Platforma TikTok u vlasništvu kompanije ByteDance planira da ove godine vrijednost svog e-commerce poslovanja poveća za više nego četvorostruko, na 20 milijardi dolara, uzdajući se u ubrzani rast u jugoistočnoj Aziji, navode poznavaoci prilika.
To bi predstavljalo ubrzano povećanje u odnosu na prošlogodišnje 4,4 milijarde dolara bruto prihoda od prodaje, koji uključuju ukupnu vrijednost dobara prodatih preko TikTok Shopa, navode izvori koji su tražili da ostanu anonimni jer govore o internim podacima. TikTok cilja na tržišta kao što je Indonezija, gdje influenseri prodaju niz proizvoda od farmerki do ruža za usne, reklamirajući ih na videima uživo.
TikTok takođe radi na širenju prodaje u Sjedinjenim Američkim Državama i Evropi, ali će ta dva tržišta činiti samo mali dio planiranih 20 milijardi dolara, kažu izvori. Najvrijedniji startup na svijetu pokušava da za sebe prigrabi veće parče u online poslovanju vrijednom 17 biliona dolara kako njegov glavni izvor zarada - oglašavanje - usporava u toku ekonomskog pada.
Napori TikToka da proširi svoje e-commerce poslovanje u SAD sada izgleda kontraintuitivno uzimajući u obzir prijetnje američkih političara da će zabraniti aplikaciju zbog zabrinutosti za državnu bezbjednost. Ipak, njegovanje veza sa američkim trgovcima i brendovima mogao bi da pomogne Tiktoku da pridobije saveznike dok se suočava sa kritikama u Washingtonu i sudskim kaznama.
Kineska kompanija planira da izvozi svoj model poslovanja u SAD, u kojima ima 150 miliona korisnika. Ona je predložila niz mjera kako bi odgovorila na pitanja nacionalne bezbjednosti u SAD-u, uključujući zaključavanje podataka američkih korisnika i omogućavanje partnerima kao što je Oracle Corp. da izvrše provjere tehnologije. Ipak, država Montana je usvojila zabranu na preuzimanje aplikacije, koja stupa na snagu 2024., dok zakonodavci predlažu da se ista zabrana uvede na nivou cijele države.
Portparol TikToka odbio je da komentariše finansijske podatke kompanije.
ByteDance, koji su Zhang Yiming i Liang Rubo osnovali prije više od deset godina, izrastao je u najveću internet kompaniju vrijednu više od 200 milijardi dolara, zahvaljujući viralnoj prirodi platformi za dijeljenje kratkih video-formi TikTok i Douyin. Iako kupovina preko videa uživo nije privukla pažnju korisnika u SAD i Evropi, i pored sličnih pokušaja Instagrama i drugih, TikTok svoje projekcije bazira na uspjehu koji je aplikacija Douyin, popularna u Kini, ostvarila na domaćem tržištu.
TikTok Shop omogućava korisnicima da kupuju proizvode dok skroluju kroz beskonačni niz kratkih videa i live streamova u okviru glavne aplikacije, nadajući se da će tako postati alternativa za Amazon.com Inc ili Shopee, e-prodavnicu kompanije Sea Ltd. Takav format - koji zabavu spaja sa impulsom za kupovinom - već je pomogao aplikaciji Douyin da prigrabi veliki dio kineskih potrošača od kompanija Alibaba Croup Holding Ltd i JD.com Inc, posebno nakon što su stroga pravila zaključavanja u toku pandemije navele ljude da više vremena provode online.
TikTok je 2021. godine predstavio sličnu vrstu usluge za tržišta kao što su Indonezija, Vijetnam i Velika Britanija. Iako je uslugu povukla iz Velike Britanije, aplikacija nastavlja da raste na tržištima jugoistočne Azije, na kojima su mu konkurenti Lazada kompanije Alibaba, Shopee i indonežanski startap Tokopedia.
"Ubrzani rast TikTok Shopa predstavlja direktnu prijetnju vodećim kompanijama u oblasti e-commerce poslovanja u jugoistočnoj Aziji", kaže Simon Torring, jedan od osnivača kompanije za istraživanja internet trgovine Cube Asia.
"Ipak, vjerovatno je još uvijek rano da se TikTok proglasi pobjednikom. On još uvijek nije pokazao sposobnost da podstakne rast izvan kategorija modnih i kozmetičkih proizvoda, a veliki dio rasta koji sada ostvaruje podstaknut je vaučerima koje nudi i velikim ulaganjima u marketing."
TikTok Shop ostaje na drugom mjestu kada su u pitanju prihodi ByteDancea, vrijedni 80 milijardi dolara. Poređenja radi, kompanija Sea, najveća internet firma u jugositočnoj Aziji, uspjela je da prošle godine poveća bruto vrijednost prodaje za 18 odsto na 73,5 milijardi dolara.
Međutim, ako kompanija uspije da ostvari svoj prilično ambiciozni cilj, to bi moglo demonstrirati da se kroz video uživo može doprijeti do ciljane publike, što bi potencijalno moglo da prevlada u odnosu na tradicionalnu online kupovinu i van granica Azije.
Bruto vrijednost prodaje TikTok Shopa u samo u Indoneziji je prošle godine prešla 2,5 milijardi dolara, a u prva tri mjeseca 2023. premašila jednu milijardu dolara, navode iz firme Cube Asia. Istovremeno, TikTok je umanjio ciljanu prodaju u sektoru oglašavanja u 2022. godini za dvije milijarde dolara, što ukazuje na usporavanje u njegovom glavnom poslovanju.