JP Elektroprivreda BiH (EP BiH) uputilo je Regulatornoj komisiji za električnu energiju (FERK) zahtjev za promjenu cijena električne energije za kategorije domaćinstva i ostala potrošnja (tarifne grupe od I do V), s prijedlogom cjenovnog modela.
Prijedlog modela podrazumijeva tri tarife - zelenu, plavu i crvenu, koje bi se u obračunu primjenjivale u ovisnosti od količine utrošene električne energije.
Zelena tarifa podrazumijeva utrošak u količini do/i 268 kWh u periodu 30 dana, što je prosječna potrošnja domaćinstava koje snabdijeva EP BiH, i za ove kupce nema promjene cijena, naveli su iz ovog javnog poduzeća. "To konkretno znači da za 60 posto domaćinstava ili njih oko 437.000, nema promjene i primjenuju se cijene koje su na snazi od 1. siječnja 2015. godine", dodali su.
Plava tarifa podrazumijeva utrošak u količini od 268 kWh do/i 1.000 kWh u periodu 30 dana, što se prema podacima EP BiH odnosi na 37,6 posto kupaca i za njih će se konačan utrošak obračunavati po modelu: utrošak prvih 268 kWh po aktuelnim cijenama (cijene od 01.01.2015.godine), te utrošak od 268 kWh do/i 1.000 kWh primjena cijena za plavu tarifu.
Crvena tarifa podrazumjeva utrošak u količini većoj od 1.000 kWh u periodu 30 dana, što se prema evidencijama odnosi na svega 2,8 posto kupaca EP BiH. Ova tarifa će se obračunavati po modelu: utrošak prvih 268 kWh po aktuelnim cijenama (cijene od 01.01.2015.godine), utrošak od 268 kWh do/i 1.000 kWh primjena cijena za plavu tarifu, te utrošak veći od 1.000 kWh primjena cijena za crvenu tarifu.
Ukoliko je potrošnja veća od 1.000 kWh ti kupci su u crvenom tarifnom modelu.
Za kupce koji posjeduju jednotarifno brojilo i u toku 30 dana troše npr. 1.100 kWh, primjenom crvenog tarifnog modela poskupljenje bi iznosilo 31,64 KM, tako da bi račun za ove kupce umjesto dosadašnjih 180,39 KM, iznosio 217,78 KM.
Tarife za mrežarinu ostaju nepromijenjene kao i naknada za mjerno mjesto. Nema promjene ni iznosa naknade po kWh za obnovljive izvore energije. Računi JP Elektroprivreda BiH sadržavaće detaljan obračun utroška električne energije po tarifama za svakog kupca, priopćeno je iz Službe za komunikacije EPBiH.
Poslovanje
Elektroprivreda Bosne i Hercegovine je prošlu godinu završila s gubitkom od 140,2 milijuna KM. rihodi od prodaje gotovih proizvoda na domaćem tržištu niži su za 6,42 posto, dok su prihodi od prodaje gotovih proizvoda na inozemnom tržištu niži za 72,3 posto.
"Smanjenje isporuka uglja iz rudnika Koncerna EP BiH prema termoelektranama u Tuzli i Kaknju datira od 2019. godine i traje u kontinuitetu", saopćili su. Trenutne isporuke su drastično niske. Rezultat je ozbiljno ugrožavanje rada termoelektrana, pad proizvodnje električne i toplotne energije za zagrijavanje gradova Tuzla, Lukavac i Kakanj.
Nedostajuće količine uglja iz rudnika Koncerna EP BiH nadomještene su kupovinama od trećih lica kako ne bi bilo ugroženo snabdijevanje prvenstveno domaćih kupaca, dodali su. Međutim, navedeni ostvareni proizvodni rezultati doveli su do značajnog smanjenja bilansnih viškova namijenjenih za prodaju na tržištu i ostvarenju prihoda po tom osnovu.