Apple Inc. - samo nekoliko dana od američke zabrane njihovih pametnih satova - planira spasilačku misiju za posao vrijedan 17 milijardi dolara, koji uključuje ispravke softvera i druga potencijalna rješenja.
Inženjeri u kompaniji se utrkuju da unesu izmjene u algoritme na uređaju koji mjeri nivo kisika u krvi korisnika - funkcija za koju Masimo Corp. tvrdi da krši njene patente. Oni prilagođavaju način na koji tehnologija određuje zasićenost kisikom i predstavlja podatke korisnicima, prema navodima ljudi koji su upoznati s tim.
To je inženjerski napor s visokim ulozima, za razliku od bilo kojeg koji je Apple ranije preduzeo. Iako su proizvodi proizvođača iPhonea ranije bili zabranjeni u određenim zemljama zbog pravnih sporova, ovo ograničenje bi pogodilo jednog od najvećih Appleovih zarađivača novca u matičnoj zemlji - i to ništa manje nego na Božić. Bez veta Bijele kuće u posljednjem trenutku, zabrana koju je uvela Komisija za međunarodnu trgovinu (engl. International Trade Commission) stupit će na snagu 25. decembra.
Apple bi se mogao pomiriti s Masimom, iako je to put kojim obično ne želi da ide. A čini se da dvije kompanije nisu bile angažovane na tom frontu. Zasad je Apple fokusiran na modifikaciju svoje tehnologije i pokušaj da pridobije naklonost regulatora.
Za slučaj da zabrana ostane na snazi, Apple radi na nizu pravnih i tehničkih opcija. Već je počeo pripremati prodavnice za promjenu. Poslao je nove vizuale svojim maloprodajnim objektima koji promovišu Apple Watch bez prikazivanja fotografija Serije 9 i Ultra 2 - dva modela koja su na meti zabrane. Kompanijin sat niže klase SE će i dalje biti dostupan.
Apple planira prestati prodavati zabranjene satove na svojoj web-stranici u četvrtak, a zatim ih povući iz svojih otprilike 270 prodavnica do 24. decembra.
Ove vijesti su u ponedjeljak povukle akcije Applea naniže za manje od jedan posto, dok su akcije Masima porasle za 3,2 posto.
Opširnije na Bloomberg.com.