Dnevna gužva kamiona i autobusa koji se guraju kako bi sišli s vijetnamskog autoputa broj 17, ključne prometne arterije prema jednom od najnovijih svjetskih elektroničkih središta, kreće već u zoru.
Nekoliko kilometara dalje vidi se kolona noćnih radnika umornih lica na izlazu iz tvornice dok službenik za regrutiranje kod obližnjeg pogona preko megafona daje instrukcije okupljenima koji su nedavno završili školovanje i sada žele posao u najvećem dobavljaču Applea, tvrtki Foxconn Technology Group.
"Imamo između 150 i 200 ljudi danas ovdje i gotovo svi će dobiti posao", kaže jedan od agenata za zapošljavanje. Osim, dodaje, ako nešto baš ozbiljno ne krene po zlu.
Prizor u provinciji Bắc Ninh jedna je od posljedica dubokih promjena koje pogađaju svjetsku industriju elektronike, a posebice Appleovo carstvo vrijedno tri bilijuna dolara, u trenutku dok američko nastojanje da primiri kineski tehnološki uzlet ubrzava, fokus vodećih svjetskih igrača u tom sektoru prelazi na druge dijelove Azije.
Cjepkanje svjetskog lanca opskrbe prijeti podizanjem cijena za široku bazu Appleovih korisnika budući da se proizvođači i prijevoznici nose sa sve više pogona na sve više mjesta. Visokokvalitetni modeli oni su za koje je najvjerojatnije da će postati skuplji u proizvodnji.
Bloombergovi podaci o više od 370 dobavljača i lokacijama njihovih tvornica pokazuju koji od Appleovih partnera gradi nove kapacitete i gdje.
Vijetnam i Indija najveći su dobitnici, a manja proizvodna središta javljaju se i drugdje po Aziji. Proizvođači iz SAD-a i Japana smanjuju prisutnost u Kini, iako ta zemlja još uvijek udomaćuje većinu Appleovih tvornica i ostat će integralni dio tvrtkina dobavnog lanca.
No pomak prema rasprostranjenijoj proizvodnoj mreži neupitno je na sceni.
"Apple je jedan od najvećih proizvođača elektronike na svijetu. I najprofitabilniji. Stoga ima veliki utjecaj na zahtjeve prema dobavljačima i načinu na koji funkcioniraju", kazao je Chris Miller, autor knjige Chip War: The Fight for the Worlds's Most Critical Technology.
Tarifni rat potaknut tijekom predsjedništva Donalda Trumpa dramatično je ubrzao Appleov odmak od Kine, no temelji za to postavljeni su dosta ranije.
Mnoge su tvrtke počele gledati druge lokacije kada je brzi kineski ekonomski rast počeo podizati plaće. Vlade u Indiji, Vijetnamu i drugim zemljama agresivno su ušle u konkurenciju nudeći poticaje i poboljšavajući infrastrukturu.
Sada se u ta nova investicijska odredišta ulijevaju milijarde dolara.
U 2012. godini nijedan dobavljač povezan s Appleom nije bio u Indiji. Sada ih je 14. Novi iPhone 15 bit će prvi model transportiran izravno i iz Indije, samo nekoliko tjedana nakon što napusti tvornice u Kini.
U proteklom desetljeću Vijetnam je svjedočio četverostrukom povećanju broja tvrtki koje rade na Appleovim proizvodima. U SAD-u je prošle godine bilo manje dobavljača no desetljeće ranije, no i tu je došlo do novih investicija. Tako je proizvođač čipova Taiwan Semiconductor Manufacturing odlučio uložiti 40 milijardi dolara u dvije napredne tvornice u Arizoni, a prva od njih trebala bi krenuti s proizvodnjom 2025. godine.
Te velike promjene stvorit će milijune radnih mjesta izvan Kine. U lipnju 2022. radna snaga u vijetnamskom sektoru elektronike narasla je na 1,3 milijuna ili četiri puta u gotovo deset godina. U Indiji je u tom sektoru stvoreno gotovo milijun izravnih i neizravnih radnih mjesta od 2018.
