Prošle godine, otprilike u ovo vrijeme, mediji su pažljivo pratili i analizirali kretanja u tehnološkom sektoru, koji se poslije pandemijskog buma suočio sa krizom, kako se pogoršavala opšta makroekonomska slika svijeta. Prebrojavali su se najavljeni ili već dodeljeni otkazi u Twitteru, Meti, Amazonu i drugim tehnološkim gignatima i analizirale posljedice.
Otkazi su i dalje tu, dok kvartalni finansijski izvještaji vodećih svjetskih kompanija donose novi talas euforije. Berzanski indeks Nasdaq 100 tokom dvije sedmice (od 30. oktobra do 12. novembra) porastao je 8,33 odsto, dok je Nasdaq 100 Technology Sector skočio za 10,27 odsto. Kako je Bloomberg nedavno izvjestio, rast u najdominantnijim IT kompanijama pomogao je da se doda oko 1,5 biliona dolara tržišne vrijednosti na Nasdaq 100 posljednjih dana, što sugeriše da se period skepticizma u vezi sa tržišnim liderima možda završava.
Naime, nakon što je takozvana veličanstvena tehnološka sedmorka, koja je bila glavni pokretač rasta cijena akcija u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), bilježila razočaravajuće rezultate tokom prošlog kvartala - što je zbrisalo 200 milijardi dolara njihove tržišne vrijednosti, a indeks S&P 500 gurnulo u korekciju - sedmorka je ponovo opravdala svoje ime, pri čemu niko to nije ubjedljivije uradio od Microsofta. Softverski gigant je prošle nedjelje predvodio značajan skok u najvećim tehnološkim i internet akcijama i završio na rekordnom nivou u srijedu.
Ranija zabrinutost zbog valuacija i potencijala za rast tehnoloških lidera u ovoj sezoni izvještavanja o zaradama donekle se naslanjala na, recimo, slabije od očekivanih rezultata Alphabeta u oblasti klauda ili nezadovoljavajuću prodaju Applea. Zarade većine giganta u tom sektoru su objavljene, a iako je ukupno gledano ova grupa isporučila veće profite nego što je Wall Street očekivao, loša vijest se ogledala u tome da su se izgledi za ponavljanje takvih rezultata u četvrtom kvartalu pogoršali. Sada se, međutim, čini da se atmosfera popravlja.
"Mislim da smo vidjeli vrhunac prinosa od američkih državnih obveznica, što će pomoći u poboljšavanju raspoloženja, posebno kada je u pitanju tehnološki sektor", rekao je Mark Martiak, generalni direktor investicija u Alliance Global Partnersu. Dodao je da rezultati poput Microsoftovih "sugerišu da smo prošli najgore, u pogledu fundamenata" i da "ova kombinacija boljih fundamenata i povoljnijih pozadinskih uticaja sugeriše da tehnologija ne samo da može da obnovi svoju lidersku ulogu već i da je zadrži u ostatku godine".
Dok investitori čekaju na predstojeći izveštaj Nvidije, 21. novembra, oni optimistični među njima akcije te kompanije ovih dana posmatraju kao jeftine, imaju u vidu rastuća očekivanja od profita. Termin "jeftino" rijetko se koristi za dionice koje su se više nego utrostručile za manje od godinu, istakli su u jednom od Bloombergovih izvještaja.
Novi talas i kod nas
A kakva je situacija u Srbiji? Moglo bi se reći da se jačanje industrije preliva i na tu zemlju.
Na jednoj od nedavno održanih konferencija o tendencijama u srpskom IT-ju, predstavnici industrije nisu djelovali zabrinuto za budućnost sektora - naprotiv.
"Kod nas u Quantoxu stvari su krenule da rastu. Poslije golgote koju smo preživjeli, septembar i oktobar su najbolji finansijski mjeseci ikada i tek smo krenuli u neki boljitak, a ako je svjetlost na kraju tunela, možemo da kažemo da mi još nismo ni zagrebali taj tunel. Bio sam u Americi ne znam koliko puta - tamo niko ne pominje krizu", rekao je osnivač IT kompanije Quantox Technology Vuk Popović.
