Prošla godina ostat će zapamćena kao godina u kojoj je umjetna inteligencija (UI) postala nezaobilazna tema u svakodnevnom životu i poslovanju. Danas svjedočimo pravoj pomami za umjetnom inteligencijom, a tvrtke diljem svijeta trude se iskoristiti njezine potencijale. UI nije samo tehnološki trend, već moćan alat koji transformira način na koji radimo, donosimo odluke i komuniciramo.
Upravo zbog svoje sposobnosti da analizira velike količine podataka i donosi zaključke brže od bilo kojeg ljudskog uma, UI nudi jedinstvene mogućnosti za poboljšanje učinkovitosti i produktivnosti u poslovanju.
Prema nedavnom istraživanju McKinsey Global Institutea, generativna umjetna inteligencija mogla bi povećati globalne korporativne profite za 2,6 do 4,4 trilijuna dolara godišnje. Analizirano je 63 načina upotrebe koji bi poboljšali produktivnost, uključujući podršku klijentima, kreiranje marketinškog sadržaja i pisanje softverskog koda. Očekuje se da će generativna UI povećati vrijednost dobivenu od umjetne inteligencije i analitike za 15 do 40 posto, a taj bi se iznos mogao udvostručiti kako se tehnologija širi.
Također, McKinsey procjenjuje da bi generativna UI mogla povećati produktivnost rada za 0,1 do 0,6 posto godišnje do 2040. godine. U kombinaciji s drugim tehnologijama, automatizacija rada mogla bi dodati dodatnih 0,2 do 3,3 postotna boda rasta produktivnosti.
No, iako su kompanije toga svjesne to ne znači da proces implementacije UI-ja u poslovanje prolazi bez problema.
Slovenska iskustva
"Mi smo tu bol implementacije upoznali prije pet godina i nismo imali recept za uvođenje umjetne inteligencije. Tada je to još bio nepoznat teren pa smo mi odlučili pripremiti vodič kako bi se više kompanija uključilo u cijeli proces", istaknuo je nedavno u Zagrebu Mitja Trampuž iz slovenskog think tanka AI4SI.
Prilikom slaganja vodiča, ističe, imali su u vidu sva poduzeća, ne samo najveća i ona koja imaju novac za to, nego i manja poduzeća, bez resursa. "To je bilo još prije Chat GPT-a, tada je još bilo teško prihvatiti cijeli koncept umjetne inteligencije. Neke kompanije još ne uvode UI jer kažu da nemaju budžet za to i nisu spremne za takav korak jer taj proces je dug, skup i kompliciran", istaknuo je Trampuž.
UI je već široko raspostranjen jer je korisan i jednostavan za upotrebu, a to je sve počelo s Chat GPT-om, ukazuje Franc Bračun iz Nove Ljubljanske Banke koja intenzivno koristi UI u svojem poslovanju. Ističe kako umjetnu inteligenciju u njihovoj banci najviše koristi odjel Risk menadžmenta prilikom upravljanja podacima i samim vođenjem banke. No, niti taj proces nije bio bezbolan.
"Kada se radi o implementaciji UI u poslovanje, menadžment smatra da je to posao za IT sektor no to je greška, to nije IT pitanje nego biznis pitanje i ta dva odjela u kompaniji moraju surađivati i razumjeti se. Kod nas su ljudi koji su odgovorni za regulativu odgovorni i za UI implementaciju", objašnjava Bračun i dodaje kako je nužno ulagati u treninge i edukacije zaposlenika kako bi im približili sve dobrobiti umjetne inteligencije.
Hrvatske kompanije ozbiljno zagrizle
Coca-Cola je 23. travnja priopćila da je s Microsoftom sklopila petogodišnji ugovor vrijedan 1,1 milijardu dolara kako bi razvili i integrirali umjetnu inteligenciju u poslovne funkcije. Planiraju eksperimentirati s uslugom Azure OpenAI te isprobati Microsoft Copilot za poboljšanje produktivnosti na radnom mjestu. Međutim, i hrvatske kompanije su prepoznale taj trend i aktivno integriraju umjetnu inteligenciju u svoje poslovne procese, čime značajno unapređuju svoju produktivnost i konkurentnost na tržištu.
