- IFC će dati 20 miliona EUR kredit Mikrofinu, vodećoj mikrofinansijskoj instituciji u Bosni i Hercegovini.
- Najmanje 50 posto sredstava je namijenjeno podršci poslovnim subjektima u vlasništvu žena; 25 posto za finansiranje projekata vezanih za klimatske promjene.
Kao pomoć za zatvaranje finansijske konstrukcije za žene poduzetnice i ubrzanje investicija vezanih za klimu, IFC daje kredit od 20 miliona EUR Mikrofinu d.o.o. Banja Luka (Mikrofin), vodećoj mikrofinansijskoj instituciji u Bosni i Hercegovini. Svrha ulaganja je da se unaprijedi pristup kreditnim sredstvima za mikro i mala poduzeća (MMP), gdje će najmanje 50 posto sredstava biti ponuđeno poslovnim subjektima u vlasništvu žena, i najmanje 25 posto pogodnim zelenim projektima.
Pristup finansijskim sredstvima je već duže vrijeme u kontinuitetu ograničavajući faktor u Bosni i Hercegovini, gdje su domaći krediti za privatni sektor iznosili samo 43,5 procenata BDP-a u 2023. godini — što je znatno ispod EU prosjeka od 77,6 posto. Iako na MMP otpada 99 posto svih privrednih subjekata, 47 posto zaposlenosti i 44 posto dodane vrijednosti, ova poduzeća i dalje imaju problema da dođu do finansijskih sredstava, čime se ugrožava njihov kapacitet za rast i otvaranje radnih mjesta.
Promo
''Uspostava na kreditu temeljenog partnerstva s IFC-om je značajan korak za Mikrofin, jer će taj partnerski odnos podržati naš kontinuirani rast i razvoj", izjavila je Milena Haneš, direktorica Mikrofina. "Osim samog finansiranja, imat ćemo koristi i od rada s ekspertima IFC-a, koji će nam pružiti savjetodavnu podršku i time nam pomoći da osnažimo ključna područja našeg poslovanja."
Žene poduzetnice se suočavaju sa značajnim preprekama u osiguranju finansijskih sredstava, između ostalog zbog ograničenog vlasništva nad imovinom, rodnih predrasuda i isključenosti iz formalnih mreža. Mnoge posluju neformalno, i ostaju izvan dosega tradicionalnih kreditora. Izdvajanjem polovine sredstava kredita za firme u vlasništvu žena, ovaj projekt će pomoći smanjenju finansijskog jaza i omogućiti ženama da razviju otporna poduzeća koja kreiraju prihod i radna mjesta.
Zeleno finansiranje se u Bosni i Hercegovini suočava s izazovima zbog ograničenih regulatornih poticaja, fragmentiranosti upravljanja i potrebe za unaprjeđenjem tehničkih kapaciteta među kreditorima. Ta zemlja je drugi najveći kreator emisija u regiji Zapadnog Balkana, na koju otpada 22 posto ukupnih emisija. Ovom investicijom Mikrofin će proširiti finansiranje klimatski povoljnih rješenja, kao što su energetski efikasne nadogradnje stambenih jedinica, krovni solarni sistemi i čiste tehnologije grijanja, čime će pomoći domaćinstvima i malim poslovnim subjektima da snize troškove energije i smanje emisije.
"Ova investicija se odnosi na dva ključna prioriteta IFC-a - inkluzivan rast i okolinska održivost", navodi Etleva Koka, IFC-ova menadžerica za finansijske institucije u Evropi. "Ona odražava našu strategiju osnaživanja nebankarskih finansijskih institucija kao načina da se dođe do nedovoljno pokrivenih tržišta, podrži rast mikro i malih firmi i doprinese stvaranju radnih mjesta."
Projekt dodatno podržavaju IFC-ove Savjetodavne usluge, koje će pomoći Mikrofin u evaluaciji i unaprjeđenju sistema okolišnog i socijalnog upravljanja, čime se osigurava da rast bude istovremeno inkluzivan i odgovoran.
IFC je prisutan u zemlji više od 30 godina i pokreće pozitivne promjene tako što primjenjuje reforme poslovnog okruženja, unaprjeđuje okolišno, socijalno i korporativno upravljanje i stvara prilike.