U emisiji Start Bloomberg Adrije razgovarali smo s Vladimirom Rudićem o finansijskoj pismenosti u Bosni i Hercegovini. Bosna i Hercegovina se suočava s izazovom niske finansijske pismenosti građana, što se reflektuje u njihovom pristupu bankarskim uslugama. U želji da se ovaj problem prevaziđe, Agencija za bankarstvo Republike Srpske pokrenula je projekat finansijskog opismenjavanja. O ovom pitanju razgovarali smo s ombudsmanom za bankarstvo Vladimirom Rudićem.
Prema izvještaju Svjetske banke iz 2019. godine, Bosna i Hercegovina je zaostajala u pogledu finansijske inkluzije u odnosu na regionalni prosjek. Samo 56 posto odraslih imalo je račun u banci ili nekoj drugoj finansijskoj instituciji, dok je regionalni prosjek iznosio 65 posto. Osvrćući se na te podatke, Rudić je primijetio da je od tog trenutka do danas došlo do određenog napretka kako u Bosni i Hercegovini tako i u drugim zemljama regije.
Bloomberg Adria
"Gledajući samo prvih šest mjeseci ove godine, primjetan je porast korištenja kredita za dva posto i porast međubankarskih transakcija za čitavih 23 posto", ističe Rudić. "Ovo ukazuje na veću uključenost građanstva u korištenju finansijskih usluga i pokazatelj je da ljudi sve više prepoznaju koristi ovakvih transakcija."
Na pitanje o procentu građana koji su zbog nedovoljne finansijske pismenosti postali žrtve prevare, Rudić je istakao potrebu za usporedbom apsolutnih vrijednosti kako bi se dobili precizni podaci.
Projekat finansijskog opismenjavanja Agencije za bankarstvo Republike Srpske predstavlja korak ka povećanju finansijske pismenosti građana Bosne i Hercegovine. Kroz edukaciju i osvješćivanje, građani će imati bolje razumijevanje bankarskih usluga i bit će manje skloni greškama koje mogu dovesti do finansijskih neprilika. U krajnjoj liniji, cilj je stvoriti finansijski pismeniju naciju koja može donositi odluke o svojim finansijskim transakcijama.