Izgleda da su građani Republike Srpske keš koji imaju odlučili da štede u nekretninama, jer je u prvom kvartalu ove godine prodaja nekretnina porasla za čak 25 odsto u odnosu na isti period lani. Tražeći način da očuvaju vrijednost novca u vrijeme visoke inflacije, ali i razmišljajući o trećoj životnoj dobi, bh. građani sve češće ulažu i u investicijske fondove. Da bi ovaj vid štednje uzeo maha, potrebna je sistemska finansijska edukacija, a koliko su finansijski pismeni naši sugrađani, za BBA TV govorila je Dajana Malbašić iz Evropskog penzijskog fonda.
Malbašić tvrdi da odluke koje donosimo danas u velikoj mjeri određuju našu budućnost, a štednja predstavlja ključnu komponentu finansijske pismenosti i finansijske stabilnosti i praktično možemo reći da ukoliko ne štedimo, nećemo ni imati.
"Koju štednju odabrati ili koji vid štednje nekom preporučiti zavisi od samog pojedinca i od njegovih finansijskih ciljeva, njegovih preferencija, averzije prema riziku i njegovom vremenskom horizontu samog ulaganja. Kod nas se u praksama i dalje jako često susreću tradicionalni vidovi štednje", izjavila je.
Na pitanje koliko je izvjesno da tradicionalni penzijski fondovi neće još dugo opstati, ako uzmemo u obzir da Republika Srpska ima jednog radnika na jednog penzionera, Malbašić odgovara da je penzijski sistem RS-a isključivo na principu međugeneracijske solidarnosti, odnosno to je princip tekućeg finansiranja, gdje uplate doprinosa postojećih radnika služe za isplatu iznosa penzija postojećih penzionera.
"Dakle, mi sada radeći ne zarađujemo svoju penziju, nego zarađujemo svoju platu. Prema posljednjim podacima iz aprila 2023. godine, odnos broja radnika i broja penzionera bio je 1,19:1. Potrebno je da bude bar 3,5 posto", kaže ona.
Dotakli smo se i povećane kupovine stanova.
"Od davnina se posjedovanje neke zemlje ili nekretnine, stana smatralo određenim bogatstvom. Već dugo stanovi i kuće, osim što su mjesta za život, predstavljaju i atraktivne investicije i nova ulaganja. Svjedoci smo da u posljednje vrijeme cijene stanova, odnosno samih nekretnina, neprestano rastu, međutim, svjedoci smo da i tamo potražnja premašuje ponudu. Očekujemo da će nam se ta investicija isplatiti, ali na neki način i da ćemo zaraditi od nje. Ponekad je potrebno da prođe i nekoliko godina. Iz tog razloga potrebno je jako dobro sagledati određene faktore. Potrebno je sagledati finansijsku situaciju, mogućnosti, ali i eventualne troškove koji će vam se javiti", navodi ona.
Malbašić dodaje da svako investiranje nosi i određene rizike na koje moramo biti spremni.
"Svaka investicija i svako ulaganje za sobom nosi određeni rizik bilo manji ili veći. Ono što pokazuje određeni vid sigurnosti kod ulaganja u investicijske fondove su jako uređene institucije, regulisane zakonom, prije svega zbog vas, odnosno zbog investitora. Da bi se sačuvao vaš integritet i upravo vaš interes na takvom tržištu, nova regulativa ima za cilj da štiti interese samih ulagača. S druge strane, još jedan vid sigurnosti jeste što investicijskim fondovima upravlja stručan i profesionalan tim ljudi koji ih prati", zaključila je.
Cijeli intervju pogledajte na videu u prilogu.