Jedan od primjera je Končar Digital, čiji direktor Stjepan Sučić za Bloomberg Adriju ističe kako njegova tvrtka aktivno koristi alate umjetne inteligencije u svakodnevnom programiranju i istraživačkim projektima. "U Končar Digitalu, primjenjujemo UI alate u generiranju i optimizaciji koda, analizi mogućih optimizacija, provjeri koda te za analizu usklađenosti sa standardima i zakonima", objašnjava Sučić.
Sučić dodaje da Končar kontinuirano ulaže u razvoj UI kapaciteta, uključujući obrazovanje zaposlenika i suradnju s akademskim institucijama. "Već dulje vrijeme proaktivno radimo na integraciji UI algoritama u naše proizvode, a nekoliko naših zaposlenika sudjeluje u doktorskim studijima fokusiranim na UI tehnologije", dodaje Sučić.
Što se tiče mjerenja uspjeha, otkriva da konkretna analiza povrata za UI još nije formalno provedena, ali praktični rezultati su pozitivni. "Korištenje alata poput Copilota pokazalo se korisnim u povećanju produktivnosti, iako još uvijek razmatramo kako formalno integrirati UI alate u naše poslovanje. S obzirom na stalni napredak UI tehnologija, smatramo ključnim biti u korak s vremenom i kroz praktično iskustvo razvijati modele koji će najbolje koristiti našem području djelovanja", rekao je Sučić.
Slično Končar Digitalu, Ericsson Nikola Tesla također koristi umjetnu inteligenciju za razvoj naprednih analitičkih, prediktivnih i optimizacijskih rješenja unutar svojih telekomunikacijskih i ICT usluga. U suradnji s globalnim partnerom Ericssonom, kompanija je postigla globalno priznanje svojih UI rješenja. Nedavni napredak u generativnoj UI tehnologiji omogućio je poboljšanje postojećih korisničkih slučajeva te razvoj novih primjena, posebno u unaprjeđenju internih procesa i produktivnosti zaposlenika.
Kako navode iz Ericssona Nikole Tesle, njihovi stručnjaci implementiraju rješenja za napredno kontekstualno pretraživanje i dohvaćanje podataka, čime se omogućava fleksibilniji pristup internim informacijama. Razvoj vlastitog virtualnog asistenta jedan je od njihovih ključnih projekata, koji također služi za testiranje novih tehnologija. Ta ulaganja u UI rješenja u kompaniji smatraju investicijom u budućnost, koja će poboljšati internu efikasnost i podržati različite poslovne funkcije, od IT podrške do interakcije s krajnjim korisnicima.
Nastavljajući trend integracije umjetne inteligencije, iz Hrvatskog Telekoma nam kažu da već godinama koriste umjetnu inteligenciju za automatizaciju i efikasnost u administrativnim poslovima, kao i za naprednu analitiku usmjerenu na prilagodbu ponuda korisnicima prema njihovim stvarnim potrebama. Kažu da se UI koristi za automatsko prenošenje podataka između aplikacija, brže procesiranje i oslobađanje ljudskih resursa za složenije zadatke.
Važno je istaknuti da prema ranije spomenutom istraživanju, generativna UI trenutno ima potencijal automatizirati 60 do 70 posto radnih aktivnosti poput pisanja e-mailova ili odgovaranja na upite, što je više od 50 posto koliko su to mogle tehnologije 2017. godine.
Uz to, kompanija koristi UI za identifikaciju anomalija u tehničkim sustavima i mreži te za energetski učinkovitije korištenje mrežnih elemenata.
