Izrael je proglasio ratno stanje, svi poslovi i kretanja na tom su teritoriju svedeni na nužni minimum, a vlada nacionalnog jedinstva može koristiti sva vojna, sigurnosna i obavještajna prava, kazala je u srijedu ujutro Vesela Mrđan Korać, veleposlanica Republike Hrvatske u Izraelu, za emisiju U mreži Prvog.
Hamas je napao Izrael u subotu, uslijedio je žestok odgovor Izraela koji kreće u opsadu Gaze, dok Hamas prijeti ubojstvom izraelskih talaca. Postoji strah od širenja sukoba, ali i realna mogućnost jer je granica Izraela s Libanonom i Sirijom već dulje vrijeme u napetostima, rekla je hrvatska veleposlanica u Izraelu.
"Izrael konsolidira svoje snage, ali je već započeo snažan odgovor na Gazu. U ovom trenutku raketira pozicije Hamasa s kopna i mora te se očekuje da će kroz nekoliko sati ili dan-dva započeti kopneni ulazak u Gazu", dodala je. Napomenula je i kako su Izraelci u šoku zbog masovnog i brutalnog napada.
Broj smrtno stradalih u ratu Izraela s Hamasom porastao je na više od dvije tisuće, s više od tisuću mrtvih na izraelskoj strani i 830 mrtvih o kojima su izvijestile vlasti iz Gaze.
Kako to da izraelske ni američke obavještajne službe nisu znale da se planira napad, odgovorio je Mirko Bilandžić, predstojnik Katedre za vojnu sociologiju na zagrebačkom Filozofskom fakultetu. "To se može dogoditi jer obavještajni sustavi nisu svemoćni. Ovo je obavještajni fijasko, sigurno najveći u povijesti s dramatično smrtonosnim posljedicama", kazao je Bilandžić.
Nazvao je Mosad najmoćnijom obavještajnom institucijom na svijetu, no kako mu se čini da je bio fokusiran na druge sigurnosne izazove. Jedan od njih je i destabilizacija političkog sustava u Izraelu. Međutim, presudan su čimbenik za propuste, prema njegovu mišljenju, moćni kontraobavještajni sustavi svih paravojnih formacija s državnim atributima.
Nadodao je kako je realna opcija da Hamas dobije pomoć Hezbolaha, što bi moglo imati utjecaj na ishod rata."Hezbolah je paravojna, moćna teroristička organizacija i lider vlasti u Libanonu. Puno je moćniji od Hamasa i on ima ulogu percipirane moći. On je jedina paravojna organizacija koja je za sada dva puta pobijedila Izrael u sukobima", naglasio je.
Stručnjak za sigurnost Pavle Kalinić istaknuo je kako opasnost predstavlja i Iranska revolucionarna garda koja se već više od deset godina nalazi u Siriji. U tom je razdoblju, napomenuo je, SAD izgubio četiri saveznika – Izrael, Egipat, Saudijsku Arabiju i Tursku.
Minimalno poslovanje
Izuzev složene političke situacije, usložnjava se i ona poslovna. Poslovi su svedeni na nužni minimum, a najave kako će Izrael aktivirati pričuvne vojnike mogle bi utjecati na funkcioniranje tvrtki. Uz Silicijsku dolinu, Izrael ima najrazvijeniji tehnološki sektor koji je zaslužan za petinu nacionalnog BDP-a. Rat bi mogao uvesti ozbiljne poremećaje u tom najbrže rastućem gospodarskom sektoru u kojem je zaposleno 14 posto radno aktivne populacije.
"To je velika disrupcija u poslovanju", rekao je Jack Ablin, investicijski direktor i suosnivač Cresset Wealth Advisorsa, za Euronews. Proširi li se ratni sukob, kratkoročno bi moglo doći do preusmjeravanja resursa, primjerice, osoblje tehnoloških tvrtki moglo bi biti pozvano da se priključe ratu kao vojne rezerve.
Izraelska vlada planira unovačiti 300 tisuća rezervnih vojnika. Noam Schwartz, osnivač i direktor tvrtke za kibernetičku sigurnost Active Fence koja ima urede u New Yorku i Tel Avivu, kaže kako će njegova tvrtka nastaviti raditi tijekom rata, iako će se on vjerojatno morati vratiti u Izrael i preuzeti vojne dužnosti. "Imamo dovoljno ljudi diljem svijeta kako bi sve funkcioniralo kako treba", rekao je.
Quincy Krosby, globalni strateg u LPL Financialu iz Charlottea u Sjevernoj Karolini, za Euronews je ustvrdio kako će se uložiti izniman trud ne bi li se od napada zaštitile izraelske tvrtke jer je dio tehnološke proizvodnje vezan za vojsku.
Iz Intela, koji je najveći privatni poslodavac i izvoznik u Izraelu, nisu željeli komentirati situaciju. Nvidia je otkazala samit o umjetnoj inteligenciji koji se trebao održati u Tel Avivu idućeg tjedna. S druge strane, Tower Semiconductor kazao je kako nastavlja raditi kao da je sve normalno.
Trenutačno u Izraelu posluje oko 500 međunarodnih tvrtki jer su Intel, IBM, Apple, Microsoft, Google i Facebook preuzimali tamošnje startupove. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu u lipnju se pohvalio kako će Intel uložiti 25 milijardi dolara u novu tvornicu na jugu Kiryat Gata, 42 kilometra od Gaze.
Hoće li ta tvornica zaista biti podignuta do 2027. godine, tek će se vidjeti s obzirom na to da je umjesto izgradnje primat trenutno preuzela destrukcija.