Bogatstvo francuskih titana luksuza i kozmetike naraslo je do neviđenih visina tijekom ere pandemije, kada su potrošači razgrabili skupe torbice, haljine i proizvode za njegu.
Sada, tri najveća francuska milijardera - Bernard Arnault, Francoise Bettencourt Meyers i Francois Pinault - vide kako im se bogatstvo smanjuje jer suzdržanost zamjenjuje popustljivost.
Trojac, koji je i dalje među najbogatijim pojedincima na svijetu, ove je godine ukupno izgubio 58 milijardi dolara, prema Bloombergovom indeksu milijardera. Pad dolazi jer industrijski divovi koje kontroliraju, dakle LVMH, L'Oreal i Kering, izvješćuju o smanjenoj potražnji za robom visoke klase, posebno u Kini.
Čitaj više
Šta se događa sa luksuznim brendovima? Direktore i dizajnere mijenjaju u stilu brze mode
Da li potreba za brzim rezultatima i preokretom donosi rezultate?
19.10.2024
Bernard Arnault je u 2024. izgubio najviše novca od svih milijardera
Osnivač Tesle još uvek najbogatija osoba na svetu, a slijedi Jeff Bezos.
28.07.2024
Gucci ispao sa modne piste: može li da povrati stari sjaj
Gucci je često proizvodio previše verzija istog popularnog proizvoda kako bi što više uvećao kratkoročni profit.
19.05.2024
Da li su Louis Vuitton i Dior mikro tašne spas za industriju luksuza?
U namjeri da ih učine dostupnijim, luksuzne kuće su odlučile da smanje svoje torbe
14.04.2024
Povlačenje slijedi nakon plodonosnog razdoblja i za industriju i za milijardere, čiji su dobici u bogatstvu gurnuti u istu ligu s tehnološkim i financijskim mogulima poput Elona Muska i Warrena Buffetta. U Francuskoj, gdje žive Arnault, Bettencourt Meyers i Pinault, pad njihove neto vrijednosti također koincidira s intenziviranjem političkog pritiska za povećanjem poreza na bogate kako bi se suzbila nejednakost i pomoglo u smanjenju deficita u zemlji.
Pinault, koji je osnovao tvrtku koja se razvila u Kering, doživio je najteži udar na svoje bogatstvo, pao je za 63 posto na 22 milijarde dolara u odnosu na najvišu vrijednost iz kolovoza 2021. godine. To je najveći postotni pad od svih koji su još uvijek na Bloombergovom indeksu, a uglavnom je posljedica problema u njegovoj najvećoj modnoj marki - Gucciju.
"Provodimo radikalnu transformaciju u Gucciju" u neoptimalnom okruženju, komentirala je glavna financijska direktorica Keringa Armelle Poulou tijekom izvještavanja o zaradi ovog tjedna, tijekom kojeg je najavila zatvaranje trgovina. "To utječe na tempo našeg izvršenja i definitivno povećava bol koju trpimo u kratkom roku."
Stariji Pinault prenio je kontrolu nad tvrtkom na svog sina Francois-Henrija Pinaulta prije gotovo dva desetljeća i usredotočio se na svoju zbirku umjetnina, otvarajući muzeje u Parizu i Veneciji. Francois-Henri Pinault obećao je promijeniti Gucci, ali ovotjedno upozorenje o prodaji nije bilo prvo već treće u 2024. godini.
Od početka godine Arnaultovo bogatstvo smanjilo se za oko 26 milijardi dolara, što je najviše među 500 najbogatijih na svijetu na Bloombergovoj ljestvici. Pao je na peto mjesto indeksa s prvog mjesta jer su dionice LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, luksuznog konglomerata koji je osnovao 75-godišnji Arnault i koji još uvijek kontrolira, pale za 30 posto s najvišeg nivoa iz sredine 2023. godine.
Rezultati su također bili razočaravajući u kozmetičkom divu L'Orealu, koji je ove godine pomogao da se izbriše 19 milijardi dolara iz bogatstva Bettencourt Meyers, ostavljajući je na 81 milijardu dolara. Godinama je 71-godišnja nasljednica bila najbogatija žena na svijetu, a tu poziciju sada zauzima Alice Walton.
"Turbulencije su bile gore od očekivanih u sjevernoj Aziji, u kineskom ekosustavu, gdje su tržišta postala još negativnija, osobito u luksuzu", rekao je glavni izvršni direktor L'Oreala Nicolas Hieronimus u razgovoru s analitičarima. Poslovanje tvrtke ostalo je "prilično dobro" u Europi, Sjevernoj Americi i na tržištima u razvoju unatoč ljetnom usporavanju, ali Kina je bila "puno niža nego prije Covida".