Proizvođač čipova Nvidia Corp. je i u trećem uzastopnom kvartalu zabilježio prihode od prodaje koji su prevazišli očekivanja tržišta, a razlog je ponovo bio skok tražnje za procesorima za razvoj vještačke inteligencije.
Vrijednost akcija je porasla više od 10 odsto nakon zatvaranja tržišta u SAD-u, kada je kompanija i objavila svoj finansijski izvještaj. U izvještaju se navodi da su prihodi od prodaje udvostručeni u odnosu na isti kvartal prethodne godine (13,5 milijardi dolara), dok je profit iznosio 2,7 dolara po akciji.
Oba pokazatelja su daleko iznad očekivanja analitičara, koji su očekivali prihode od prodaje od 11 milijardi i zaradu od 2,07 dolara po dionici. Kompanija je takođe odobrila program dodatnog otkupa sopstvenih akcija u vrijednosti od 25 milijardi dolara.
Rezultati, ali i projekcije, pokazuju koliko je velika uloga Nvidije u razvoju vještačke inteligencije, makar iz vizure tržišta. Rastom tražnje za procesorima koji mogu da obrađuju količine podataka potrebne za razvoj AI tehnologije došla je i pomama drugih kompanija za Nvidijinim proizvodima.
Rekordi i rast bogatstva
Podsjećanja radi, kompanija je zahvaljujući rezultatima iz maja postala prvi proizvođač poluprovodnika čija je tržišna vrijednost prešla bilion dolara.
"Počela je nova era računarstva", rekao je generalni direktor Jensen Huang u izjavi. Kompanije širom svijeta se okreću moćnijim procesorima, dodao je.
Sam Huang je zahvaljujući rezultatima i posljedičnom rastu cijene akcija postao bogatiji za više od četiri milijarde, a njegovo bogatstvo prešlo je 46 milijardi dolara iako ima udio od tek 3,5 odsto u kompaniji.
Bloombergov indeks milijardera pokazuje da bi, ako se ovakav rast nastavi, Huang mogao da postane jedan od 25 najbogatijih ljudi na svijetu.
U maju je rast cijena Nvidijinih akcija pogurao i ostale tehnološke kompanije, ali i šire američke indekse. O utjecaju na američka tržišta ćemo saznati nakon otvaranja berzi u SAD-u, ali se efekti mogu osjetiti u Aziji, gdje su akcije (osim kineskih indeksa) uglavnom u zelenom.
U pisanju teksta pomogli Anders Melin i Ian King.