Airbus SE nije mijenjao broj planiranih isporuka aviona do kraja godine, ali je upozorio da bi prekidi u proizvodnji mogli potrajati i naredne godine zbog konstantnog nedostatka radne snage i manjka sirovina kod dobavljača.
Iz proizvođača aviona rekli su da i dalje nastoje isporučiti 700 aviona ove godine i da kompanija radi na povećanju proizvodnje svoje najprodavanije porodice aviona A320 na 75 do 2025. Airbus također proučava mogućnost veće proizvodnje svojih širokotrupnih aviona u očekivanju sve veće potražnje za tu kategoriju pred kraj decenije, rekao je izvršni direktor Guillaume Faury.
"Mi radimo u veoma degradiranom okruženju", rekao je Faury u razgovoru s novinarima. "Imamo probleme svuda, ima dosta dijelova koji kasne, efikasnost proizvodnje je niska."
Neodustajanje od cilja značit će da Airbus mora isporučivati u prosjeku 88 aviona mjesečno do kraja godine. Proizvodnja obično ubrzava u posljednjih nekoliko mjeseci, što je fenomen koji je Faury također predvidio za sljedeću godinu.
Dok se Airbus bori s ograničenjima u snabdijevanju, dolar je dobrodošao kao podsticaj jer se avioni kupuju u američkoj valuti. To je omogućilo proizvođaču aviona da poveća svoj cilj za slobodan tok novca na kraju godine na 4,5 milijardi eura s 3,5 milijardi eura, jer takozvana plaćanja prije isporuke pretvara u evropsku valutu.
Airbus je prijavio korigovanu zaradu prije kamata i poreza u trećem kvartalu od 836 miliona eura u poređenju sa 666 miliona eura godinu ranije i tako nije dostigao procjene analitičara koji su očekivali profit od 920,5 miliona eura, na osnovu podataka koje je prikupio Bloomberg. Prodaja je porasla za 27 posto na 13,31 milijardu eura.
Airbus je naveo da su sva tri probna aviona iz njihove linije dugog dometa A321KSLR već letjeli i da je puštanje u upotrebu predviđeno za drugi kvartal 2024. Kompanija također istražuje mogućnost povećanja proizvodnje širokotrupnih aviona pošto je trenutna stopa izrade A330neo na tri jedinice mjesečno, a modela A350 iduće godine na šest. Do kraja godine mjesečna proizvodnja A320 će dostići oko 50 jedinica, rekao je Faury.
Potražnja za letovima je porasla kako zemlje ublažavaju ograničenja iz ere pandemije, što je navelo aviokompanije da naručuju avione kako bi razvili svoje mreže s ekonomičnijim modelima. Deutsche Lufthansa AG i Air France-KLM rekli su ove sedmice da će zimski raspored ostati jak jer ljudi nastavljaju da rezervišu, uprkos sve većem povećanju troškova života.
Airbus također nije mijenjao svoje ciljeve da postigne oko 5,5 milijardi eura korigovane zarade prije kamata i poreza za godinu. Optimistična očekivanja su u suprotnosti s najvećim rivalom Boeing Co, koji je ove sedmice smanjio svoje godišnje prognoze za isporuke svojih uskotrupnih mlaznjaka iz linije 737, rekavši da sada očekuje da će ove godine predati 375 aviona. Američki proizvođač aviona je ranije ciljao isporuke od blizu 500 aviona, prije nego što je cilj u julu spustio na negdje malo iznad 400.
(Ažurirano komentarom izvršnog direktora o lancu snabdijevanja u trećem pasusu.)