Cijene proizvoda i usluga za ličnu potrošnju u Bosni i Hercegovini su u maju ove godine pale u odnosu na april, što je doprinijelo smanjenju godišnje inflacije na trenutnih 6,5 posto. U Republici Srpskoj stopa inflacije iznosi 7,3 posto, dok je u Federaciji BiH pala na 5,8. Centralna banka Bosne i Hercegovine procjenjuje da inflatorni pritisci slabe, no ekonomska aktivnost u prvoj polovini 2023. nastavlja usporavati rast.
Ovaj pad cijena i smanjenje inflacije donose različite reakcije ekonomskih stručnjaka, poput ekonomiste Draška Aćimovića, koji upozorava na disbalans u pasivnim kamatnim stopama između Bosne i Hercegovine i banaka u Europskoj uniji (EU), gdje bh. banke drže svoja sredstva. Pitanje koje se postavlja je može li se taj disbalans izbjeći te kakve bi bile posljedice po bh. ekonomiju.
Aćimović navodi da cijela Evropska unija, odnosno cijeli svijet, dizanjem kamatnih stopa centralnih banaka suzbija inflaciju.
"U Bosni i Hercegovini nemamo takav pristup. Centralna banka je odlučila da ne diže referentnu kamatnu stopu, koja je trenutno 0,5 posto, dok građani na svoje depozite svakodnevno dobijaju 0,2 ili 0,3 posto. Njihove matične banke, naravno, drže te depozite po referentnim kamatnim stopama Evropske centralne banke, koje su trenutno na 3,5 posto", kazao je on gostujući u emisiji Start.
Aćimović također komentira hvaljenje Centralne banke Bosne i Hercegovine zbog njenih visokih profita, koji se temelje na držanju milijardi u inostranstvu na koje su do skora ima negativnu kamatnu stopui, a sad imaju po ECB-u 3,5 posto. On tvrdi da takav prihod nije rezultat stručnosti ili znanja, već više posljedica povoljnih kamatnih stopa na koje se sredstva drže.
"U ovom trenutku situacija u BiH zahtijeva pažljivo upravljanje monetarnom politikom kako bi se održala stabilnost ekonomije i smanjili rizici od inflacije i drugih ekonomskih turbulencija. Odluke koje donosi Centralna banka imaju značajan utjecaj na ukupnu ekonomsku sliku zemlje, stoga je važno uzeti u obzir sve aspekte kako bi se postigao uravnotežen i održiv ekonomski rast", zaključio je on.