Razvoj generativne vještačke inteligencije (engl. artificial intelligence - AI) okupirao je pažnju svjetskih tržišta, sa ChatGPT-jem kompanije OpenAI, koji je pokrenuo aktuelnu trku u pogledu usvajanja AI-ja u svim industrijama i sektorima usluga.
Ovaj zamah takođe je zahvatio startup scenu u Srbiji, pa je tako ovogodišnje istraživanje pokazalo da svaka treća startup kompanija u Srbiji razvija proizvod u oblasti primjene AI-ja. Potencijal nove tehnologije prepoznao je i Hunch, startup koji su 2017. osnovali Siniša Raković i Igor Simović s malom grupom pionira kreativne tehnologije u Los Angelesu i Beogradu.
Hunch je, kako se navodi na njihovom sajtu, postao svjetski lider u kreativnim rješenjima zasnovanim na podacima u uskoj oblasti marketinga, fokusiranoj na trgovinu putem društvenih mreža. Nude platformu za automatizaciju kreativnih oglasa koja kombinuje personalizaciju potrošača, sastavljanje oglasa u velikom obimu i plasiranje na društvenim mrežama. Kompanija je, kako kažu, pomogla u lansiranju više od milijardu automatizovanih kreativnih oglasa za stotine brendova, među kojima su Bavaria Automotive, Qatar Airways i Wavemaker.
Sjedište im je u New Yorku, imaju kancelariju i u glavnom gradu Srbije, a ranije su najavili da im je cilj otvaranje kancelarije u Holandiji i razvijanje poslovanja u toj zemlji.
Na listi Bloomberg Businessweek Adria, koja je rangirala 30 najvećih magneta u Adria regionu, a koji su u proteklih pet godina privukli najviše ulaganja iz fondova rizičnog i privatnog kapitala, Hunch je zauzeo 26. mjesto, s prikupljenih 8,5 miliona evra.
Pitali smo ih kako su iskoristili prikupljena sredstva.
"Investiciju koju smo dobili uložili smo u dva pravca - razvijanje proizvoda s fokusom na AI i otvaranje tržišta u Ujedinjenom Kraljevstvu, DACH (Njemačka (D), Austrija (A) i Švajcarska (CH), prim. aut.) i Beneluks regijama", rekao je Raković, izvršni direktor Huncha.
Prema njegovim riječima, u ovom trenutku postoji veliki broj zainteresovanih fondova u Evropi i Americi koji žele da investiraju u Hunch i razvijanje AI-ja u njihovoj industriji. "Naš cilj je da izaberemo najbolja partnerstva, koja su u skladu s našim biznisom."
Iako se dosta govori o usporavanju investicija u startupe u periodu visokih kamatnih stopa, Raković kaže da u našem regionu postoji više rezervisanog kapitala za "seed" fazu nego što ima ponuda.
S naše tačke gledišta, tu neće biti problema. S druge strane, postoji i 'growth' kapital, međutim, na našim prostorima nema dovoljno biznisa koji su u kasnijim fazama rasta", ističe sagovornik Bloomberg Adrije.
Podsjetimo, prema podacima iz liste Bloomberg Businessweek Adria, svih 30 regionalnih startupa i skejlapova zabilježili su približno 2,1 milijardu evra investicija, a srpski predstavnici - njih sedam - prikupili su 239,2 miliona. Od toga, polovinu je privukao vodeći HTEC Group (124,2 miliona), brzorastuća kompanija za razvoj IT-ja i savjetovanje. Inače, HTEC je zauzeo treće mjesto na ukupnoj regionalnoj listi, a ispred njega našli su se hrvatski startupi - Infobip sa 300 miliona evra i Rimac Group s više od 770 miliona evra investicija.