Iz Boeinga su otkrili da je najveći dobavljač kompanije nepravilno bušio rupe u komponenti koja pomaže održavanju pritiska kabine aviona '737 max', što ugrožava ciljeve isporuke njihovog najprodavanijeg modela.
Najnoviji problem s Boeingovom "zlatnom kokom" nije prijetnja po sigurnost, saopćila je Federalna uprava za avijaciju (FAA) u srijedu. Ipak, to je još jedna komplikacija za Boeing kako ubrzava tempo proizvodnje porodice aviona '737' dok se suočava s problemima u lancu snabdijevanja i posljedicama štrajka u Spirit AeroSystems Holdingsu, dobavljaču koji izrađuje oko 70 posto karoserija uskotrupnih aviona.
"Tokom inspekcija u fabrici, identifikovali smo rupe za pričvršćivače koje se nisu slagale s našim specifikacijama pregradnog zida trupa na određenim avionima '737'", saopćeno je iz Boeinga putem e-maila u srijedu. U inspekcijama je otkriveno na stotine neusklađenih i dupliciranih rupa na nekim letjelicama, navodi se u izvještaju portala The Air Current.
Cijene Boeingovih akcija pale su za čak 4,2 posto tokom trgovanja poslije zatvaranja berze zbog izvještaja o novom problemu sa 'maxom'. Do srijede uvečer akcije su porasle 20 posto ove godine jer raste potražnja za putovanjima i novim mlaznjacima.
Proizvodna greška prouzrokovat će kašnjenja u isporuci nekoliko aviona '737' u bliskoj budućnosti, uključujući i avion koji je bio namijenjen Malaysian Airline Systemu, dok Boeing sprovodi inspekcije i utvrđuje koliko je modela bilo pogođeno i šta je potrebno da se problem riješi, navode iz kompanije. Boeing razmatra da li će biti u mogućnosti dostići cilj isporuke od 400 do 450 aviona iz porodice '737' ove godine.
Nesigurnost dodatno ukazuje na pritisak na proizvođače aviona - Boeing i Airbus - i njihov globalni lanac snabdijevanja. Dok ubrzavaju proizvodnju, oni se istovremeno suočavaju s nestašicama dijelova i čestim promjenama radne snage. Boeing i Spirit su tek nedavno izašli iz ranijeg poremećaja vezanog za modele '737', koji je uključivao nosače u vertikalnim repom.
Najnoviji problem zaokružuje problematičnu historiju '737 maxa'. Regulatori širom svijeta zabranili su letenje tom modelu nakon smrtonosnih nesreća u Indoneziji i Etiopiji 2018. i 2019. godine, u kojima je poginulo stotine putnika. Uslijedilo je 20 mjeseci tokom kojih su zakonodavci i drugi kritikovali kompanijsku kulturu sigurnosti, što je dovelo do gubitaka vrijednih na milijarde dolara u prodaji i drugim troškovima. Zabrana letenja za ovaj model je ukinuta u novembru 2020. godine u Sjedinjenim Američkim Državama nakon što je Boeing sproveo niz nadogradnji softvera i promjena u obuci. Države širom svijeta su potom ispratile taj trend na razne načine.
Boeing i dalje isporučuje 'max' dok se nosi s najnovijim problemom dobavljača, koji utječe na neke modele 'max 8'. Spirit koristi više dobavljača za pogođeni dio, poznat kao zadnji pregradni zid trupa, i nisu svi dijelovi bili pogođeni.
Spirit, čije sjedište je u Wichiti, u Kansasu, saopćio je da je promijenio procese proizvodnje kako bi se riješio problema i da i dalje isporučuje karoserije '737 max' Boeingovim fabrikama u Seattleu. "Na osnovu onoga što sada znamo, vjerujemo da neće biti značajnog utjecaja na opseg isporuke za ovu godinu u vezi s ovim problemom", saopćeno je iz Spirita.
Trenutno, Boeing nije odustao od planova da ubrza proizvodnju '737' do tempa od 38 aviona mjesečno, što je sljedeći korak u planu da se proizvodnja vrati na nivo od prije kovida do sredine decenije. Vrijeme potrebno za prelazak na veći tempo zavisit će od napretka koji kompanija postigne u rješavanju problema s dobavljačem, naveli su iz Boeinga.
(Ažurirano historijatom aviona ‘737 max’ u sedmom pasusu.)
--Uz pomoć Alana Levina i Denija Leeja.