McDonald's je postao samo još jedna u nizu tvrtki koje su od svojih zaposlenika zatražile rad od kuće tijekom dijeljenja otkaza, što je praksa koja je izazvala kritike zaposlenika drugih tvrtki i stručnjaka za upravljanje.
Lanac brze hrane je, prema izvoru upućenom u planove tvrtke, zamolio korporativno osoblje da radi na daljinu od ponedjeljka do srijede kako bi osigurao povjerljivost dok ukida stotine radnih mjesta. Odluka je donesena iz poštovanja prema onima koji su pogođeni, rekla je osoba koja je zamolila da ostane anonimna.
McDonald's je ovoga tjedna vodio razgovore sa svim svojim zaposlenicima, a ne samo onima koji su otpušteni, a tvrtka sa sjedištem u Chicagu premješta više ljudi na nove ili više uloge nego što ih otpušta, rekao je izvor.
Twitter je također u studenom zatvorio urede prije masovnih otpuštanja pod vodstvom novog izvršnog direktora Elona Muska. I PepsiCo je, prema izvješću Fox Businessa, tako postupio u prosincu.
Virtualna su otpuštanja postala standardna praksa tijekom pandemijske obustave rada jer su se tvrtke suočile s iznenadnom i trenutnom potrebom za smanjenjem broja zaposlenih. Međutim, sada kada su se mnoge tvrtke vratile u urede, direktori mogu birati hoće li otpuštanja obaviti osobno ili na daljinu.
Virtualno isporučivanje obavijesti o otkazu može dovesti do žestokih reakcija zaposlenika. Better Holdco, online hipotekarni zajmodavac koji je otpustio 900 radnika preko Zooma, bio je prisiljen javno se ispričati nakon što je incident postao poznat na društvenim mrežama. Radnici Alphabetova Googlea kritizirali su nedavna masovna otpuštanja u tvrtki i pozvali su, među ostalim, da se buduća otpuštanja obavljaju osobno kako bi se zaposlenici mogli pozdraviti s kolegama.
Virtualna otpuštanja
Iako virtualna otpuštanja mogu biti učinkovitija i manje neugodna za sve uključene, neki stručnjaci kažu da bi norma ipak trebala biti da se vijesti osobno objave kad god je to moguće.
U prijašnjim masovnim otpuštanjima i zatvaranjima pogona, šefovi bi sve okupili i priopćili im vijest u isto vrijeme, rekla je Sandra Sucher, profesorica menadžmenta na Harvard Business Schoolu koja proučava povjerenje između poslodavaca i zaposlenika. Zatim bi se zaposlenici sastali s menadžerima jedan na jedan kako bi prodiskutirali vijesti i imali priliku postavljati pitanja.
Dok neke tvrtke smatraju da je masovno otpuštanje učinkovitije od prolaska kroz ovakav proces, Sucher kaže da je to "vrsta lažne učinkovitosti". Dok se početne vijesti mogu dostaviti brzo, postoje bezbrojna dodatna pitanja – o vremenu, otpremninama, logistici i zdravstvenim pogodnostima. "Postoje neki procesi koje ne želite raditi brzo", rekla je.
"To su oduvijek bili, a i sama sam morala proći kroz to, vrlo osobni i teški razgovori", konstatirala je Sucher. "Tako pokazujemo poštovanje i preuzimamo odgovornost za činjenicu da smo nekoga upravo bez njegove volje udaljili s posla i sada se ne može uzdržavati, a ni svoju obitelj. To je najdosljedniji čin koji tvrtka može učiniti."
U konačnici, kaže Sucher, "argument o privatnosti ima određenu težinu, ali ne mislim da je snažniji od potrebe da se s nekim suoči licem u lice".