Kinezi su ove godine počeli trošiti s užitkom, kupujući luksuznu robu Hermesa i LVMH-a nakon što su ukinuta stroga ograničenja koja su ograničavala njihovu potrošnju prošle godine.
Sjajni rezultati dviju kompanija u prvom kvartalu otklonili su zabrinutost da su imućni kineski potrošači tokom pandemije izgubili ukus za skupe torbe i nakit.
Unatoč tome, investitori bi mogli sačekati za donošenje odluka oko manje luksuznih konkurenata koji tek trebaju objaviti rezultate prodaje.
"Najjači igrači već su izvijestili", rekla je Zuzanna Pusz, analitičarka u UBS Group AG, u intervjuu u petak. ''Očekujemo veću polarizaciju u luksuznom prostoru jer su kineski potrošači izbirljivi i žele kupovati jake marke''. To daje popularnijim brendovima veću moć da podignu cijene, dodala je.
Rezultati LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE postavili su dionice vlasnika Christiana Diora i Tiffanyja na novi rekord. Okupljanje je ove sedmice nakratko podiglo francusku luksuznu elektranu u ekskluzivni klub 10 najvrjednijih svjetskih kompanija i učinilo glavnog izvršnog direktora milijardera Bernarda Arnaulta još bogatijim.
Najveća marka kompanije, Louis Vuitton, prošle je godine prešla granicu prihoda od 20 milijardi eura i nedavno je imenovala muzičara Pharrella Williamsa za dizajnera muške odjeće, što je bio potez koji je punio naslovne strane u medijima. Tromjesečna prodaja Hermes Internationala pokazala je dvocifreni rast svih kategorija proizvoda i područja, osim malog odjela ljepote.
"Hermes će uvijek prkositi gravitaciji" jer potražnja premašuje ponudu njegovih traženih Kelly i Birkin torbi, rekla je Pusz. Tržišna kapitalizacija brenda nedavno je prvi put premašila granicu od 200 milijardi eura.
Slabiji igrači
Galopirajući ritam rasta LVMH-a i Hermesa učinio ih je miljenicima ulagača u vrijeme kada su čak i titani tehnološke industrije vidjeli da se rast prodaje usporio.
Među ostalim igračima luksuznih proizvoda, Pusz smješta kompanije kao što su Salvatore Ferragamo SpA, Burberry Group Plc, vlasnik Omega Swatch Group AG i Kering SA u slabiju kategoriju s manje privlačnosti, posebno u Kini.
Keringov Gucci, posebno, prolazi kroz tranziciju nakon što je imenovao relativno nepoznatog dizajnera, Sabato De Sarno, da vodi njegove kreacije. Njegov prošlogodišnji učinak u Kini zaostajao je za glavnim rivalima. De Sarnova prva kolekcija bit će predstavljena u septembru, a u trgovinama će biti dostupna tek početkom sljedeće godine. Kering, koji također posjeduje brendove uključujući Saint Laurent i Balenciagu, izvjestit će o prodaji 25.aprila.
Kineski potrošači, u zemlji i inozemstvu, predstavljali su oko trećinu ukupne lične potrošnje na luksuznu robu prije Covid-19. Trebat će najmanje dvije godine da se vrate na taj nivo, prema Jonathanu Siboniju, osnivaču i izvršnom direktoru kompanije Luxurynsight sa sjedištem u Parizu. "Nastavit će se ubrzavati, postoji potencijal da ovo kolosalno tržište još više procvjeta".
Za sada, kineski potrošači uživaju u obnovljenom okusu slobode i dio svog ušteđenog novca mogli bi potrošiti na luksuz, rekao je Siboni.
"U Kini trenutno postoji fenomen užitka osvete, koji uključuje putovanje i samoliječenje", rekao je Siboni. Upozorio je da bi se putovanje "na daleke destinacije moglo takmičiti s kuovinom dizajnerske torbice".
Ali ulagači i dalje kupuju luksuzne dionice posvuda dok se Kina ponovo otvara. Moncler SpA, Ermenegildo Zegna NV, Kering, Brunello Cucinelli SpA, Tod's SpA, Burberry, Prada SpA i Richemont, vlasnik Cartiera, svi su u porastu za dvocifrene postotke do sada ove godine.
U Evropi, "investitori smatraju luksuz najkvalitetnijim sektorom, na isti način na koji se tehnologija vidi kao sektor s najboljim rastom u SAD-u", rekla je Pusz. ''Ne možete ga replicirati, ima visoke prepreke za ulazak. Da biste uspjeli, morate postojati više od 100 godina kako biste iskoristili to nasljeđe''.