Izraelska Teva razmatra prodaju dijela poslovanja koje uključuje i dio hrvatske Plive. Prema pisanju Bloomberga, radi se o ispitivanju mogućnosti za prodaju proizvodnje aktivinih supstanci. Ukupna vrijednost transakcije mogla bi biti oko dvije milijarde dolara.
Tevina proizvodnja aktivnih supstanci okupljena je pod krovnom tvrtkom Teva API. Dio te proizvodnje nalazi se i na dvije lokacije u Hrvatskoj – u Plivinom istraživačkom centru u Zagrebu te proizvodnji u Savskom Marofu – a Teva API uključuje i još desetak lokacija diljem svijeta.
Izraelska kompanija, poznata kao jedan od velikih svjetskih igrača u proizvodnji farmaceutika, angažirala je savjetnike koji trebaju ispitati postoji li interes potencijalnih kupaca za Tevu API, piše Bloomberg pozivajući se na izvore koji su upoznati s procesom.
Rana faza pregovora
Razgovori su u ranoj fazi i Teva bi se još uvijek mogla predomisliti i zadržati poslovanje, kazali su izvori uz molbu za anonimnost jer se radi o povjerljivim informacijama.
"U sklopu našeg aktivnog poslovanja, mi redovito analiziramo naše mogućnosti", izjava je glasnogovornika Teve koju je elektroničkom poštom primio Bloomberg. Teva na proizvodnju aktivnih supstanci gleda kao na snažan biznis koji može pridonijeti strategiji poslovnog rasta, dodali su iz kompanije.
Novi glavni izvršni direktor Teve Richard Francis u svibnju je objavio plan rezanja proizvodnje pojedinih generičkih lijekova zbog niske profitabilnosti i fokusiranja na inovativnije proizvode umjesto toga. Bloomberg News je u svibnju pisao kako Teva razmatra mogućnosti za svoju proizvodnju lijekova za upalu crijeva.
Visoki dugovi
Teva se već dulje bori s visokom razinom dugova i niskom cijenom dionica. Dosad ove godine vrijednost dionica na burzi u Tel Avivu pala je 16 posto te joj se trenutna tržišna vrijednost kreće oko 8,4 milijardi dolara.
Teva API zapošljava oko 4000 ljudi, proizvodi više od 350 aktivnih supstanci koje prodaje na više od stotinu tržišta. Plivu je Teva preuzela kad je 2008. godine za 7,4 milijarde dolara preuzela američki Barr Pharmaceuticals. Barr je pak dvije godine prije toga preuzeo Plivu za 2,5 milijardi dolara.
Pliva u Hrvatskoj zapošljava oko 2,5 tisuća ljudi, no nije cijela angažirana u proizvodnji aktivnih supstanci. Lani je imala prihode od 660 milijuna eura, pet posto više nego u 2021. godini, uz dobit od 111 milijuna eura.
Prodaja proizvodnje aktivnih supstanci bila bi samo još jedna transakcija u zdravstvenom sektoru ove godine, čija se vrijednost do sada penje na 170 milijardi dolara, pokazuju podaci Bloomberga. To je za petinu više nego u istom razdoblju 2022. godine i ukazuje na snažan odmak od pada preuzimanja i spajanja u većini drugih većih sektora.
Preuzimanja u zdravstvu posljedica su želje velikih farmaceutskih kompanija da obnove svoje proizvodne portfelje lijekovima za rijetke bolesti. Najveća ove godine objavljena transakcija je Pfizerova akvizicija proizvođača tretmana za rak Seagena vrijedna 43 milijarde dolara.
---Ažurirano dodatnim informacijama u cijelom članku.
---Ažurirano dodatnim pojašnjenjem u drugom i devetom odlomku da se radi samo o dijelu poslovanja Plive.