Agencija za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine je 27. 6. 2024. godine donijela rješenje o oduzimanju dozvole za obavljanje poslova davanja mikrokredita Mikrokreditnom društvu IuteCredit d.o.o. Sarajevo.
Kako se navodi u rješenju, Mikrokreditnom društvu IuteCredit BH d.o.o. Sarajevo nije dozvoljeno sklapati nove poslove u vezi s obavljanjem mikrokreditiranja od 30. juna 2024. godine, osim onih kojima se osigurava prestanak obavljanja poslova davanja mikrokredita i usklađivanja djelatnosti s ovim rješenjem na način određen Zakonom o mikrokreditnim organizacijama.
Najavljeno povlačenje
Kako je Bloomberg Adria ranije izvještavala, u septembru prošle godine kompanija je najavila da će se povući iz Bosne i Hercegovine zbog regulatornog okruženja u zemlji povezanog s digitalizacijom.
Trenutni propisi u zemlji ne dopuštaju učinkovito digitalno uključivanje i pojednostavljeno digitalizirano korisničko iskustvo, naveli su.
"Regulatorni pristup karakterizira konzervativizam i općenito negativan stav prema digitalizaciji, što nam je učinilo većim izazovom učinkovito poslovanje na tržištu", saopćili su tada iz IuteCredit.
Iz tog razloga u 2023. nije bilo zabilježenih zahtjeva za kreditima, dok je u 2022. zaprimljeno 15.508 zahtjeva za kredit.
Ovo društvo je od novembra 2022. godine poslovalo smanjenim kapacitetom putem Centrale Društva i sa smanjenim brojem zaposlenika, a sve na osnovu odluke vlasnika o smanjenju obima poslovanja.
Prihodi od kamata IuteCredita u BiH smanjili su se 48,9 posto na godišnjem nivou na 500.000 eura u prvoj polovici 2023. godine, objavila je kompanija u finansijskom izvještaju u oktobru 2022. godine.
Najveći gubitaš finansijskog sektora
Prema ranijim podacima Agencije za bankarstvo FBiH, ovo društvo je jedan od najvećih gubitaša, ne samo među mikrokreditnim organizacijama u BiH, već i ukupno u finansijskom sektoru u našoj zemlji.
Riječ je o kompaniji koja posluje u okvirima međunarodne finansijske organizacije IuteCredit sa sjedištem u Tallinnu. Kompanija se bavi mikrokreditiranjem i fintechom i nudi neosigurane potrošačke zajmove s dospijećem između jednog i 36 mjeseci i zajmove osigurane automobilom s dospijećem do 60 mjeseci.
Također, nude kredite na rate, kod kojih se glavnica, kamate i druge naknade moraju otplaćivati mjesečno prema zajednički dogovorenom rasporedu.
U BiH su počeli poslovati početkom 2019., ali od tada su gomilali samo gubitke.
Firma također posluje u Bugarskoj, Sjevernoj Makedoniji, Moldaviji i Albaniji.
Mikrokreditni sektor važan je dio finansijskog poslovanja
Bosanskohercegovačke mikrokreditne organizacije (MKO) u prvih devet mjeseci 2023. ostvarile su ukupnu neto dobit od 64,41 milion konvertibilnih maraka, gotovo dvostruko veću u odnosu na 32,95 miliona KM iz istog prošlogodišnjeg perioda.
Prema podacima Agencije za bankarstvo FBiH, neto dobit 14 mikrokreditnih organizacija u prva tri kvartala prošle godine dostigla je 25,59 miliona KM, što je za 116,47 posto više u odnosu na isti lanjski period. Od ukupne sektorske dobiti, na mikrokreditne fondacije (MKF) odnosi se 22,22 miliona KM, a na mikrokreditna društva (MKD) 3,37 miliona KM.
Mikrokreditne organizacije (MKO) u Bosni i Hercegovini (BiH) kreditiraju uglavnom fizička osobe, najviše nenamjenskim sredstvima, dok namjenske kredite u MKO najviše uzimaju poljoprivrednici. U zavisnosti od toga da li im je sjedište u Republici Srpskoj (RS) ili Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH), MKO nude kamate koje se drastično razlikuju te posljedično imaju i značajne razlike u profitu koji ostvaruju.
Ukupni krediti mikrokreditnih organizacija sa sjedištem u RS na kraju marta ove godine iznosili su 568,1 milion maraka, od čega se na fizičke osobe odnosi 552,5 miliona KM.
Dodatna 224 miliona su fizičke i pravne osobe povukle iz MKO sa sjedištem u FBiH, a koje posluju u RS, a najveći dio tog novca (74 miliona) je uzeto za stambene potrebe i (70 miliona) za poljoprivredu, prema podacima Agencije za bankarstvo RS.