Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EP BiH) kupila je od kompanije Lager 400.000 tona mrkog uglja za 69,97 milijuna maraka bez PDV-a. U cijenu je uračunat i prijevoz jer je ugalj namijenjen za potrebe Termoelektrane Kakanj.
Elektroprivreda BiH je primila četiri zahtjeva za učešće u tenderu. To su, pored Lagera, ARNEX TRADING DMCC (Ujedinjeni Arapski Emirati), LX INTERNATIONAL Corp., Republika Koreja i Grupa ponuđača ILIĆ TRGOVINA, Zvornik i SOLE-KOMERC d.o.o. Dobanovci (Srbija).
"Ponuđač Lager je u početnoj ponudi ispunio uvjete iz poziva za dostavljanje početne ponude, te prihvatio nacrt ugovora i tehničke zahtjeve za isporuku uglja asortimana Mrki", navodi se u dokumentaciji.
Lager iz Posušja je dostavio konačnu ponudu u iznosu od 69.972.000 KM bez PDV-a. S obzirom na to da je dostavljena samo jedna ponuda, nije moguće održavanje e-aukcije, obrazložili su iz Elektroprivrede BiH.
Podsjećamo, Elektroprivreda BH je javnu nabavku procijenila na 70.120.000 KM bez PDV-a.
U obavijesti kompanije se navodi da se Sektor za komercijalne poslove zadužuje da u roku od tri dana, a najkasnije u roku od sedam dana od dana donošenja, odluku o izboru dostavi ponuđaču i time ga obavijesti o rezultatima postupka.
Elektroprivreda BiH je 2018. godine proizvela 7.245,4 GWh električne energije. Godinu kasnije zabilježen je pad od 16,7 posto zbog nedostatka uglja. "Za prvih 11 mjeseci 2023. ostvarena proizvodnja je iznosila 4.834 GWh i na kraju godine će biti ispod 5.500 GWh", priopćili su iz EP BiH.
Stanje nesigurnosti
Nakon što je nova postavka preuzela kormilo EP BiH, u javnost su još u listopadu izašli s problemima koje su zatekli. Gubitak od 55,11 milijuna KM za osam mjeseci, pad prihoda te smanjena isporuka uglja, za koju smatraju da ugrožava energetsku stabilnost BiH.
Vršilac dužnosti generalnog direktora i vršioci dužnosti članova Uprave Elektroprivrede ukazuju na to da su na dan preuzimanja dužnosti 24. kolovoza 2023. godine zatekli gubitak u iznosu od 55,11 miliona KM. U prvih osam mjeseci ove godine prihodi su manji za 108,96 milijuna u odnosu na planirani.
Primjetno je značajno smanjenje plasmana uglja iz rudnika Koncerna EP BiH prema termoelektranama u Tuzli i Kaknju. U prvih osam mjeseci ove godine plasman uglja je bio na svega 57,1 posto od planiranih i ugovorenih količina. Zbog revitalizacije koja je počela kašnjenjem od četiri mjeseca, iz pogona je isključen Blok 6 u TE Tuzla.
Kompromis za rudare
Prošlog tjedna potpisani su ugovori sa 48 radnika koji su pristali na sporazumni raskid ugovora o radu u Rudnicima mrkog uglja Zenica (RMU Zenica). Na taj način je započela realizacija prve faze Programa socijalnog zbrinjavanja viška radnika kojih će u prvoj fazi biti ukupno 154.
Jama Raspotočje trenutno je i jedini pogon u kojem se odvija proizvodni proces, dok će u drugoj fazi pogon Stara jama, u kojem se od svibnja ne odvija proizvodnja, biti potpuno zatvoren te broj radnika umanjen za dodatnih 60-ak, potvrdio je Feni predsjednik Sindikata pogona Raspotočje RMU Zenica Nedžad Duraković.