Premda protekla godina u prihodima od prodaje nije bila tako lukrativna kao što je to bio slučaj u 2022. godini, ipak je neto profit od 250 milijuna eura gotovo na istoj razini kao godinu ranije i zbog toga što u 2023. nije bilo dodatnog poreza na dobit, objavila je u petak Ina.
Neto prihod od prodaje je bio 16 posto niži i iznosio je 3,896 milijardi eura. Operativni profit od 523 milijuna eura bio je 22 posto niži.
"Glavni pokretač EBITDA-e je smanjenje realizirane cijene ugljikovodika od 28 posto, pri čemu su cijene plina pale znatno više od cijena nafte", navodi Ina.
Neto dobit u 2022. godini iznosila je, inače, 251,5 milijuna eura.
"Unatoč neizbježnom utjecaju nižih cijena nafte i plina u našoj djelatnosti istraživanja i proizvodnje nafte i plina, ukupna izvedba kompanije ostala je otporna. INA Grupa zabilježila je pad EBITDA-e za 22 posto, što je bilo i očekivano s obzirom na prevladavajuće okružje nižih cijena. Ipak, investicijski izdaci dosegnuli su 400 milijuna eura u 2023. te su pretežno usmjereni na domaća ulaganja i širenje na slovenskom tržištu stjecanjem dodatnih 25 posto udjela u OMV-u Slovenija. Napredak na ključnim projektima poput projekta nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka bio je zamjetan dosegnuvši 84 posto dovršenosti, uz druge tekuće projekte rasta i poboljšanja učinkovitosti u svim poslovnim segmentima", istaknula je predsjednica uprave tvrtke Zsuzsanna Ortutay.
Ina navodi da je proizvodnja bila niža u skladu s očekivanjima zbog zrelosti polja i remonta provedenog u trećem tromjesečju na postrojenjima za obradu plina.
"S druge strane, doprinos je ostvaren na egipatskoj koncesiji East Damanhur, koja je počela proizvodnju plina u rujnu i komercijalnim otkrićem na bušotini Veliki Rastovac-1. Sve navedeno rezultiralo je tek šest posto nižom proizvodnjom", ističe se u objavi tvrtke.
Osim toga, Ina je prodala i koncesiju koju je imala u Angoli.
Kad je o investicijama riječ, uz ulaganja u modernizaciju riječke rafinerije, 85 milijuna je išlo u stjecanje udjela u OMV Slovenija, dok je ulaganje u istraživanje i proizvodnju iznosilo 100 milijuna eura.
Unatoč neizvjesnostima, Ina i u 2024. godini vidi priliku za dobar rezultat.
"Gledajući unaprijed u 2024., globalno okružje i dalje je prepuno izazova koji proizlaze iz sukoba koji su u tijeku, stvarajući neizvjesnost na tržištima diljem svijeta. Međutim, usred ovih izazova leže prilike za transformaciju energetskog sektora. INA, ojačana svojim stabilnim poslovanjem i snažnom financijskom pozicijom, ostaje predana u upravljanju kompleksnostima koje su pred nama, prihvaćajući prilike za daljnje poboljšanje i rast", rekla je Ortutay.