Mate Rimac je u kampusu svoje tvrtke u Kerestincu predstavio je projekt robotaksija pod novim brendom Verne i poručio kako bi ih na zagrebačkim ulicama trebali vidjeti već 2026. godine. Grandioznu prezentaciju koju je popratila sva sila političara, ulagača i novinara pokvario je jedan sitan problem – robotaksi nije radio, odnosno nije se htio dovesti na pozornicu nakon što ga je Rimac pozvao preko aplikacije.
"Dug je put iza nas, imali smo grešaka, probili neke rokove, ali i ostvarili stvari o kojima smo mogli samo sanjati. Danas predstavljamo naš najambiciozniji projekt. Želimo ponuditi najbolje i najsigurnije vožnju koja neće donositi samo benefite ljudima koji se voze, već i gradovima, odnosno društvu. Kako bi to ostvarili, razvili smo kompletan ekosustav koji se sastoji od tri dijela. Prvi je samo vozilo, druga je aplikacija, a treće infrastruktura", istaknuo je Rimac.
Riječ je o električnom dvosjedu koji bi trebao biti potpuno autonoman zahvaljujući platformi Mobileye Drive koja će biti integrirana u vozilo zajedno s cijelim nizom senzora. Baterija od 60 kW trebala bi mu osigurati oko 14 sati gradske vožnje.
Oslanjat će se na softver sličan postojećim taksi aplikacijama i posebnu infrastrukturu nazvanu Mothership koja će biti dostupna u svakom gradu. Mothership su zapravo postaje u kojima će se Verne puniti, čistiti i generalno održavati.
"Prvi Mothership gradit će se u Zagrebu, blizu ove postojeće tvornice", poručio je Rimac, dodavši kako bi uskoro trebao početi i proces izgradnje proizvodnih pogona za same robotaksije.
"Lokacija pogona bit će u južnom dijelu Zagreba. Tu će se vozila sastavljati, kalibrirati i testirati", izjavio je.
Nakon Zagreba u 2026. projekt bi se trebao širiti na druge gradove. Kako ističu iz tvrtke, najprije bi se trebali proširiti na Veliku Britaniju i Njemačku, a potom i na zemlje Bliskog istoka. Naglašavaju kako su već potpisali ugovore s 11 gradova te da pregovaraju s još 30-ak diljem svijeta, a cilj im je doseći brojku od preko stotinu gradova.
Suosnivač i glavni direktor dizajna Vernea Adriano Mudri kazao je kako su morali posložiti vanjski izgled tako da uklope brojne senzore, a izostanak komandi i vozača im je dao dizajnersku slobodu za uređenje interijera.
"Zašto dvosjed? Jer podaci pokazuju da u 9 od 10 vožnji vozilo koriste samo jedna ili dvije osobe. Stoga većinu vožnji možemo zadovoljit dvosjedom i stvoriti jedinstven unutarnji prostor u vozilu kompaktne veličine. Unutrašnjost Vernea ima više prostora nego u Rolls-Royceu", pohvalio se Mudri, napomenuvši kako će svako vozilo imati ekran od 43 inča i 17 zvučnika.
Posebnu su pažnju posvetili korisničkom iskustvu i personalizaciji vozila, bit će moguće zadržati vozilo i na duže vrijeme, a nudit će i poseban model pretplate.
Na samom uvodu prisutnima se obratio i premijer Andrej Plenković koji je u uvodnom govoru istaknuo kako se Rimac borio protiv skepse i predrasuda kao i svaki inovator koji je ispred svog vremena.
"Povjerenje ovom projektu smo dali dosta rano što je posebno važno za mladu zemlju koju traži svoje njiše u globalnoj konkurenciji. Projekt smo podržali značajno financijski, sa 180 milijuna eura, jer smatramo da je on dio rješenja ta budućnost", kazao je Plenković, povlačeći paralele između Rimca i velikih investitora iz hrvatske povijesti poput Vučetića i Tesle.