Poznati srpski košarkaš Nikola Jokić krajem prošle godine napustio je najvećeg američkog proizvođača sportske opreme Nike i potpisao višegodišnji ugovor s manje poznatim kineskim proizvođačem patika 361 Degrees. On nije jedini košarkaš u NBA ligi koji se odlučio na takvo nešto.
Jokić je tako dobio svoju ličnu seriju patika, što nije postigao s Nikeom. Inače, Jokić je bio jedini MVP u posljednjih 16 godina bez sopstvene linije patika.
Kako kaže Jokić, na odluku da sarađuje s Kinezima uticao je Aaron Gordon, njegov saigrač iz Denver Nuggetsa. Gordon je potpisao partnerstvo sa 361 Degrees 2020. godine, a višegodišnja saradnja ga je učinila licem brenda.
"Razgovarao sam s Gordonom o svemu i rekao je da su stvarno dobri i brzi i da stvarno slušaju. Srećan sam odnosom s njima kakav zasad imam. Ne znam ni koliko je dug ugovor, ali se trude da ti naprave patike što je moguće udobnije. Pitaju poslije svakog treninga i svake utakmice. Baš mi se sviđa komunikacija koju trenutno imamo", objasnio je Jokić za Viaggio sport.
Trenutno se Jokićeve patike prodaju po cijeni od 200 dolara, dok se patike Aarona Gordona prodaju po cijeni od 50 do 150 dolara.
"Obuću su dizajnirali sportisti za sportiste. Filozofija iza naše nagrađivane sportske obuće je naša posvećenost da radimo u partnerstvu s našim sportistima i inženjerima", navodi se na veb-sajtu 361 Degrees, a dodaje se da je prijateljski brend druga kineska kompanija Anta Shoes.
Kineske firme ulaze na tržište sportske opreme
I treći igrač Nuggetsa je u februaru potpisao ugovor i postao košarkaški ambasador brenda 361 Degrees - Kentavious Caldwell-Pope. I on je ranije nosio Nike, što pokazuje da bi kineska kompanija mogla da se širi nauštrb trenutno ubjedljivo najvrednije kompanije koja proizvodi sportsku opremu.
"Osnovana 2003. godine, kompanija je posvećena tome da postane dominantan brend sportske odjeće", navodi se na sajtu 361 Degrees.
Nike nije izgubio samo Jokića, već i Stephena Curryja i Kyrieja Irvinga. Curry, drugi najbogatiji u NBA ligi, sada sarađuje s Under Armourom, kome je pomogao da stekne globalnu vidljivost, a Irving s kineskim brendom Anta. Kinezi su iskoristili priliku kada je Irving okačio post na društvenim mrežama, koji je okarakterisan kao antisemitski, pa je Nike suspendovao ugovor s njim, a Kinezi tu vidjeli priliku. Kineski brend Anta Sports potpisao je i ugovor s Donteom DiVincenzom (New York Knicks), a ranije i Klayjem Thompsonom (Golden State Warriors), koji je bivši Nikeov sponzor.
Koliko zarađuje Jokić
Prema ESPN-u, Jokićeva plata će se povećavati svake godine, a košarkaš je trenutno među najplaćenijim u NBA ligi s platom od preko 47 miliona dolara, te dijeli treće mjesto na listi s LeBronom Jamesom.
Jokić, kao i drugi sportisti, zarađuje od sponzorstva: sklopio je sponzorske ugovore s velikim brendovima poput Western Uniona, Somborca i Paninija. Nedavno je snimio prvu američku reklamu - reklamirao je američki Hotels.com, a u Srbiji je reklamirao Superbet, Procredit banku, Guaranu i Jelen pivo. Međutim, Jokić sponzorima nije ni blizu toliko interesantan kao što su, recimo, LeBron, Curry ili Durant. Prema listi koju je napravio Sportico, Jokić je na devetom mjestu liste najplaćenijih košarkaša NBA lige sa sedam miliona zarađenih od sponzorstava, dok LeBron po tom osnovu ostvaruje 11 puta veći prihod, iako na terenu zaradi isto kao Jokić.
Ova lista je sastavljana prije nego što je srpski košarkaš potpisao ugovor s Kinezima.
LeBron James je inače četvrti najplaćeniji sportista na svijetu prema Forbesovoj listi, Slovenac Luka Dončić je na 44. mjestu, a Jokića nema među prvih 50. Forbesova lista je objavljenja ranije nego lista Sportica, te odatle vjerovatno i proizilazi zamjena mjesta Jokića i Dončića.
