Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH) raspisala je tender za nabavku 400.000 tona mrkog uglja s prevozom za potrebe Termoelektrane Kakanj.
Procijenjena vrijednost ugovora je 54 miliona KM, a pravo učešća imaju sva pravna lica registrovana za obavljanje djelatnosti koja je vezana za predmet nabavke u skladu sa važećim propisima zemlje u kojoj je registrovan. Ponude se dostavljaju do 19. Septembra.
U obavijesti se navodi da će se isporuka vršiti sukcesivno do 31. jula naredne godine.
Kako je Bloomberg Adrija ranije izvjestila, Elektroprivreda BiH je u decembru prihvatila ponudu i kupila od kompanije Lager 400.000 tona mrkog uglja za 69,97 miliona KM bez PDV-a. U cijenu je uračunat i prijevoz jer je ugalj namijenjen za potrebe Termoelektrane Kakanj.
Nakon što je prošlu godinu završila s ogromnim gubitkom, Elektroprivreda BiH je i u prvih šest mjeseci ove godine poslovala u minusu. Poslovanje s gubitkom u 2023. kako su naveli je bilo i očekivano s obzirom na manju proizvodnju od planirane zbog smanjene isporuke uglja, ispada termoblokova i neplanskih zastoja na hidroelektranama.
Početkom decembra iz EPBiH su pozvali na sprečavanje urušavanja elektroenergetskog sistema.
"Smanjenje isporuka uglja iz rudnika Koncerna EP BiH prema termoelektranama u Tuzli i Kaknju datira od 209. godine i traje u kontinuitetu", saopćili su.
Nedostajuće količine uglja iz rudnika Koncerna EP BiH nadomještene su kupovinama od trećih lica kako ne bi bilo ugroženo snabdijevanje prvenstveno domaćih kupaca, dodali su. Međutim, navedeni ostvareni proizvodni rezultati doveli su do značajnog smanjenja bilansnih viškova namijenjenih za prodaju na tržištu i ostvarenju prihoda po tom osnovu.
Gomilanje gubitaka u rudnicima
Direktor Elektroprivrede BiH Sanel Buljubašić kazao je na konferenciji za medije krajem jula da su gubici rudnika 2009. iznosili 39 miliona KM dok su prošle godine su iznosili 117 miliona KM. Kako je Buljubašić istakao, akumulirani gubitak rudnika od 2009. do 2023. iznosi više od milijardu KM.
Izdvojio je i to da je prije u prosjeku bilo 2.000 gigavat sati (GWh) struje viška, a da je sada 50 gigavat sati struje viška. Kao jedan od uzroka za to je istakao nedostatnu proizvodnju uglja u rudnicima. Mišljenja je da se navedenim podatkom negira tvrdnja da aktuelna uprava ne zna prodati višak struje.
Napomenuo je da su ovi gubici napravljeni u rudnicima Kreka, Zenica i Gračanica, a da ostali rudnici u koncernu pozitivno posluju. Naglasio je da su, kako je izjavio, nezavisni procjenitelji sugerirali Elektroprivredi smanjenje ulaganja u rudnike za 117 miliona KM.