Zvuk, ritam, brzina, struktura, funkcija - mjere se bezbrojne karakteristike srca kako bi ono što duže ostalo zdravo. Nedavno se armija digitalnih zdravstvenih tehnologija pridružila snagama tradicionalnih preventivnih alata u kardiologiji u borbi protiv moždanog i srčanog udara i drugih kardiovaskularnih rizika.
U budućnosti, minijaturni senzori, digitalni blizanci i vještačka inteligencija mogli bi da ojačaju njihove redove. Naučnici su uspjeli čak i da odštampaju srce, što je donedavno bilo nemoguća misija. Ipak, još uvijek imamo loše navike koje služe kao okidač genetskoj predispoziciji i doprinose razvoju bolesti.
Statistika i ekspertiza bile su povod dr. Nini Šesto da počne da razvija aplikaciju MEGI, koja prati stanje pacijenta nakon bolničkog liječenja. Dr. Šesto je aplikaciju razvila u saradnji s bolnicom "Magdalena'' iz Zagreba i time omogućila komfor kako pacijentima tako i doktorima. Naime, na milion ljudi imamo 85 kardiologa.
Zamislite sada jednu Anu koja je imala operaciju u januaru. Njena kontrola nakon operacije podrazumijevaće razgovor sa doktorom o nekim osnovnim stvarima. Da li redovno pije lijekove, ako je zaboravila - šta je uradila, koliko se kreće, koliki je bio pritisak kada je ustala iz kreveta jutros itd.
MEGI isključuje sve ovo. Ona za dvije nedjelje, koliko je neophodno da prati pacijenta, podatke prikupi i aktivno daje podršku. Naša Ana neće zaboraviti da uzme terapiju, jer će je MEGI podsjetiti, ona će povećati broj koraka, a ako osjeti neke jake bolove, MEGI će alarmirati bolnicu. Svi podaci koje prikupi su zaštićeni i u skladu sa zakonima EU, a jedan od benefita jeste i povezivanje MEGI sa WhatsApp aplikacijom.
Ovakav kontinuitet u liječenju obezbjeđuje prostor za razvoj mnogo kvalitetnijeg odnosa između doktora i pacijenta.
Upotrebom naprednih tehnologija poput AI, znanje doktora se umnožava, što znači da na neki način može da dovede do blagog rasterećenja zdravstvenih sistema širom svijeta.