Gostujući u programu Bloomberg Adrije, agent za zapošljavanje i stručnjak za marketing Dominik Raškaj, istakao je da pored nastavljenog trenda odliva radne snage iz Bosne i Hercegovine, ono što sada definitivno osjetno uzima maha sa globalnog nivoa, jeste sve veći broj otpuštanja, odnosno manjak oglasa u IT sektoru uopšte.
"Negdje u ovo isto vrijeme, mi smo imali situaciju, da je IT sektor bio najtraženiji u BiH. Međutim, mi imamo sada pad od 90 posto. Skoro da nema više oglasa u IT sektoru. Postoje jasne naznake da se val otkaza prelio iz Evrope i Amerike na BiH. Na to upućuje umanjena potražnja uposlenih u ovome sektoru", kazao je on.
Govoreći o granama i sektorima koji najviše trpe, Raškaj je objasnio da je to građevinski sektor i da većna tih radnika, zbog brzine dobivanja radnih dozvola, odlazi da radi u Sloveniju.
"Danas je jako teško precizirati i baratati tačnim podacima. Mislim da su realne brojke zaista i puno veće. Ono što je zabrinjavajuća činjenica i dalje bez obzira što je loša situacija i u Njemačkoj za zapošljavanje, možemo vidjeti da je i Zavod za zapošljavanje Njemačke i prije dvije sedmice objavio podatak da je povećan broj nezaposlenih osoba na njihovom Zavodu. Dakle, počeo period stagnacije u Njemačkoj za potražnjom radne snage", navodi on.
Najviše zabrinjava što nema više potražnje za inženjerima, dodaje te kaže kako ako nemate inženjera, dakle nema ni gradnje ni investicija.
"Naši radnici i dalje odlaze u Sloveniju i u Njemačku, a prije to bilo u Hrvatsku. Međutim, Hrvatska je u ovih nekih godinu dvije jako spora što se tiče izdavanja dozvola za rad. Vi ako ste vlasnik jednog ugostiteljskog objekta u Hrvatskoj, i ako ste našli radnika u BiH, taj isti radnik će čekati na dozvolu do devet mjeseci. Dakle, prošla je sezona i ugostitelj može taj objekat da zatvori. Slovenija trenutno traži najlakše i najpristupačnije modele da što prije privuče radnu snagu. Prema našim podacima, oni u roku od manje od mjesec dana izdaju sve potrebne dozvole, tako da trenutno naši radnici iz građevinskog sektora, najviše odlaze u Sloveniju, Njemačku, pa onda u Hrvatsku", zaključio je Raškaj.