Njegova firma, podsjetimo, takođe je ranije bila primorana da podijeli niz otkaza, nakon čega je Popović uložio napor da ljude koji su ostali bez posla u njegovoj kompaniji uposli na nekim drugim mjestima, o čemu je Bloomberg Adria već pisala.
Prema Popovićevim riječima, pojedine (optimistične) procjene govore da će se tokom drugog i trećeg tromjesečja osjetiti veliki rast u industriji. "Opet će biti problema sa pronalaskom kadrova."
Na istom događaju tehnički direktor u Nortalu Dragan Gajić kazao je da su oni 2022. godinu završili sa prihodom od 187 miliona evra, a da bi ovu mogli da zaključe sa 215 miliona.
"Radimo u Americi, Evropi, na Bliskom istoku, koji, recimo, nije osjećao krizu nikako. U Americi imamo dva velika klijenta i kod njih to odmah može da se vidi - kad se tamo sijeku budžeti, to je nemilosrdno, a sada vidimo da stvari polako jačaju. E sad, da li će se to aktuelizovati u prvom kvartalu ili će biti potrebno još malo, vidjećemo, ali pozitivno je, osjeti se optimizam", poručio je Gajić.
Taj optimizam, dodao je, bazira se i na tome što su mnoge kompanije usljed opšte digitalizacije zbog pandemije jednostavno postavile nerealna očekivanja o budućim prihodima koja se na kraju nisu ostvarila, ali da to ne znači da nije bilo rasta. "Niko ne može da kaže da nije bilo rasta, samo nije bilo rasta od 300 odsto koliko su svi očekivali, pa za toliko i zaposlili."
Jan Dolinaj, kantri menadžer kompanije Levi9, tom prilikom ocijenio je da se optimizam vidi i u Evropi u kojoj oni posluju. "Pogledajte statistiku o tome koliko u prosjeku ima mikroprocesora u jednom domaćinstvu i to će vam dati odgovor na pitanje kolika je potreba za IT-jem. Vidjećete da trenutno imate desetine procesora kod kuće, a sve to mora neko da isprogramira", zaključio je on.
Plate bi ponovo mogle da počnu realno da rastu
O trenutnom samopouzdanju u IT sektoru dijelom govori i nedavno objavljeno istraživanje "Šta to radi programere 2023", koje su sprovele firme Osiguranik, Rezilient, Infostud i TIM Centar. Njihovi zaključci uslijedili su nakon anketiranja donosilaca odluka iz 120 IT firmi u Srbiji, kao i 232 zaposlena iz preko 170 kompanija.
Kada su u pitanju očekivane zarade u 2024, pokazalo se da je 53 odsto kompanija poručilo da će biti povećanja plata za do 10 procenata. Zatim, 28 odsto njih odgovorilo je da će biti povećanja i preko 10 procenata, a tri odsto kompanija planira rast plata od preko 20 procenata. Mišljenja zaposlenih su prilično podijeljenja, pri čemu najveći broj njih smatra da će dobiti povišicu za do 10 procenata.
Uz pretpostavku da će inflacija, kako se trenutno očekuje, sljedeće godine biti jednocifrena, ovo bi donekle moglo da oporavi plate IT-jevaca, to jest potencijalno ih dovede do realnog rasta. Podsjetimo, kako je naš portal već pisao, uporna inflacija u Srbiji ove godine pojela je ionako mršav nominalni rast plata IT-jevaca.
Drugim riječima, tokom svih mjeseci ove godine, za koje je trenutno dostupna zvanična statistika (a to znači za period od januara do avgusta) zaposleni u ovoj industriji bilježili su realni pad zarada, iako ovo i dalje ostaje najplaćenija profesija u zemlji.