Na sajmu vojne industrije ''World Defense Show 2024'', koji se održava u Saudijskoj Arabiji, kompanija namjenske industrije Igman Konjic svečano je potpisala dva nova ugovora s Nacionalnom gardom i Ministarstvom odbrane Kraljevine Saudijske Arabije u vrijednosti od 80 miliona KM.
''Kraljevina Saudijska Arabija jedan je od ključnih pokretača globalne vojne industrije. Pokazuju to i podaci o konstantnom ulaganju u jačanje svojih obrambenih kapaciteta, stoga raduje činjenica da svoje oružane snage opskrbljuju našim proizvodima'', kazao je Đahid Muratbegović, direktor Igmana.
Dodao je da je to dokaz kavalitete kompanije i spremnosti da odgovore jednom zahtjevnom tržištu, ''te posebno raduje kontinuirana saradnja s odbrambenim institucijama Kraljevne Saudijske Arabije započete prije nešto više od descenije''.
'World Defense Show'' sajam vojne industrije koji se od 4. do 8. februara održava u glavnom gradu Saudijske Arabije Rijadu, okupio je i ove godine više od 750 izlagača iz više od 45 zemalja.
Prije četiri godine na svečanoj akademiji povodom obilježavanja 70. godišnjice poslovanja, kompanija Igman je potpisala ugovore višemilionske vrijednosti sa partnerima iz Sjedinjenih Američkih Država (5,5 miliona dolara) i Egipta (1,5 miliona eura). Godinu poslije, na sajmu vojne industrije Egypt Defence Expo (EDEX) koji se održao u Kairu, kompanija je potpisala dva nova ugovora s egipatskim oružanim snagama vrijedna 15 miliona KM.
Kako je Bloomberg Adrija ranije izvještavala, u prvoj polovini prošle godine Igman Konjic je s liderske pozicije u namjenskoj industriji pao na treće mjesto.
Tako je kompanija u prvoj polovini 2023. godine zabilježila pad ukupnih prihoda od devet miliona KM u odnosu na isti period 2022. Igman je zabilježio pad prodaje gotovih proizvoda na domaćem i stranom tržištu. Ukupno, ova kompanija je prodala oko 28 miliona KM robe, dok je u istom periodu 2022. prohod od prodaje robe iznosio 39 miliona KM.
Dobit iz redovnog poslovanja prije oporezivanja je u prvih šest mjeseci 2023. godine iznosila 2,5 miliona KM.
Ukupni kapital Igmana je povećan za 2,5 miliona KM. Akumulirana dobit je 5,9 miliona KM. Većinski vlasnik ove kompanije je Vlada Federacije BiH s udjelom od 51,0012 posto. Slijedi Raiffeisen Bank s 33,3362 posto te ZIF Bonus.
Potrebna modernizacija namjenske industrije
Ova industrijska grana u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) bilježi rekordne prihode no daleko je od značajnog uticaja na cjelokupnu ekonomiju.
U strateškim dokumentima se navodi da su unapređenje izvoza i modernizacija namjenske industrije među prioritetima. "Ono što je evidentno jeste da namjenska industrija nudi izuzetne mogućnosti rasta, što se demonstriralo u proteklim godinama kroz rast prihoda prije svega", rekao je ranije za naš medij ekonomista Admir Čavalić.
Izvozni trend posljednjih 10 godina dokazuje navedeno. "Međutim još uvijek ne možemo govoriti o pretjerano značajnom učešću namjenske industrije unutar cjelokupne ekonomije - kako po ostvarenim prihodima, tako i po broju zaposlenih, te izvoznim performansama", dodao je Čavalić.
U svijetu raste interes za proizvodima namjenske industrije, tako da je razumljivo zašto ova industrijska grana u Bosni i Hercegovini doživljava rast. Ono što je specifično za našu zemlju jeste dodatna mogućnost barijera. Industrija je na entitetskom nivou, a suštinski je određena državnim zakonima i nadležnostima. Na taj način se otvara mogućnost blokiranja izvoza.
Najviše se izvozi municija za vojno oružje, revolvere i pištolje. "Za sada se postiže konkurentnost u toj oblasti i to na bazi razvijenog know-how odnosno tradicije namjenske industrije u BiH", kazao je Čavalić.
--Uz pomoć Teo Zorić--