LVMH, najveća evropska kompanija po tržišnoj vrijednosti, sada je dospjela među 10 najboljih na svijetu.
Rast prodaje u prvom tromjesečju izazvao je rast cijene dionica od pet posto u četvrtak, dajući luksuznoj elektrani porast od 29 posto u ovoj godini. To je, zajedno s dobitkom eura u odnosu na dolar, podiglo tržišnu kapitalizaciju LVMH-a na 486 milijardi dolara, nakratko ga svrstavši na 10. mjesto najvećih svjetskih kompanija. Dosegne li 500 milijardi dolara, postala bi prva evropska kompanija koja je postigla tu prekretnicu.
Za sve veći broj ulagača, LVMH i njegovi francuski luksuzni konkurenti su za evropsko tržište dionica ono što je Big Tech bio za SAD: dominantne kompanije čiji se rast održava čak i dok ekonomija raste i opada. Dionice LVMH-a i Hermes Internationala u prosjeku su donosile više od 20 posto godišnje u protekloj deceniji, a Kering je donosio 16 posto. Indeks Stoxx Europe 600 daleko zaostaje s 8,3 posto godišnje.
"Uvijek smo ulagali u tehnologiju i luksuz, ali prednost luksuza u odnou na tehnologiju je ta što su, iako postoje, rizici, poremećaji i zastarjelost su manji", rekao je Guibout.
Snažna prodaja Louis Vuitton torbica i šampanjca Moet Chandon koja je podigla cijenu dionice LVMH-a također je ojačala bogatstvo njegovog osnivača, Bernarda Arnaulta. On je najbogatija osoba na svijetu, s bogatstvom od 198 milijardi dolara, prema Bloombergovom indeksu milijardera.
Katalizator ovogodišnjeg porasta prodaje luksuznih proizvoda, kao i mnogih posljednjih godina, je Kina. Izlazeći iz najstrožih karantena na svijetu, kineski kupci razbacuju se na luksuzne torbe i nakit. LVMH-ova naglo rastuća prodaja pokazuje da potražnja za robom visoke cijene ostaje nesmanjena čak i dok prijeti globalno ekonomsko usporavanje.
Porast luksuznih dionica učvrstio je položaj Pariza kao najveće evropske berze, zasjenivši London. Referentni indeks CAC 40 je u rekordnom porastu, s porastom od više od 15 posto ove godine, nadmašujući druga glavna tržišta.
Skeptici kažu da dugotrajna ekonomska kriza tek treba testirati trajnost prodaje luksuznih proizvoda posljednjih godina. U recesiji će svi osim najbogatijih kupaca vjerovatno ograničiti svoju potrošnju, kažu oni.
"Bio sam u krivu savjetujući klijentima da se klone luksuza, ali sam uvjeren (i tvrdoglav) da nešto mora popustiti i da je omjer rizika i dobitka još uvijek nepovoljan", napisao je Jie Zhang, analitičar u Alphavalue SAS u Parizu. u bilješci za klijente.