Također, Hrvatski Telekom razvija rješenja za pametne gradove koristeći tehnologije poput 5G i oblaka, što gradovima omogućava smanjenje troškova, povećanje atraktivnosti i veću produktivnost građana.
"S obzirom na prilike koje umjetna inteligencija pruža za našu, ali i ostale industrije, razvoj u vidu UI-ja definitivno je visoko na listi naših razvojnih prioriteta", navode iz kompanije. Ističu kako UI omogućava bolje razumijevanje potreba korisnika i pruža prilike za optimizaciju mrežne učinkovitosti i razvoj personaliziranih usluga, što doprinosi poboljšanju korisničkog iskustva.
Adris Grupa, još jedan domaći igrač koji znatno ulaže u razvoj i implementaciju naprednih tehnologija, koristi umjetnu inteligenciju prije svega u osigurateljnom dijelu posla, ali i šire.
"Primjenjujemo umjetnu inteligenciju u dijelu poslovnih procesa, što uključuje digitalizaciju internih procesa i poboljšanje korisničkog iskustva", kažu iz Adrisa. Također, grupa je prepoznala važnost UI-ja u suvremenom turizmu, gdje se koristi u komunikaciji s gostima od faze istraživanja putovanja do podrške u rezervaciji, prijavi u objekt te tijekom boravka.
"Dobar je primjer i nagrađeno rješenje na ovogodišnjem FoodTech Startup Competitionu, čiji je jedan od pokrovitelja i Maistra. Rješenje pristiglo iz Koreje koristi kamere i skenere za analizu ostatka hrane na tanjurima, a umjetna inteligencija obrađuje prikupljene podatke i daje smjernice kako smanjiti otpad od hrane", ističu iz Adrisa.
Osim toga, Adris Grupa ističe Croatia osiguranje zbog primjene umjetne inteligencije, gdje je LAQO, prvi europski osigurateljni brend koji koristi OpenAI-jevu platformu GPT, omogućavajući kontinuiranu podršku korisnicima i personalizirane informacije. Novija inovacija uključuje brzu UI procjenu šteta na vozilima, što proces čini pet puta bržim. Dodatno, Croatijin Brigometar, UI-jem vođena platforma za mentalno zdravlje, nagrađivana je na Venecijanskom bijenalu arhitekture, gdje procjenjuje razinu zabrinutosti prolaznika, nudeći besplatne zdravstvene preglede najzabrinutijima.
Trendovi digitalizacije u akvakulturi idu u smjeru integracije informacijskih tehnologija u cijeli lanac vrijednosti, od istraživanja i razvoja, automatizaciju proizvodnih, logističkih i poslovnih procesa te sljedivost od matičnog jata do potrošača. Zamjetan je prelazak s radno intenzivnih na mehanizirane, a potom i automatizirane tehnološke procese u uzgoju i preradi, koji će u budućnosti uključivati i umjetnu inteligenciju za još napredniju analitiku i prediktivne modele.
Nakon Adrisa, koji koristi umjetnu inteligenciju za optimizaciju svojih procesa, Valamar Riviera također usvaja slične tehnologije kako bi unaprijedila svoje poslovanje i gostoprimstvo. U posljednje dvije godine, Valamar je implementirao niz digitalnih projekata koji olakšavaju poslovanje. VRC Platforma, primjerice, integrira interakcije i podatke o gostima u stvarnom vremenu, smanjujući mogućnost pogrešaka.
Osim toga, razvijeni su AI/ML modeli koji analiziraju upite gostiju i prioritiziraju ih prema namjerama i atributima. U pripremi je i chatbot za komunikaciju na chat kanalima koristeći te AI/ML modele. Valamar je uveo i unbelievable check in/out proces koji ubrzava prijavu i odjavu gostiju kroz digitalizaciju dokumentacije i prioritetni pristup ključevima. Za interne potrebe, platforma Cornerstone integrirana je u Valamarovu PERO platformu za upravljanje ljudskim resursima, optimizirajući zapošljavanje i selekciju kandidata. Rad na AI projektima uključuje tehnologije za personalizaciju digitalnog iskustva gostiju i analizu komentara, što omogućava bolje razumijevanje njihovih potreba i preferencija.
