Niz dobrih rezultata koje je Atlantic uhvatio krajem 2023. nastavio se i u prvom kvartalu 2024. godine. Svi pokazatelji poslovanja bolji su u prva tri mjeseca 2024. nego u istom razdoblju prošle godine – prihodi od prodaje veći su za 9,8 posto, EBITDA je veća za 20,3 posto, uz rast EBITDA marže s 9,7 posto iz prvog kvartala 2023. na 10,6 posto u prvom kvartalu 2024. godine.
Ti rezultati ostvareni su rastom svih poslovnih područja, s izuzetkom Donata, koji bilježi blagi pad od 0,8 posto, na svim poslovnim tržištima, ali i službenim ulaskom Strauss Adriatica.
Od dvije dominantne kategorije vrijednosno gledajući, segment kave bilježi značajan rast u prva tri mjeseca ove godine u odnosu na isto razdoblje prošle godine od 9,4 posto, dok su delikatesni namazi na sličnoj razini, samo s rastom manjim od jedan posto. Rast segmenta kave pokreću Straussovi proizvodi od mljevene kave jer bi bez njih segment kave rastao samo oko dva posto na krilima rasta espresso kave.
Dva najveća tržišta, Hrvatska i Srbija, nastavljaju s ovogodišnjim rastom od 10,6 posto i devet posto, što Atlanticu daje vjetar u leđa da će planirana ulaganja u Srbiji u narednom razdoblju dati efekte, prvenstveno u ubrzanju rasta segmenta slatkog i slanog kroz razvoj proizvodnih i logističkih kapaciteta Štarka u iznosu od oko 25 milijuna eura. Slatki i slani segment nastavlja rasti u odnosu na prethodnu godinu, iako nešto sporijim tempom od 6,4 posto godišnje. U nastavku godine kretanje tog segmenta uvelike će ovisiti o cjenovnoj politici u uvjetima znatno viših otkupnih cijena kakaovca.
Kategorija ukupnih materijalnih troškova zadržava gotovo istu razinu udjela u prihodima kao i u prva tri mjeseca prošle godine na oko 62 posto, iako je u toj kategoriji došlo do dekompozicije nabavnih cijena: rast cijena kakaovca nadoknađen je povoljnim cijenama ostalih sirovina i električne energije.
Repromaterijal je na sličnoj razini, ali je njegov udio u prihodu nešto veći (oko dva postotna boda) u prva tri mjeseca ove godine nego u istom razdoblju prošle godine, dok su troškovi energije ove godine manji za 17,4 posto. Nabavna vrijednost prodane robe raste za 19,2 posto godišnje, prvenstveno kao rezultat rasta cijena principalskih robnih marki, no rast cijena rezultirao je i povećanjem prihoda u segmentu distribucije, pa se udio tih prihoda u ukupnim prihodima u prva tri mjeseca ove godine neznatno promijenio, tek za 1,5 postotnih bodova (28,6 posto prema 27,1 posto).
Marketinškim aktivnostima Atlantic želi zadržati svoje sadašnje dvije dominantne kategorije, posebice u promociji Straussovih proizvoda, ali i ojačati Donat, što je za sobom povuklo više marketinških troškova za 27,7 posto u odnosu na prvo tromjesečje 2023. godine.
Veća prodaja utjecala je na povećanje varijabilnih plaćanja, no plaće zaposlenih su glavni uzrok povećanja ukupnog troška plaća za 12,5 posto u prva tri mjeseca ove godine u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Iako nominalno povećani, troškovi zaposlenih prate rast prihoda te se rast troškova zaposlenih nije mijenjao pa su na sličnoj razini kao u prva tri mjeseca 2023. godine, odnosno 14 posto ukupnih prihoda od prodaje.
Novčani tijek iz poslovnih aktivnosti na kraju prvog tromjesečja 2024. iznosi 19,2 milijuna eura, što je značajno više nego na kraju 2023., kada je Atlantic generirao negativnu vrijednost te kategorije od 0,5 milijuna eura. Kapitalna ulaganja gotovo su se udvostručila u usporedbi s krajem 2023. i sada iznose 17,1 milijun eura, što konačno daje pozitivan novčani tok od gotovo dva milijuna eura na kraju prvog tromjesečja 2024. godine.
To je za Atlantic značajan rezultat za prva tri mjeseca 2024., ako uzmemo u obzir da je slobodni novčani tok na kraju 2023. bio negativan s vrijednošću od minus 10 milijuna eura. Povećanje dugoročnih kredita za oko 10 milijuna eura i smanjenje novca i novčanih ekvivalenata za 27 posto u odnosu na kraj 2023. utjecalo je na povećanje neto duga za 21 posto. Atlantic time nije ugrozio svoju nisku zaduženost jer je omjer neto duga i normalizirane EBITDA na kraju prvog kvartala 2024. iznosio 2,1 (2023. je završio s 1,8 prema tom pokazatelju).
Očekivanja
U narednom razdoblju, posebice u drugoj polovici godine, očekujemo da će profitabilnost biti pod nešto većim pritiskom zbog povećanja plaća, neizvjesnosti oko cijene kakaovca koja bilježi rekordne vrijednosti te opterećenja opskrbnog lanca sirovom kavom, koji je još uvijek prisutan.
Što se tiče prihoda, očekujemo rast Atlanticovih prihoda zbog jačanja postojećih brendova kao i učinaka Straussovih brendova koji su od ove godine pod Atlanticovim kišobranom. Jačanje Štarkovih pogona u Srbiji utjecat će na to da će segment slatko i slano imati visoke jednoznamenkaste stope rasta tijekom 2024. godine, a segment kava će rasti kako zbog širenja portfelja tako i zbog jačanja HoReCa kanala prodaje kroz akvizicije novih lokacija iz 2023. godine.
Zbog dovoljno osigurane količine sirovina, prva će polovica godine biti ključna za postizanje godišnje razine EBITDA-e, jer u drugoj polovici godine, kada se potroše zalihe, očekujemo da će rast EBITDA-e biti nešto slabiji.
Sve u svemu, ostajemo pri našoj prognozi za 2024. godinu, u kojoj očekujemo rast prihoda po visokim jednoznamenkastim stopama i EBITDA-u koja prati rast prihoda na sličnim razinama.