Izvršni direktor Googlea i njegove matične kompanije Alphabet Sundar Pichai rekao je u intervjuu emitiranom u nedjelju da napor za usvajanje tehnologije umjetne inteligencije (UI) mora biti dobro reguliran kako bi se izbjegli potencijalni štetni učinci.
Upitan u intervjuu u emisiji 60 Minutes o tome zbog čega noću ne spava kada je riječ o umjetnoj inteligenciji, Pichai je rekao kako je to "potreba da se hitro radi na korisnoj implementaciji UI-ja, koji istovremeno može biti vrlo štetan ako se koristi na pogrešan način."
Google sa sjedištem u gradu Mountain View u Californiji jedna je od vodećih kompanija u razvoju i implementaciji umjetne inteligencije svojih usluga. Googleovi softveri poput Google Lensa i Google Photosa oslanjaju se na sustave za prepoznavanje slika, dok Google Assistant ima znatne koristi od istraživanja jezika koje u kompaniji provode godinama.
Ipak, tempo implementacije tehnologije bio je namjerno odmjeren i oprezan, dok je OpenAI-jev ChatGPT mnogo brže otvorio utrku za razvoj alata umjetne inteligencije.
"Još uvijek nemamo sve odgovore, a tehnologija se brzo kreće. Dakle, drži li me to budnim noću? Apsolutno", rekao je Pichai.
Google sada pokušava nadoknaditi zaostatak u želji da u svoje proizvode ugradi generativni UI softver koji može stvarati tekst, slike i glazbu ili čak kreirati video na temelju korisničkih upita. ChatGPT i još jedan OpenAI proizvod - Dall-E pokazali su potencijal tehnologije, a brojne kompanije od onih iz Silicijske doline do kineskih internetskih lidera sada se uključuju predstavljanjem vlastite ponude proizvoda.
Bivši izvršni direktor Googlea Eric Schmidt pozvao je globalne tehnološke kompanije da se udruže i razviju standarde i odgovarajuće zaštite, upozoravajući kako bi svako usporavanje razvoja "jednostavno pogodovalo Kini".
Unatoč osjećaju hitnosti u industriji umjetne inteligencije, Pichai je kompanije pozvao na oprez i poručio im da ne budu povedene konkurentskom dinamikom. Pichai dodaje kako iz OpenAI-jeva iskustva izravnijeg pristupa i debija ChatGPT-a ima dosta korisnih lekcija iz kojih se može naučiti.
"Jedna od stvari koje su istaknuli jeste da ne želite ovakvu tehnologiju plasirati na tržište kada je vrlo, vrlo moćna jer društvu ne daje mnogo prostora za prilagodbu. Vjerujem da je to razumna perspektiva. Mislim da tamo ima odgovornih ljudi koji pokušavaju shvatiti kako pristupiti ovoj tehnologiji, a i mi smo jedni od njih", rekao je Pichai.
Među rizicima generativne umjetne inteligencije koje je Pichai istaknuo, takozvani su lažni ili deepfake videi, u kojima pojedinci mogu biti prikazani kako daju izjave koje zapravo nikad nisu dali. Takve zamke itekako ilustriraju potrebu za regulativom UI-ja, dodao je Pichai.
"Moraju postojati posljedice za stvaranje deepfake videa koji nanose štetu društvu. "Svatko tko je neko vrijeme radio s umjetnom inteligencijom shvaća da je to nešto toliko drugačije i toliko duboko da bi nam trebali društveni propisi da razmislimo o tome kako se prilagoditi", zaključio je Pichai.