoze profita za tech orijentisani Nasdaq 100 bliže istorijskom rekordu, zahvaljujući skoku od 45 odsto od početka godine koji je dodao šest biliona dolara tržišnoj vrijednosti indeksa. Kako kaže Gujaničić, taj trend će se po svoj prilici nastaviti.
"Ako dođe do neke korekcije tržišne vrijednosti, svakako će investitori percipirati tech sektor kao nekakvo sigurno utočište. Ranije smo imali industriju hrane, farmaciju i neke sektore gdje su investitori bježali od povećanih rizika na tržištu. Mislim da je ovo neko vrijeme gdje će tehnologija, prije svega velike kompanije koje su sistemske za razvoj globalne privrede, postati neka vrsta zaštite investitora i mislim da će i u budućnosti rast tržišta u velikoj mjeri od njih zavisiti", zaključio je Gujaničić.
O tome kakvi rizici prijete poslovanju Nvidije, šta nam postojeće brojke govore, ali i kako će se ključni tech indeksi kretati u narednom periodu, detaljnije u razgovoru u videu.