Ukupno 25 osiguravajućih kuća posluje u Bosni i Hercegovini (BiH), a u prvoj polovini ove godine ostvarile su premiju od 488,7 miliona maraka, što je za skoro 10 odsto više od premije u istom periodu prošle godine.
Prema podacima Agencije za osiguranje BiH, premija za neživotna osiguranja iznosila je 391 milion maraka, a za životna osiguranja 97,7 miliona KM.
Osiguranje od autoodgovornosti najdominantnije
Neživotno osiguranje je dominantnije u BiH zbog zakonske obaveze osiguranja od autoodgovornosti, koje čini i najveći dio ove vrste osiguranja i koje pružaju sve registrovane osiguravajuće kuće.
Najveću premiju u neživotnim osiguranjima imalo je u ovoj godini ASA Central osiguranje (54 miliona KM), a slijede ga Adriatic osiguranje (42,9 miliona KM) i Euroherc osiguranje (38,2 miliona KM).
Najmanju premiju u ovoj vrsti osiguranja imali su Vienna osiguranje (715 hiljada KM) i Central osiguranje (1,9 miliona KM).
Životna osiguranja
Životno osiguranje nudi devet od 25 osiguravajućih društava, a s premijom od 22,9 miliona KM u prvih šest mjeseci lider je Uniqa osiguranje.
Nakon ove kuće, nešto manju premiju ostvarilo je Vienna osiguranje (21,7 miliona KM), nakon kojeg je Grawe osiguranje sa 15,9 miliona KM ostvarene premije u životnim osiguranjima.
Najmanju premiju imali su Wiener osiguranje (1,1 milion KM) i Croatia osiguranje (1,9 miliona KM).
Ko je najviše rastao, a ko padao
Ako pogledamo ukupnu premiju, najveći rast imalo je ASA Central osiguranje (108,9%), a najveći pad Central osiguranje (-91,7%). Ova dva osiguranja su u procesu integracije koja je započeta prošle godine.
Izuzev njih, najveći rast premije u prvom polugodištu ove godine, u odnosu na isti period lani, imalo je Krajina osiguranje (35,3%) i Mikrofin osiguranje (30,4%).
Podsjećamo, u toku je javna ponuda za preuzimanje Krajina osiguranja, koju su objavili Prijedorputevi, koji već imaju 68,2 odsto udjela u tom osiguranju.
Više:
Prijedorputevi preuzimaju osiguranje s najvećim rastom premije u BiH
Triglav osiguranje Sarajevo prezelo sestrinsku kompaniju iz Banje Luke
Značajno je rasla i premija Triglav osiguranja iz Republike Srpske (29,4%), Camelija osiguranja (25%), dok su rast premije od po 21 posto imali Vienna i Premium osiguranje. Istoimeno Triglav osiguranje iz Federacije BiH ove sedmice je preuzelo sestrinsko društvo iz RS i dio su slovenačke osiguravajuće grupe Zavarovalnica Triglav.
Isplaćene štete
Vrijednost isplaćenih šteta u prvom polugodištu ove godine u BiH je iznosila 199,9 miliona maraka. Za neživotna osiguranja štete su iznosile 146,2 miliona KM, a za životna 53,7 miliona KM.
Dominiraju štete na ime osiguranja od odgovornosti za upotrebu motornih vozila (83,5 miliona KM) te na ime životnih osiguranja (51,5 miliona KM).
Siniša Kurteš iz Udruženja društava za osiguranje Privredne komore Republike Srpske rekao je za Boomberg Adriju da je digitalizacija neminovan uslov za opstanak i rast svih društava za osiguranje u regiji, pa tako i kod nas.
"Osiguravajuće kuće je pogodila inflacija te su isplate šteta porasle za 30 odsto i, ako nešto ne učinimo, mnoga društva biće u problemu da isplate adekvatan iznos štete", poručio je.
Bloomberg Adria je vodećim osiguravajućim kućama iz Bosne i Hercegovine u junu otvorila vrata svoje redakcije u Sarajevu za razgovor o posljedicama inflacije u ovom sektoru i o tome šta je to važno za klijente, društvo i tržište.
O načinima na koje možemo oblikovati ovu poslovnu zajednicu, doprinijeti većoj zaštiti stanovništva i boljoj saradnji s državom razgovarali smo s direktorima UNIQA osiguranja Eldarom Dudom, Wiener osiguranja Borislavom Doderom i Dunav osiguranja Bojanom Popovićem.
Doder je istakao da su zbog nepovoljne ekonomske situacije osiguravajuća društva morala uskladiti cijene jer bi došlo do podosiguranosti klijenata. Dodao je da je najmanje zadovoljan učešćem životnog osiguranja u ukupnoj prodaji osiguranja.
"U BiH će i dalje prosječan čovjek prije osigurati kasko svoj automobil nego svoj život. Ja imam duboko uvjerenje da to nije dobro. Osiguranje stana, ako vas ne natjera bankarski sektor, rijetko je. Ne nađe se na listi prioriteta, ali tu imamo neke pomake", kazao je Doder.
"Pandemija je promijenila same načine prodaje, komunikacije s klijentom, promijenila je i svijest osiguranika prema osiguravaču, sve su to neki procesi koji će se i nastaviti. Digitalizacija će, bez obzira na to što neko daje prednost živoj riječi, olakšati poslovanje i jednima i drugima, skratit će se vrijeme potrebno da se zaključi osiguranje", naglasio je Popović.
Dudo je naveo da u posljednjih pola godine vide skok prodaje zdravstvenih osiguranja više od 20 posto na nivou BiH.
"Kod nas u UNIQA osiguranju taj postotak je još i veći. Vidimo da sve veći broj kompanija pruža taj dodatni benefit, na taj način pokušavaju privoliti što veći broj stanovnika da dođu kod nas. Mislim da je to nešto jako iskoristivo, što se vidi i po samom zadovoljstvu naših klijenata, gdje svaki put obnavljaju te police dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja", rekao je Dudo.
Više:
Osiguravajuće kuće žele veće učešće na tržištu kapitala, smetnja zakon
Osiguravamo li imovinu, jesmo li išta naučili od elementarnih nepogoda
Dobrovoljno zdravstveno osiguranje - BiH zaostaje, Srbija i Hrvatska u usponu
Podsjećamo, kako je Bloomberg Adrija pisala, osiguravajuća društva u Republici Srpskoj mogu u idućem periodu očekivati prolongiranje utvrđenih rokova slobodnog određivanja cijena (premija) osiguranja od autoodgovornosti, odnosno liberalizaciju u oblasti autoosiguranja.