Jedan od najuglednijih svjetskih startup akceleratora Techstars službeno dolazi u Bosnu i Hercegovinu (BiH), čime Sarajevo postaje prvo središte u jugoistočnoj Evropi s licenciranim programom ove globalne platforme za inovacije. Techstars je, uz Y Combinator i 500 Global, jedan od tri vodeća svjetska startup akceleratora. Osnovan 2006. godine u Boulderu, Colorado, prepoznatljiv po svom jedinstvenom mentorskom modelu i filozofiji "Give First", koja podrazumijeva nesebično dijeljenje znanja i resursa kako bi startupi brže rasli.
Kroz njihove programe prošlo je više od 4.000 startupa, a njihova ukupna tržišna vrijednost danas premašuje 120 milijardi dolara. Među njima su i uspješni brendovi kao što su DigitalOcean, SendGrid, ClassPass i PillPack kojeg je Amazon preuzeo za gotovo milijardu dolara.
Iako je pokrenut u tada malom američkom gradu od svega 80.000 stanovnika, Techstars je Boulder pretvorio u jedno od najutjecajnijih startup središta u SAD-u i dokazao da se vrhunski inovacijski ekosistem može izgraditi bilo gdje, ako postoje znanje, vizija i podrška.
Danas ta ista vizija stiže u BiH, a Sarajevo postaje prvo središte u jugoistočnoj Evropi s licencom globalno priznatog Techstars programa. U partnerstvu s Techstars LLC, Konzorcijem "Techstars Sarajevo" i uz podršku Ambasade SAD-a u BiH, potpisan je četverogodišnji ugovor vrijedan 600.000 dolara. Stručnjaci se slažu da ovo nije samo još jedna najava, već korak koji mijenja pravila igre za bh. startup scenu.
Kako najavljuju, Techstars nije još jedan kratkotrajni projekt. Riječ je o platformi koja startupima nudi jasnu strukturu, mentorsku podršku, pristup investitorima i globalno provjerenu metodologiju.
Za razliku od dosadašnjih lokalnih pokušaja koji su često ovisili o entuzijazmu pojedinaca i nisu imali kontinuitet, Techstars Sarajevo donosi profesionalizaciju startup ekosistema i gradi održivu zajednicu.
Sarajevo kao strateška lokacija
Rečeno je da Sarajevo nije slučajno odabrano da se priključi svjetskim centrima inovacija, jer domaći potencijal za inovacije čini BiH vrhunskom destinacijom za investicije.
Bojan Lazić, direktor Techstars Sarajevo za Bloomberg Adriju, kazao je da je dolazak Techstarsa, jednog od tri najprepoznatljivija globalna startup brenda, prekretnicu za bh. startup scenu. Prvi put imamo priliku da ovako snažan globalni akcelerator direktno radi s lokalnim timovima, partnerima i investitorima.
Aktivnosti su već počele - vode se aktivni razgovori s vodećim domaćim univerzitetima, IT kompanijama i regionalnim investitorima oko zajedničkih aktivnosti koje bi za fokus imale rad sa studentima s ciljem inspiracije, ohrabrivanja i edukacije mladih ljudi, što bi u konačnici trebalo dovesti do konkretnih koraka u pokretanju startupa.
"Već smo održali kick-off događaj s više od 130 učesnika, predstavili program i započeli dijalog. Cilj nam je inspirirati, educirati i ohrabriti mlade da se upuste u poduzetništvo i stvaranje startupa. Kroz Founder Catalyst program koji počinje u septembru, kao i predstojeće aktivnosti poput Techstars Weeka i Startup Weekenda, gradimo temelje dugoročne platforme koja će omogućiti da ideje iz Sarajeva postanu lokalni, regionalni, pa i globalni startupi – uz podršku Techstarsa", kazao je Lazić.

Pokretanje Techstarsa u Sarajevu signalizira stvarnu promjenu pravca. To je pokazatelj da ono što je uspjelo u Boulderu može zaživjeti i u BiH, ako postoji zajednica koja to želi i podržava.
