Mikrokreditne organizacije (MKO) u Bosni i Hercegovini (BiH) kreditiraju uglavnom fizička lica, najviše nenamjenskim sredstvima, dok namjenske kredite u MKO najviše uzimaju poljoprivrednici. U zavisnosti od toga da li im je sjedište u Republici Srpskoj (RS) ili Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH), MKO nude kamate koje se drastično razlikuju te posljedično imaju i značajne razlike u profitu koji ostvaruju.
Kamate u RS i do 84 odsto, u prosjeku duplo veće nego u FBiH
Ukupni krediti mikrokreditnih organizacija sa sjedištem u RS na kraju marta ove godine iznosili su 568,1 milion maraka, od čega se na fizička lica odnosi 552,5 miliona KM.
Stanovništvo se najviše u MKO zadužuje za ostale potrebe (296 miliona), dok je namjenski za poljoprivredu plasirano 122 miliona maraka kredita, a za uslužne djelatnosti 86 miliona KM.
Dodatnih 224 miliona su fizička i pravna lica povukla iz MKO sa sjedištem u FBiH, a koje posluju u RS, a najveći dio tog novca (74 miliona) su uzeta za stambene potrebe i (70 miliona) za poljoprivredu, prema podacima Agencije za bankarstvo RS.
Efektivna kamatna stopa (EKS) je na kratkoročne kredite u prosjeku bila 57,4 odsto, a na dugoročne 23,23 odsto u MKO u RS. Najviše kamate su evidentirane za kratkoročne nenamjenske kredite i to EKS 84,34 odsto.
Visoke kamatne stope omogućile su MKO u RS da u prvom kvartalu na ime prihoda od kamata prikupe 48,6 miliona KM te da ostvare neto dobit od 29 miliona KM, što je za 47 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Namjenski krediti: U RS najviše za poljoprivredu, u FBiH za stambene potrebe
Ukupni krediti koje su MKO sa sjedištem u FBiH plasirale na kraju prvog kvartala iznosili su 691,19 miliona KM, od čega je fizičkim licima dato 671,2 miliona, najviše za stambene potrebe 237,3 miliona, zatim za ostale potrebe te za poljoprivredu.
Kamate koje imaju na kratkoročne kredite iznose u prosjeku EKS 28,18 odsto, dok su za dugoročne kredite 22,42 odsto. Najveće kamate su za nenamjenske kratkoročne kredite i iznose 31,02 odsto.
Na ime kamata i sličnih prihoda MKO sa sjedištem u FBiH su prihodovale 33,8 miliona KM, a usljed visokih operativnih rashoda na kraju prvog kvartala imaju neto dobit od 6,2 miliona KM, podaci su Agencije za bankarstvo FBiH.
Pristup novčanim sredstvima sve skuplji
Milena Haneš, direktorica Mikrofina, rekla je ranije za Bloomberg Adria TV da pristup novčanim sredstvima postaje sve skuplji.
"Pomaci u mikrokreditnom sektoru Bosne i Hercegovine svakako predstavljaju pozitivan znak za ekonomski razvoj zemlje, naglašavajući važnost ovog sektora u podršci malim preduzetnicima i pojedincima u ostvarivanju njihovih finansijskih ciljeva", navela je Haneš.
U BiH posluje 28 mikrokreditnih organizacija sa 587 poslovnih jedinica, prema podacima Udruženja mikrokreditnih organizacija AMFI, a zapošljavaju 2.157 radnika. Cilj MKO je poslovanje u skladu s kriterijumima ESG-a, a što predstavlja okolišne (Environmental), društvene (Social) i upravljačke (Governance) kriterijume u stvaranju održivog i društveno odgovornog poslovanja.
"Budući da mikrokrediti i dalje igraju vitalnu ulogu u pružanju finansijskih usluga zajednicama, prihvaćanje ESG načela može povećati njihov učinak i doprinijeti izgradnji otpornijeg i pravednijeg društva", kazala je ranije Elma Zukić, predsjednica Udruženja mikrokreditnih organizacija AMFI.
Podsjećamo, ESG Strategija za mikrokreditni sektor u BiH usvojena je u decembru 2023. godine i predstavlja temeljni dokument za daljnje razvijanje i usavršavanje mikrokreditnog sektora u BiH s aspekta održivosti i efikasnog prilagođavanja novim tržišnim zahtjevima, kao i potrebama klijenata MKO.