U regiji suočenoj s ekonomskim izazovima, poduzetništvo i ulaganje u kompanije postaju ključni faktori za održivi razvoj. Primjeri uspješnih firmi poput Violete i Matis Groupa pokazuju kako inovacije i lokalno zapošljavanje doprinose jačanju lokalnih ekonomija.
Ulaganja u modernu tehnologiju i razvoj malih i srednjih poduzeća predstavljaju temelj budućeg ekonomskog rasta, istaknuto je na ProCredit Connect, regionalnom B2B Summitu.
Petar Ćorluka, osnivač i vlasnik kompanije Violeta, kazao je da je kroz godine uvijek ulagao u najmoderniju tehnologiju i kvalitetne sirovine, što je, kako sam navodi, ključ uspjeha.
''Prvi novac koji imate, ako ga uložite u dobru tehnologiju i kvalitetne sirovine, sigurno ćete imati kvalitetan proizvod'', kazao je Ćorluka.
Ulaganje u ljude
Ćorluka je 2019. godine ušao u prehrambenu industriju kupovinom tvornice Lasta Čapljina, gdje je, kao i u Violeti, uložio u najmoderniju tehnologiju i solarne panele kako bi smanjio troškove energije.
''Kada je kriza u Ukrajini uzrokovala poskupljenje plina, mi smo već imali rješenje – solarni paneli su omogućili da nam trošak energije bude 'nula''', naglasio je Ćorluka.
Njegova filozofija poslovanja također se oslanja na ulaganje u ljude. Smatra da je ključno zapošljavati lokalne ljude koji su željni učenja, a ne nužno one koji već sve znaju. ''Trebamo učiti od svih, ali raditi po svom'', kaže Ćorluka, ističući da lojalnost radnika iz manjih sredina doprinosi stabilnosti kompanije.
Danas, Violeta nije samo lider na regionalnom tržištu, već i primjer uspješne strategije koja kombinira inovacije, ulaganje u tehnologiju i ljude te održivo poslovanje.
Također, Dragomir Lazović, vlasnik i generalni direktor kompanija TIS i Matis Group, pojasnio je da je snaga kompanije u ljudima, naglašavajući važnost tima koji je izgradio tokom godina.
''Najveći uspjeh su timovi koje sam stvorio'', kaže Lazović, ponosan na postignuća kompanije.
Lazović više od 30 godina uspješno vodi ove firme, koje su danas među najvažnijim igračima na tržištu namještaja u Srbiji i regiji.
Prema podacima, mala i srednja poduzeća (SME) čine oko 90 posto svih poduzeća širom svijeta i zapošljavaju približno 50 posto globalne radne snage, što ih postavlja kao ključne pokretače privrednog rasta. Njihova važnost nije samo u stvaranju radnih mjesta, već i u njihovom doprinosu lokalnim zajednicama. Oko 80 posto prihoda SME-ova u zemljama u razvoju ostaje u lokalnim zajednicama, čime direktno pomažu smanjenju ekonomske nejednakosti i jačanju lokalne ekonomije.
Povezanost poduzetništva na regionalnom i lokalnom nivou jasno pokazuje kako regionalni uspjesi mogu poticati lokalni razvoj. Ovo ne samo da doprinosi ekonomskom rastu, već stvara i društvene i kulturne koristi, čineći SME-ove ključnim elementom za održivost i napredak zajednica u kojima djeluju.
Analize za budućnost regije
Mario Holzner, izvršni direktor Vienna Institute for International Economic Studies (WIIW) kroz prezentaciju je pojasnio da BiH najviše izvozi u zemlje Evropske unije, zatim CEFTA-e, te ostale zemlje.
Prema WIIW-u, srednjoročni ekonomski izgledi regije su pozitivni, zahvaljujući rastućoj potrošačkoj moći koja otvara nove poslovne mogućnosti. Ključ za daljnji razvoj leži u regionalnoj saradnji i integraciji u Evropsku uniju. Osim toga, povezivanje s globalnim vrijednosnim lancima donosi šire ekonomske koristi, nadilazeći samu proizvodnju.
Demografski i energetski izazovi predstavljaju prepreke, ali i prilike za inovacije. Ulaganja u obrazovanje, automatizaciju i obnovljive izvore energije, kao i jačanje regionalne saradnje, mogu znatno unaprijediti tržište i osigurati dugoročni rast na korist svih učesnika u ekonomskom prostoru regije.