Shein, globalni lider u online prodaji brze mode, od sada je dostupan i kupcima u Bosni i Hercegovini. Ova popularna platforma, prepoznatljiva po bogatom asortimanu modernih i pristupačnih proizvoda, predstavlja značajan iskorak u širenju međunarodnih brendova na bosanskohercegovačko tržište, unoseći novu energiju i izazove u domaći sektor e-trgovine.
Shein, osnovan 2008. godine u Kini, doživio je eksplozivan rast tokom pandemije, povećavši promet na 23 milijarde dolara do 2022. godine.
Platforma se ističe svojom agilnom proizvodnjom, koja omogućava brze reakcije na modne trendove, smanjenje zaliha te povoljne cijene. Uz dostavu u više od 150 zemalja, Shein se često poredi s platformama poput AliExpressa i Temua. Iako dijele sličan asortiman, Shein je prepoznatljiv po fokusiranju na modu i trendove. Kupci u BiH sada imaju pristup proizvodima koji su ranije bili nedostupni ili su morali biti naručivani preko posrednika.
Čitaj više
Temu i Shein vode nas u eru TikTok potrošačke kulture
Temu i Shein vode nas u eru TikTok potrošačke kulture.
31.10.2024
Temu mijenja pravila igre na domaćem tržištu
Dolaskom Temua, online kupovina postala je pristupačnija široj populaciji, dok domaća maloprodaja teško može parirati njegovoj ponudi i uvjetima.
09.12.2024
Temu veliki hit u BiH, lavina pošiljki zatrpala dostavljače
Širenje usluga odražava rastuću potražnju i potrebu za efikasnijim logističkim rješenjima.
06.11.2024
Pet stvari koje trebate znati ako naručujete s Temua
Temu stigao u BiH sredinom septembra.
22.10.2024
Dominirajući tržištem brze mode, s 28 posto udjela u SAD-u do 2023., Shein koristi jeftinu proizvodnju, inovacije i agresivno oglašavanje kako bi redefinirao globalne potrošačke trendove. Analitičari Bank of Americe krajem 2022. godine označili su Shein kao "najveću prijetnju online trgovcima modom".
Utjecaj na lokalno tržište
Dolazak Sheina dolazi ubrzo nakon što je Temu, još jedna vodeća globalna platforma, započela svoje poslovanje u BiH. Ove platforme niskim cijenama i agresivnim marketinškim kampanjama privlače veliki broj potrošača, često postajući glavni izbor za kupovinu.
Ulazak ovih brendova na tržište Adria regije potencijalno mijenja pravila igre. S jedne strane, potrošači uživaju u širem izboru i nižim cijenama, dok se domaći trgovci suočavaju s izazovom da unaprijede usluge, prošire ponudu i prilagode se novim standardima. Mnogi stručnjaci predviđaju da bi konkurencija mogla rezultirati inovacijama i poboljšanjem kvaliteta lokalnih usluga, iako postoji rizik da manji trgovci neće moći izdržati pritisak.
Međutim, popularnost ovih globalnih platformi otvara i pitanja o održivosti i etici. Kritičari ističu ekološke izazove povezane s brzim trendovima i jeftinom proizvodnjom, kao i potencijalni utjecaj na radne uvjete u lokalnim zajednicama.
Sheinov dolazak u BiH dodatno ubrzava digitalnu transformaciju tržišta, gdje online kupovina sve više preuzima primat nad tradicionalnim načinima trgovine. Kako će domaći trgovci odgovoriti na ovaj izazov i hoće li potrošači prepoznati vrijednost lokalnih proizvoda, ostaje da se vidi.