Ako nemate pristup tradicionalnim bankama ili jednostavno ne želite odlaziti u banku, jedna od dostupnih opcija za podizanje kredita su mikrokreditne institucije. Ipak, treba imati na umu da su ovakvi krediti u prosjeku čak pet puta skuplji od kredita koje nude komercijalne banke.
Mikrokreditna društva u Bosni i Hercegovini specijalizirane su finansijske institucije koje se bave odobravanjem malih zajmova, prvenstveno fizičkim osobama i malim biznisima koji iz različitih razloga nemaju pristup standardnim bankarskim uslugama. Gotovo 98 posto svih mikrokredita plasira se fizičkim osobama, a sredstva se najčešće koriste za finansiranje poljoprivrede ili u stambene svrhe.
Usprkos tome što na nivou ukupnog finansijskog sistema mikrokreditna društva u BiH čine svega 3,9 posto ukupne imovine, bilježe značajan rast. U posljednjih pet godina imovina mikrokreditnih društava, što su u pravilu plasirani krediti, porasla je za čak 66 posto. U istom razdoblju imovina banaka narasla je 30 posto, što jasno ukazuje na sve veću potražnju za uslugama mikrokreditnih institucija i to unatoč znatno višim kamatnim stopama koje nude.
Prosječna kamatna stopa na mikrokredite iznosi 21 posto u Republici Srpskoj, dok je u Federaciji BiH nešto niža, oko 19 posto. Za usporedbu, prosječna kamatna stopa u bankama zemalja Evropske unije iznosi svega 3,7 posto. Upravo zbog takvih razlika, neto kamatna marža mikrokreditnih društava u BiH je i do deset puta viša nego u evropskom bankarskom sistemu, što ukazuje na njihovu visoku profitabilnost.
Korisnici mikrokredita često su osobe koje imaju rizičniji finansijski profil i koje su izvan dosega tradicionalnog bankarskog sistema. Stoga nije iznenađenje da je udio nenaplativih kredita u mikrokreditnom sektoru nešto viši nego kod banaka. U Republici Srpskoj takvi krediti, tzv. NPL-ovi, čine 6,3 posto ukupnog portfelja, dok je u Federaciji taj udio svega dva posto, što je čak i niže od prosjeka nenaplativih kredita u komercijalnim bankama.
Gledano iz investitorske perspektive, mikrokreditna društva u Republici Srpskoj bilježe iznimno visoku isplativost. Povrat na kapital (ROE) u tom entitetu iznosi impresivnih 30 posto, dok je u Federaciji BiH znatno skromniji, 5,2 posto. Ipak, obje brojke imaju težinu kada se usporede s prosječnim povratom na kapital u bankarskom sektoru, koji iznosi oko 13 posto.
Sve navedeno pokazuje da su mikrokreditne institucije postale važan dio finansijskog sistema Bosne i Hercegovine. S jedne strane nude pristup kapitalu onima koji bi inače ostali bez opcija, ali s druge strane taj kapital dolazi uz visoku cijenu. Istovremeno, njihova sposobnost ostvarivanja visoke dobiti, posebno u Republici Srpskoj, čini ih zanimljivim modelom s investicijskog stajališta, iako i dalje nose određene rizike vezane uz naplatu potraživanja.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...