Pametni gradovi i stanogradnja termini su koji već nekoliko godina zauzimaju veliko mjesto na svjetskoj sceni. Stanogradnja na ovaj način predstavlja koncept koji kombinuje tehnologiju i održivost, kako bi se stvorio udoban, inovativan i efikasan stambeni prostor za poboljšanje kvaliteta života stanovnika, te smanjenje energetske potrošnje i negativnih utjecaja na okoliš. U emisiji Start smo pitali eksperta za pametne gradove Aleksandra Mastilovića da li je termin pametan, ponekad zloupotrijebljen.
"Pa generalno pametno, odnosno tu engleska verziju smart, - možemo pronaći definitivno na mnogo mjesta, s tim da se za takvu potrebu zaista se moramo dogovoriti da nekada nema opravdanje. Uglavnom, motivacija za to su marketinške svrhe, da se poboljša prodaja nekih proizvoda. Međutim, ako uđemo dublje, šta stvarno pametno znači, to znači da bismo mi trebali, najbanalnije rečeno, da bude jasno širem auditoriju, da prikupljamo određene podatke kroz te podatke znanja, da ih transportujemo u neke podatkovne centre, a te podatke na neki način organizujemo, segmentiramo, klasifikujemo ili šta god je potrebno", izjavio je on.
Mastilović dalje kaže da bi se onda trebali donijeti neki pametni algoritmi, kao što je vještačka inteligencija koja će te podatke, kako on navodi, propustiti kroz svoje ruke, odnosno tražiti neke pravilnosti, a te pravilnosti su znanja, i onda na osnovu tih znanja izazvati određenu reakciju, akciju, potez, odluku.
Čitaj više

Pametni gradovi između visokih ciljeva i zloupotreba
Osim reakcija u realnom vremenu na promjene, moguće je pratiti i preferencije stanovništva.
31.05.2023
"Ako je moguće automatski, a ako ne, onda bar da da neku vrstu prijedloga o onima koji su donosioci tih odluka. Onog momenta kada imamo posljedicu tog prikupljanja podataka, imamo pametno, dok, naravno, ako samo prikupljamo podatke od toga da imamo neku činjenicu, da je temperatura tolika ili da je broj automobila na saobraćajnici toliki, a nemamo reakcije s druge strane, taj sistem u suštini ne možemo smatrati pametnim. Možemo govoriti o nekim drugim prefiksima: možda je zeleno, možda i održivo, ali pametno bi trebalo da na ovaj način iskoristi potencijale", navodi Aleksandar Mastilović.
Cijeli intervju pogledajte na linku.