No rasprostranjenost proizvodnje na veći broj zemalja, od kojih neke zaostaju za Kinom kad je riječ o infrastrukturi, dostupnosti radne snage i općoj logističkoj ekspertizi, povećava rizik od kašnjenja u transportu i većih troškova.
"Rizik je u fragmentiranju nečega što već funkcionira kao vrlo učinkovit lanac dobave. To će povećati troškove i nastaviti s guranjem inflacijskih pritisaka", ocjenjuje Jeffrey Jaensubhakij iz singapurskog državnog investicijskog fonda GIC.
Glasnogovornik Applea nije htio komentirati ocjene o utjecaju promjena na cijene proizvoda.
No Steven Tseng, analitičar za Bloomberg Intelligence, smatra da povećanje troškova možda neće biti u cijelosti ugrađeno u konačnu cijenu proizvoda jer bi to moglo smanjiti potražnju.
Naravno, situacija snažnog oslanjanja na Kinu također bi nosila rizike.
Tijekom politike dinamičkog čišćenja protiv COVID-a došlo je do zagušenja dobavnog lanca za razne vrste proizvoda, od telefona do automobila.
Štoviše, pobuna zaposlenika krajem prošle godine u proizvodnom kompleksu Foxconn iPhone City i zaustavljanje proizvodnje nekoliko tjedana možda je bila i posljednja kap koja je prelila čašu za proizvođače.
Administracija Joea Bidena sada uvodi restrikcije na kineski pristup naprednoj američkoj tehnologiji, kao što su poluvodiči, iz straha da se kineski napredak u umjetnoj inteligenciji i kvantnom računarstvu ne pretvori u izazov američkim vojnim interesima, kao što je pitanje Tajvana.
Vijetnam privlači tehnološke tvrtke poreznim poticajima i davanjem terena bez naknade. Tamošnji dužnosnici Appleu posvećuju posebnu pozornost. Logično je da sve to daje učinka, pa je prošle godine elektronska industrija u vijetnamskom izvozu sudjelovala s 32 posto, dvostruko više no prije deset godina.
"Ovo je za Vijetnam prilika kakvu si nijedna zemlja ne može priuštiti propustiti", ocjenjuje indijska ekonomistica Sonal Varma koja radi za Nomura Holdings.
Indija preko suradnje s Appleom nastoji ostvariti ambiciju postanka drugom Kinom, proizvodnom silom s velikim domaćim tržištem.
Glavni izvršni direktor Applea Tim Cook ove se godine sastao s indijskim premijerom Narendrom Modijem i najavio ulaganja u tu zemlju, a Indija je aktivna pružanjem financijskih poticaja.
Trenutačno Indija proizvodi sedam posto svih iPhonea, što je utrostručenje proizvodnje u zadnjoj fiskalnoj godini. Od 2018. indijski je izvoz elektronskih proizvoda učetverostručen na 24 milijarde dolara u 2022.
Sve to skupa izgleda tek kao početak. U planu je niz investicija kao što je ona Foxconna u tvornicu komponenata za iPhone u južnoj državi Karnataka čiji iznos premašuje 1,2 milijarde dolara.
Da ne bi bilo zabune, nije da nema poteškoća u ostvarenju investicija. Temeljne infrastrukturne usluge, kao što su voda i struja, manje su pouzdane u Indiji i Vijetnamu nego u Kini. Proizvođači žele dovesti iskusne kineske menadžere da ustroje nove tvornice, no dinamika izdavanja viza, naročito u slučaju Indije zbog tenzija s Kinom, usporava proces.
Iako inozemni, pa čak i neki kineski proizvođači tehnoloških proizvoda premještaju proizvodnju izvan Kine, ta zemlja teško da će uskoro izgubiti naslov najvećeg svjetskog proizvođača u tom sektoru.
Kineske tvrtke proizvode praktično sve sastavne dijelove i jedino gdje zapinju su poluvodiči zbog još uvijek nedovoljne ekspertize.
Teško je u ovome trenutku procijeniti brzinu i opseg seljenja Appleova proizvodnog lanca izvan Kine, no može se vjerovati da će se u konačnici veći dio Appleovih kapaciteta naći na drugim odredištima.