Kompanija SoftBank Group Corp. zadovoljila je svoje ambicije za Arm Holdings Plc prikupivši 4,87 milijardi dolara u najvećoj ovogodišnjoj inicijalnoj javnoj ponudi. S druge strane, kompanija nije pokušavala više od toga.
Da li će Armov povratak na tržište kapitala proći glatko i otvoriti put drugim sličnim kompanijama neće biti poznato sve dok ne počne trgovanje u SAD. Po proračunima Bloomberga, Arm je procijenjen na oko 54,5 milijardi dolara.
Tražnja za akcijama bila je 10 puta veća od ponude, o čemu je Bloomberg ranije pisao. To znači da je interesovanje investitora premašilo ponudu po ponuđenom rasponu cijena od 47 do 51 dolara po akciji i moglo bi da znači da će cijena akcija skočiti kada trgovanje počne.
Pri određivanju cijene za IPO, Masayoshi Son, osnivač, predsjednik odbora i generalni direktor SoftBanka, nagovijestio je da nije voljan da obara potražnju čak i ako mora da se odrekne dijela zarade.
Na završnom sastanku, koji je održan u srijedu, neki bankari i rukovodioci iznijeli su argumente za višu cijenu, a neke od debata su bile usredsređene na to da li cijena od 52 dolara ima smisla, rekli su izvori upoznati sa razgovorima, tražeći da ne budu identifikovani jer je sastanak bio zatvoren za javnost. Son se pridružio diskusiji i odabrao cijenu od 51 dolar po dionici, rekavši da ne vrijedi rizikovati zdrav debi za oko 100 miliona dolara dodatnog prihoda, dodali su izvori.
Duga pozicija
Sonov pristup pitanju IPO odražava njegovu dugu poziciju u Armu, čiji se čipovi nalaze u većini pametnih telefona širom svijeta. Armu će takođe naruku ići stampedo ulagača ka čipovima koji se koriste za razvoj vještačke inteligencije i ka samoj vještačkoj inteligenciji. Ova promjena u industriji je ranije dovela do toga da Nvidia Corp. ostvari tržišnu vrijednost veću od 1,1 bilion dolara.
Kompanija Arm je osnovana 1990. po osnovu ugovora o zajedničkom ulaganju kompanija Acorn Computers, VLSI Technology i Apple Computer Inc. Arm je bio izlistan na Londonskoj berzi i Nasdaqu od 1998. do 2016. godine, kada je SoftBank kupio kompaniju za 32 milijarde dolara.
SoftBank je 2020. bezuspješno pokušao da proda Arm Nvidiji za 40 milijardi dolara. Taj potez je razbjesnio Armove kupce koji nisu željeli da kompanija, koja snabdijeva industriju mobilnih telefona, dođe u ruke jednog kupca.
Preokret
Pošto je ta odluka povučena, Arm se okrenuo ka IPO u kojem je prvo težio valuaciji od 60 do 70 milijardi dolara, a i o tome je Bloomberg ranije pisao.
Dok je Arm ranije namjeravao prikupi između osam i 10 milijardi dolara, taj cilj je djelimično smanjen zato što je SoftBank odlučila da kupi otprilike 25 odsto udjela u vlasništvu. Ovo je uradila preko svog Vision fonda u transakciji koja procjenjuje Arm na više od 64 milijarde dolara, što se može izračunati na osnovu Armovih podnesaka.
SoftBank je takođe odlučio da zadrži veći dio Armovih akcija, ostavljajući samo 10 odsto za investitore koji uključuju neke od najvećih kupaca Arma. U sklopu IPO, Arm je izdvojio više od 700 miliona dolara akcija za Intel Corp, Apple Inc, Nvidia Corp, Samsung Electronics Co. i Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.
Potpisnici emisije imaju mogućnost kupovine čak sedam miliona dodatnih akcija.
Ovaj IPO je najveći u svijetu ove godine i nadmašiće 4,37 milijardi dolara, koliko je prikupila ćerka firma kompanije Johnson & Johnson - Kenvue Inc. Armov IPO bi takođe mogao da bude katalizator za IPO desetina tehnoloških startapova i drugih kompanija čije izlaske na berzu u SAD prate brojni problemi, a situacija ovakva nije bila još od finansijske krize 2009. godine.
Instacart, Klaviyo
Što se tiče drugih izlazaka na berzu, vrijedi spomenuti kompaniju za naručivanje namirnica preko interneta Instacart Inc, marketinšku kompaniju Klaviyo, vijetnamski internet startap VNG Ltd. i proizvođača obuće Birkenstock Holding Ltd.
Listing Arma je najveći IPO u SAD od kada je proizvođač električnih vozila Rivian Automotive Inc. prikupio 13,7 milijardi dolara u oktobru 2021. IPO će takođe biti rangiran među najvećim u tehnološkoj industriji do sada, iako je i dalje daleko ispod dva najveća: Alibaba Group Holding Ltd. (25 milijardi dolara) i Meta Platforms Inc, tada poznate kao Facebook Inc, (16 milijardi dolara).
Iako se Armova tehnologija koristi u skoro svakom pametnom telefonu, nije dobro poznata među potrošačima. Arm prodaje nacrte potrebne za dizajniranje mikroprocesora i licencira tehnologiju poznatu kao "set instrukcija" koja diktira kako softverski programi komuniciraju sa tim čipovima. Visoka energetska efikasnost ove tehnologije dovela je do toga da je koristi većina proizvođača pametnih telefona, gdje je vijek baterije uvijek bitno pitanje.
Muke na tržištu čipova
Pomama oko vještačke inteligencije pokrenula je rast akcija proizvođača čipova ove godine, a indeks Philadelphia Semiconductor uvećao je svoju vrijednost za 41 odsto. Industrija čipova se i dalje bori sa padom prodaje, a situaciju pogoršava prevelika ponuda.
Prihod kompanije Arm pao je za oko jedan odsto na 2,68 milijardi dolara za fiskalnu godinu koja se završila 31. marta, prema kompanijskim podacima. Neto prihod kompanije, koji je u fiskalnoj 2022. skočio na 549 miliona dolara, ove godine je pao na 524 miliona dolara.
Barclays Plc, Goldman Sachs Group Inc, JPMorgan Chase & Co. i Mizuho Financial Group Inc. vodeći su igrači u Armovom izlasku na berzu. Raine Securities LLC, gde SoftBank takođe ima udio, takođe je finansijski savjetnik na IPO. Armove akcije će se na Nasdaq Global Select Marketu naći pod simbolom ARM.