Na bogatom poljoprivrednom zemljištu nekih 225 kilometara zapadno od Berlina 1938. godine nastao je gradić kako bi udomaćio radnike koji bi proizvodili priuštive "automobile za narod".
No tek je nekolicina primjeraka onoga što su nacisti nazivali "vozilo za snagu kroz radost" proizvedeno prije no što je tvornica potpuno prešla na proizvodnju vojnih vozila.
Nakon nacističkog poraza 1945. saveznici su grad nazvali Wolfsburg po obližnjem dvorcu i u idućih nekoliko desetljeća on je prerastao u jednu od najvećih tvorničkih središta na svijetu na površini veličine Monaka proizvodeći milijuna vozila Volkswagena, još od famozne Bube.
Danas Wolfsburg ima gotovo 130 tisuća stanovnika, ali ostao je zapravo tvornički grad. Volkswagen zapošljava 22 tisuće ljudi u tvornici i još oko 38 tisuća u obližnjim upravnim zgradama.
Svakog se ljeta tvorničke linije zaustave na tri tjedna kako bi radnici otišli na odmor te kako bi se provelo redovito čišćenje i održavanje pogona i ugradila nova oprema. S obzirom na to da gotovo svatko u gradu ima neku vezu s Volkswagenom, kada stane tvornica, stane i Wolfsburg.
Kao što je tradicija, uz glazbenu pratnju truba, trombona i bubnjeva ispraćaju se radnici posljednjeg petka prije ljetne stanke. Ove je godine to bilo od 17. srpnja do kraja prošlog tjedna. Na izlazu mnogi preuzmu paket čuvenih currywurst kobasica koje se proizvedu u samoj tvornici Volkswagena i nose naljepnicu "Izvorni dio za Volkswagen".
Ipak, grad se ne pretvori u potpuno mjesto duhova kao što se događalo prije nekoliko desetljeća, jer Volkswagen više ne prisiljava zaposlene u upravnim zgradama da idu na odmor kada i tvornički radnici. Wolfsburg organizira umjetničke izložbe i koncerte tijekom trotjednog zaustavljanja tvornice, a oni koji žele kupovnu terapiju mogu je potražiti u velikom obližnjem prodajnom centru.
Volkswagen je 2000. otvorio takozvani Autostadt ili grad automobila, odnosno muzej i tematski park uz kanal koji središte grada odvaja od tvornice. Tijekom ljeta Autostadt organizira glazbeni festival koji uključuje raznoliku ponudu od metala do hip-hopa ili jazza, privlačeći kako lokalno stanovništvo tako i turiste.
No teško je pronaći obrok kada tvornica stane jer mnogi restorani naprosto objese informaciju da su na odmoru ili smanje broj radnih sati kako bi dio osoblja bio slobodan. Iznimka je pizzeria La Fontana u središtu grada.
Konobarice Simona Schwartz i Anke Bieszk kažu da rade cijelu godinu i da uvijek imaju posla.
Pivnica Brunos Tunnel Schänke, otvorena 1996. godine, ima status povijesne u gradu koji je star tek 85 godina. To je popularno okupljalište radnika Volkswagena i vlasnik Bruno Corigliano kaže da sve opusti kad su radnici na odmoru. Njegova supruga također je otišla na praznike, u Italiju, a on je ostao kako bi postavio šank za ponudu brze hrane ispred pivnice. Tijekom trotjedne stanke tvornice Corigliano otvori pivnicu tek na dva do tri sata dnevno za nekoliko stalnih gostiju i kako se ne bi osjećao usamljen.
S desecima tisuća odsutnih stanovnika, gradski promet u Wolfsburgu padne za 80 posto. Tada se gradski ured za održavanje cesta prebaci u višu brzinu i popravlja oštećenja na ulicama. Ovoga ljeta rade na prvom dijelu dvogodišnjeg projekta proširenja glavne autoceste koja vodi prema gradu.
Kako kaže glavni nadzornik Oliver Iversen, rizik je da ne počnu previše stvari u isto vrijeme, pa sami sebi ne postanu prepreka otvaranjem previše građevinskih točaka, no vjeruje da će sve biti u redu zbog doista malo prometa.
Vozač autobusa Norman Heinrichs je međutim užasnut godišnjim radovima na cestama jer njegova frustracija nastaje i prije no što počne s poslom. Naime, da bi došao do posla, mora ići zaobilazno šest kilometara.
"Morali bi bolje rasporediti posao jer ne rade svi u Volkswagenu i mi također moramo do posla", kaže Heinrichs.
Martin Förster, koji radi na označavanju staza za bicikliste, napominje da on i njegovi kolege ne planiraju prekomjerno svoj posao tijekom stanke u tvornici Volkswagena, tako da su zadovoljni jer mogu raditi u vrijeme puno slabijeg prometa.
Za umirovljenike kao što je Burkhard Priesz stanka kod Volkswagena je blagoslov i olakšanje. Bivši javni službenik voli se sastajati s prijateljima kako bi igrali šah na velikoj šahovskoj ploči ucrtanoj na tlu u središtu grada.
"Kada tvornica radi, ovdje je gužva uvečer", objašnjava Priesz.
Frizeri Marco Loddo i Shalaw Ataa kažu da su im praznici profesionalno i osobno ne baš drago razdoblje.
"Imamo puno manje klijenata", žali se Loddo, a Ataa dodaje da je Wolfsburg mrtav grad i inače, a još je gore kad tvornica ne radi.
Prodajni centar s druge strane kanala od tvornice udahnuo je ipak novi život gradu otkako je otvoren prije 15 godina.
"Prije 20 godina u doba stanke tvornice ništa se nije događalo. To se ipak zahvaljujući ovome centru promijenilo", objašnjava Christiane Reinholds koja radi u jednom od tamošnjih dućana.
No upravitelj centra Michael Ernst dodaje da, premda prodaja ne padne previše tijekom ljetne tvorničke stanke, mnogi zaposlenici žele odmor upravo u to vrijeme jer je većina u gradu ipak na neki način povezana s Volkswagenom.
Za one koji ne žele ili ne mogu ići na jug Europe, u blizini je jezero Allersee. Voda je svježa, stabla nude hladovinu, trava je zelena, ima pijeska za djecu i puno je manja gužva no na talijanskim, grčkim ili španjolskim plažama.