Boeing Co. je generisao 2,58 milijardi dolara u slobodnom novčanom toku u drugom kvartalu, što je daleko premašilo očekivanja, jer je nagli porast isporuka aviona i depozita kupaca pomogao da prevaziđe finansijski pritisak izazvan problemima sa dobavljačima.
Analitičari su očekivali da će proizvođač potrošiti skoro 74 miliona dolara, nakon što se borio sa prekidima u proizvodnji osnovnih modela "737 max" i "787 dreamliner", prema podacima koje je prikupio Bloomberg. Boeing je porastao oko 3,6 odsto u ranom jutarnjem trgovanju, jer je takođe nadmašio očekivanja u prihodima i dobiti.
Kao znak da se proizvodnja njihovih aviona stabilizuje nakon godina turbulencije, Boeing je saopštio da počinje da povećava proizvodnju modela "737" na 38 aviona mjesečno. To je skok od 23 odsto u odnosu na prethodni tempo proizvodnje, koji je bio aktuelan oko godinu dana dok je ovaj američki proizvođač aviona usklađivao fabrike i dobavljače.
Ipak, Boeing je zabilježio osmi uzastopni kvartal sa gubicima. Prilagođeni gubitak iznosi 82 centa po akciji, prema saopštenju u srijedu, što se poredi sa očekivanim gubitkom od 84 centa po akciji koji su predviđali analitičari.
"Ovo je kompleksan posao i očekujemo izazove. Kada se oni pojave, mi smo transparentni, preduzmemo akciju i napredujemo, jedan avion po jedan avion," rekao je Dave Calhoun, izvršni direktor Boeinga, u poruci zaposlenima. "Iako to može biti teško trenutno, to je suština napretka."
Proizvođač aviona je predstavio plan povećanja proizvodnje koji će vratiti njihove fabrike na nivo proizvodnje prije pandemije kovida do sredine decenije, što je u skladu sa ciljem dostizanja 50 isporuka modela 737 mesečno do 2025. ili 2026. godine. Ovi koraci su ključni ako Boeing želi da ostvari Calhounov cilj generisanja 10 milijardi dolara u slobodnom novčanom toku u tom periodu.
Prošlog mjeseca, radnici kod dobavljača Boeinga, Spirit AeroSystems Holdings Inc, stupili su u štrajk na nekoliko dana. Spirit proizvodi većinu trupa za Boeingov važni model, 737. I Boeing i rival Airbus SE su upozorili da ograničenja u snabdijevanju nastavljaju da utiču na proizvodnju i mogu ostati izazov godinama.
Boeing je objavio svoje rezultate prije Airbusa, koji će objaviti svoje brojke kasnije u srijedu. Prije objave izvještaja, akcije američkog proizvođača su porasle za 12 odsto ove godine, što je više od rasta od 6,9 odsto koliko je porastao indeks industrijskih kompanija Dow Jones sa 30 članova. Airbus, sa sjedištem u Tuluzu, Francuska, je u plusu oko 18 odsto.
Gubici u odbrani
Odjeljenje Boeinga za odbranu i svemir (BDS) zabilježilo je još jedan kvartalni gubitak dok se bori sa odlivom radnika, manjkom dijelova i inflacijom, posebno kod ugovora sa fiksnim cijenama koje je dobilo prethodne decenije u okviru ponuda koje su bile blizu nivoa pokrivanja troškova.
Kompanija je pretrpela gubitak od 257 miliona dolara nakon što je za neodređeno odložila prvi let svog svemirskog broda Starliner, čime su ukupna prekoračenja za ovo kašnjenje premašila 1,3 milijarde dolara. Performanse odjeljenja za odbranu su takođe bile ograničene novim troškovima za avion za obuku "T-7" i avion za vazdušno punjenje "MQ-25".
Investitori će strpljivo čekati da se Boeing preokrene poslovanje u sektoru odbrana dokle god performanse glavnog odjeljenja za komercijalne avione nastavljaju da se poboljšavaju, rekao je George Ferguson, analitičar Bloomberg Intelligencea, prije nego što su rezultati objavljeni.
"Potencijal za rast u komercijalnom sektor je mnogo veći nego za BDS," rekao je Ferguson, koristeći akronim za odjeljenje odbrane i svemira.
Šišanje duga
Airbus i Boeing se bore da vrate svoje fabrike na nivoe proizvodnje od prije kovida, jer se suočavaju sa neiskusnim radnicima i manjkom mikroelektronike, sjedišta i drugih delova. Ipak, tražnja za novim avionima koji troše manje goriva je u porastu, a proizvođači aviona uživaju u najvećem usponu prodaje u godinama.
Zalihe gotovine i tržišnih hartija od vrijednosti Boeinga opale su za jednu milijardu dolara tokom kvartala, na 13,8 milijardi dolara, jer je kompanija otplaćivala dospjele dugove. Ukupan dug iznosi 52,3 milijarde dolara, što je manje od 55,4 milijarde dolara u martu.
Kompanija i dalje ide ka tome da stvori tri do pet milijardi dolara u gotovini ove godine. Boeing je takođe potvrdio prethodni cilj isporuke između 400 i 450 svojih uskotrupnih aviona "737" i 70 do 80 širokotrupnih "dreamlinera".
Boeing je isporučio 136 aviona tokom drugog kvartala - 21 odsto više od projekcija analitičara - dok je inspekcija i popravka modela 737 i 787 zahtevala zamjenu neispravnih delova dobavljača i suočavanje sa štrajkom Spirita, svog najvećeg dobavljača.
"Imamo još da radimo da bismo poboljšali performanse, ali naš napredak je očigledan i verujemo u naš put napred," rekao je Calhoun.
(Ažurirano sa rezultatima odeljenja odbrane od osmog pasusa)