Nike gubi prednost zbog loših procjena
Konkurencija za Nike raste, a druga najveća kompanija - Adidas je opasan takmičar. Godinama su Nike i Adidas dominirali na sportskom tržištu, a dijelom i na tržištu mode, pišu u kolumni novinarke Bloomberga Andrea Felsted i Leticia Miranda. Sada se suočavaju s rivalima na svim frontovima, od On Holdinga i Hoke, u sektoru opreme za trčanje, do Lululemon Athletice u sportu i Arc'teryxa u sektoru premium sportske odjeće. Ove godine konkurentni brendovi će povećati prihod u prosjeku za 17 odsto, što je skoro tri puta više od procijenjenih šest odsto, prema analitičarima RBC Capital Markets.
Kako ocjenjuju u kolumni, i Nike i Adidas se previše oslanjaju na proizvode koji budu hit, zatim izblijede, a onda ništa ne zauzme njihovo mjesto. U slučaju Nikea, brend se prvenstveno oslanjao na svoje retro patike poput Air Jordan 1 i tako se povećala prodaja.
Trendovi u sektoru sportske odjeće se stalno mijenjaju i brendovi stalno moraju da izbacuju nove proizvode. Takođe moraju biti u stanju da brzo reaguju na nove narative u modi, a tu Adidas ima prednost u odnosu na Nike, jer novi izvršni direktor bolje prati trendove i osluškuje tržište, a primijetio je i koliko će ojačati veza fitnesa i sporta, ocjenjuju u kolumni.
Kritikuju Nike da je pod vođstvom Johna Donahoea prešao sa sportskih kategorija kao što su trčanje ili plivanje na tradicionalne sektore kao što odjeća za žene, muškarce i djecu. Izoštrio je svoj fokus na digitalno poslovanje, prodajući direktno potrošačima. Ali time što je brend postao kombinacija tehnološke i luksuzne kompanije, smanjio je prednost proizvoda, a i nekoliko ključnih rukovodilaca je otišlo.
Obje kompanije takođe moraju ponovo da se povežu sa širim spektrom kupaca. Dali su prioritet sopstvenim onlajn i fizičkim prodavnicama da bi stekli veću kontrolu i izbjegli smanjenje cijena, ali to daje prednost manjim rivalima da iskoče iz mase s nekim inovativnim projektom ili interesantnim ambasadorom.
Očekuje se da će Nike, uprkos svim izazovima, ostvariti 12,3 odsto rasta u godini do kraja maja, prema Bloomberg analitičarima. Pored toga, Nike predvodi igru već godinama, a brend je neraskidivo povezan sa sportom i sportskom opremom. Nike nose veliki sportisti kao što su Michael Jordan i LeBron James koji je potpisao doživotni ugovor s kompanijom. Tiger Woods je nedavno raskinuo partnerstvo.
Interesantno je da je Nike ponudio ugovor Rafaelu Nadalu i Rogeru Federeru, ali ne i srpskom teniseru Novaku Đokoviću. Bivši izvršni direktor kompanije Nike Mike Nakajima rekao je da je razlog iza toga to što je Đoković iz male zemlje, iako je "sjajan igrač i ima odlične vještine javnog nastupa". Nakajima je priznao da je kompanija vjerovala da Srbija nije unosno tržište, za razliku od, recimo, Španije, odakle dolazi Nadal. Rekao je da, iako je Švajcarska mala zemlja, Federer je postao globalna superzvijezda. To bi mogao da bude faktor koji utiče i na Jokića.
Budućnost Nikea
Najveća svjetska kompanija za sportsku odjeću izgubila je više od 40 odsto svoje vrijednosti od vrhunca iz 2021. godine, što je oko 130 milijardi dolara, piše Bloomberg. Međutim, sa time se suočavaju i drugi brendovi, pošto potrošači u eri visokih kamatnih stopa manje troše.
U decembru je Nike najavio planove za ukidanje radnih mjesta i pojednostavljenje asortimana proizvoda usred slabije prodaje. Takođe je snizio prognozu rasta prihoda za fiskalnu godinu koja se završava u maju i rekao da će se to desiti na početku višegodišnjeg ciklusa inovacija proizvoda. Ovog mjeseca, Nike predstavlja svoje Air Max Dn patike, koje je reklamirao kao "najbolji Air Max proizvod posljednjih godina".
Nikeov segment obuće je konstantno glavni generator prihoda kompanije. Kompanija je jedna od 100 najvrednijih na svijetu po tržišnoj kapitalizaciji, a predviđa se da će Nike zadržati mjesto prvaka u sektoru sportske opreme, a tome posebno doprinose ambasadori brenda oko kojih se vodi žustra bitka. Nike nema izbora nego da nadmaši konkurenciju koja dolazi sa svih strana - i sa domaćeg terena, gdje se ističu Adidas i Puma, a sada i kineskog.