Također, na tržištu postoje brojni pružatelji usluga umjetne inteligencije koji omogućuju kompanijama da lako implementiraju te tehnologije i iskoriste njihove prednosti bez potrebe za vlastitim razvojem alata.
Domaća tvrtka Span, inače specijalizirana za oblačnu tehnologiju i kibernetičku sigurnost, kupnjom udjela u Bonsaiju snažnije se okrenula prema generativnoj umjetnoj inteligenciji. Ne ciljaju na specifične branše, već žele biti partneri svim svojim klijentima kako bi im omogućili da izvuku najviše iz dostupne tehnologije.
"Primjerice, integracijom UI-ja moguće je smanjiti vrijeme potrebno za obavljanje informacijskih zadataka. Posebno onih repetitivnih poput obrade podataka, generiranja i razumijevanja tekstova te pružanja automatskih odgovora krajnjim korisnicima. Još jedna pozitivna stvar je to što se utjecaj UI-ja na poslovanje može vrlo egzaktno mjeriti kroz postavljene ciljeve", kazao nam je Slaven Mišak, chief digital officer u Spanu i suosnivač bonsai.techa.
Ističe kako će potražnja za poslovnim rješenjima temeljenim na umjetnoj inteligenciji ubuduće samo rasti u praktički svim industrijama.
GlobalLogic još je jedna kompanija koja je duboko zagazila u primjenu umjetne inteligencije za poboljšanje poslovanja tvrtki. Nedavno su najavili prvu arhitekturu Platform-of-Platforms dizajniranu za podršku u implementaciji umjetne inteligencije u tvrtkama.
"Naša UI arhitektura Platform-of-Platforms sastoji se od mehanizama koji se bave vidljivošću, upravljanjem, integracijom i potrošnjom, kako bi našim klijentima i partnerima omogućili da pređu s prototipova na implementacije na razini tvrtki", pojasnio je Andrii Yavorskyi, potpredsjednik GlobalLogica za strategiju i poslovne operacije u Europi.
Konkretno, Platform-of-Platforms osnažit će tvrtke da iskoriste generativni UI za veće razine produktivnosti kroz automatiziranje zadataka, dizanje učinkovitosti putem finog podešavanja procesa za veću vrijednost i ubrzanje poslovanja otključavanjem potpuno novih mogućnosti ili načina rada, elaborira Yavorskyi.
"Naši klijenti i partneri sada će moći uključiti javne, prilagođene i hibridne jezične modele (LLM) s drugim platformama koje imaju najviše smisla za pojedine slučajeve. Osim toga, dodatna fleksibilnost znači da mogu implementirati svoje programe u okruženju po vlastitom izboru – lokalno ili u oblaku. Bez obzira na LLM koji se koristi ili hosting okruženje, dizajnirali smo platformu platformi s robusnom sigurnosnom funkcijom za zaštitu intelektualnog vlasništva i sprječavanje curenja podataka", zaključuje Yavorskyi.
Iz svega navedenog, jasno je da umjetna inteligencija revolucionira način na koji kompanije posluju, pružajući nove mogućnosti za učinkovitost i smanjenje troškova. S rastućom dostupnošću alata i platformi temeljenih na UI-ju, kompanije svih veličina i iz različitih industrija mogu iskoristiti tu transformativnu tehnologiju. I dok se mnogi pitaju hoće li umjetna inteligencija zamijeniti čovjeka, moglo bi se zaključiti da će zamjenjivi postati samo oni koji ne koriste te alate, a na njihovo mjesto će doći pojedinci koji su prihvatili te tehnološke mogućnosti.