Ono što Techstars donosi jeste provjerena metodologija za pretvaranje potencijala jednog grada u dinamičan i samoodrživ startup ekosistem. To je partnerstvo koje se gradi odozdo kroz saradnju i povjerenje među učesnicima iz same zajednice, oslanjajući se na lokalnu inicijativu, a ne na odluke koje dolaze s vrha. Time se izbjegava rizik da zajednica postane nečiji projekt, umjesto prostor zajedničkog stvaranja. Startup zajednica se ne stvara i ne funkcionira kroz kontrolu ili monopol, već raste organski, kroz otvorenost i učešće svih koji žele doprinijeti.
Inicijativa se zasniva na principima koje je suosnivač Techstarsa Brad Feld opisao u sad već kultnoj knjizi "Startup Communities".
Ideja je jednostavna, pravi startup ekosistem vode sami osnivači, a vlada, univerziteti, investitori i druge institucije su tu da podrže i uključe se.
Stvaranje dugoročnih ekosistema
Lazić je kazao da bi Sarajevo iskoristilo ovu priliku, važno je da cijela zajednica, postojeći i budući osnivači, IT kompanije, univerziteti i institucije, prepozna vrijednost ovog pristupa i aktivno doprinese njegovom razvoju. Nije cilj samo da se preko noći stvore uspješni startupi ili privuku strane investicije. Pravi cilj je izgraditi lokalnu zajednicu koja će biti plodno tlo za nove ideje, kontinuiranu saradnju i dugoročan razvoj.
"Put do pravog startup ekosistema nije brz, ali uz pravi način razmišljanja, globalnu mrežu i metodologiju koja funkcionira, Sarajevo dobija priliku da preskoči godine pokušaja i pogrešaka. Ne počinje se od nule, već se oslanja na ono što je već dokazano kako bi se izgradila prepoznatljiva zajednica, sposobna da se aktivno uključi u savremene inovacijske procese, i lokalno i globalno", kazao je.
Iz kompanije naglašavaju da je ova prilika otvorena i za ljude koji žive u dijaspori, a u njoj vide šansu da se vrate i sa sobom donesu znanje, iskustvo i mrežu koju su izgradili u drugim zemljama, kao i inovativne ideje koje sada mogu biti primijenjene i ovdje.
Techstars - Seattle
Hiljadu poslovnih ideja dobit će priliku
Zamjenik premijera Federacije Bosne i Hercegovine i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović je prilikom potpisivanja ugovora izrazio zadovoljstvo, jer, kako je rekao, BiH i Sarajevo postaju regionalni centar start-up zajednice.
Istakao je da je, dok Srbija i Hrvatska pokušavaju godinama dovesti ovu prestižnu svjetsku kompaniju, BiH uspjela ispisati nove stranice u uspostavi ekosistema za razvoj poduzetništva.
"Sarajevo postaje regionalni lider biznis akceleracije. Vlada Federacije BiH je nosilac licence Techstarsa SAD-a u naredne četiri godine, dok izabrani lokalni konzorcij preuzima obavezu vođenja i finansiranja svih aktivnosti. Ovim ugovorom otvorili smo mogućnost za hiljade poslovnih ideja u BiH da dobiju priliku za vođenje, razvoj, mentoring, edukaciju i investiranje u njihove poslovne ideje. Ovo je najveći iskorak u sektor razvoja i poduzetništva u BiH", rekao je tada ministar Mijatović.
Premijer FBiH Nermin Nikšić kazao je da je aktuelna Federalna vlada zatekla budžet za podršku malim i srednjim poduzećima od šest miliona KM, a iznos je sada povećan na oko 30 miliona KM.
Katie Smith, predstavnica akceleratorskog programa Techstars LLC iz SAD-a kazala je da je Techstars LLC do sada investirao u skoro 5.000 kompanija, a svoje programe realizira u više od 50 gradova širom svijeta, među kojima su New York, London, Berlin, Los Angeles i Tokio.
Podsjećamo da je ugovor potpisan na osnovu konačne liste korisnika dijela grant sredstava Tekućih transfera za 2025. godinu - Subvencije privatnim poduzećima i poduzetnicima, za projekt "Razvoj start-up ekosistema", a nakon provedenog Javnog poziva Ministarstva.
Glavni cilj je otvoriti nove prilike za poduzetništvo mladih putem stvaranja poticajnog okruženja za inovacije i poduzetništvo. Poduzetnici će biti u središtu ekonomskog rasta i otvaranja radnih mjesta, pokretači napretka i ključni akteri u pozicioniranju BiH kao rastućeg centra talenata, kreativnosti i mogućnosti.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...