Profit saudijskog naftnog giganta Saudi Armacoa smanjio se u trećem kvartalu ove godine za čak 23 odsto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Kako je navedno u saopštenju kompanije, do pada profita došlo je zbog pada cijena sirove nafte na svjetskom tržištu, ali i zbog smanjenja tražnje za ovom robom.
U brojevima, Saudi Aramco ostvario je proft u trećem kvartalu ove godine u iznosu od 32,6 milijardi dolara, a u istom periodu prošle godine, kada su cijene nafte dostigle rekordne vrijednosti, ostvario je profit u iznosu od 42,4 milijarde dolara. U prvih devet mjeseci saudijski naftni gigant ostvario je profit od 94,5 milijardi dolara, dok je za prvih devet mjeseci prošle godine profit kompanije iznosio 130,3 milijarde dolara.
Slobodni novčani tok kompanije smanjen je u trećem kvartalu ove godine na 20,3 milijarde dolara sa skoro 45 milijarde dolara koliko je iznosio u trećem kvartalu prošle godine.
Kada je riječ o dividendi kompanije, Aramco je zadržao isplatu saudijskoj vladi i investitorima na 29,4 milijarde dolara kao i u prošlom kvartalu, pomažući tako državnim finansijama usred sve većeg budžetskog deficita. Važno je ukazati da je ovaj najveći svjetski izvoznik sirove nafte zadržao isplatu na nivou iz prethodnog kvartala uprkos tome što je prihod u trećem kvartalu pao za 23 odsto. Aramco obezbjeđuje veći dio prihoda saudijske vlade putem izdašnih dividendi.
Izdaci Saudijske Arabije su sve veći zbog ambicioznih planova kraljevstva, među kojima su futuristički grad Neom, kupovina visokoprofiliranih fudbalera i udjela u sportskim ligama, a cijena sirove nafte drastično je pala u odnosu na prošlogodišnje rekorde.
Podsetimo, cijena sirove nafte brent dostigla je prošle godine 120 dolara za barel, a ove sedmice bilježila je pad.
Na pad cijene sirove nafte uticao je pad potražnje za ovom robom, jer se privrede bore sa visokim kamatnim stopama, upornom inflacijom i mogućom recesijom. Podsjetimo i da je Saudijska Arabija, zajedno sa Rusijom, pokušala u više navrata da podigne cijene nafte smanjenjem proizvodnje koje traje od sredine godine i najavljeno je da će trajati do kraja godine. To smanjenje proizvodnje uslijedilo je nakon smanjenja proizvodnje nafte koje su dogovorile članice OPEC+.
Saudijska Arabija trenutno održava proizvodnju na oko devet miliona barela dnevno, što je oko milion ispod prosjeka u protekloj deceniji.