Hermès International, proizvođač legendarne Birkin torbice, skočio je ovaj tjedan preko 200 milijardi eura tržišne vrijednosti prvi put u povijesti, nadmašivši švicarskog proizvođača lijekova Novartis.
Njihove dionice ove su godine rasle zajedno s dionicama drugih proizvođača luksuzne robe. Ulagači smatraju kako sektor može izdržati gospodarsku krizu, posebice nakon oporavka Kine od Covida koji je oživio potražnju za vrhunskim dizajnerskim predmetima. Dionice Hermèsa su od počekta 2023. ojačale oko 30 posto.
Tvrtka je sada osmo po vrijednosti među onima čije dionice ulaze u izračun paneuropskog indeksa Stoxx 600. Drugi je u luksuznom sektoru, iza francuskog LVMH Moet Hennessy Louis Vuittona, koji dominira s cijenom od 420 milijardi eura i koji je ovog tjedna podigao bogatstvo svog kontrolnog dioničara Bernarda Arnaulta preko 200 milijardi dolara.
Proizvođač svilenih šalova sada vrijedi više od ukupne vrijednosti niza francuskih kompanija u nekoliko sektora, uključujući Airbus, čija je kapitalizacija oko 100 milijardi eura, proizvođača automobila Renault, medijski konglomerat Vivendia, trgovinu mješovitom robom Carrefour, banku Société Générale i telekom tvrtke Orange.
"Iako je malo vjerojatno da će Hermès biti imun na rizik globalnog usporavanja trendova zbog sve složenijeg makrookruženja, očekujemo da će njegov jedinstveni poslovni model potaknuti njegovu kontinuirani rast", napisali su analitičari UBS Groupa predvođeni Zuzannom Pusz u bilješci objavljenoj 4. travnja.
Čak i unutar luksuza, neki analitičari smatraju da je Hermès posebna kategorija što se tiče cjenovne moći. Potražnja za njihovim torbicama obično premašuje proizvodni kapacitet, unatoč početnim cijenama od 8000 eura ili više za najpopularnije modele. Mnoge torbe imaju i veću vrijednost pri preprodaji.
Kao dio planova za povećanje proizvodnje, Hermès će u petak otvoriti novu tvornicu za proizvodnju kože u Normandiji.
U međuvremenu, analitičari užurbano revidiraju svoje ciljane cijene Hermèsa uoči objave rezultata za prvo tromjesečje 14. travnja. Većina očekuje da će tvrtka potvrditi beskrajni apetit za parfemima, torbicama i svilenim šalovima među bogatim potrošačima u Aziji i diljem svijeta.
No, Hermès je samo jedna od nekoliko europskih kompanija koje sufraju na valu luksuznih dionica, a među onima koji imaju koristi su i britanski proizvođač kabanica Burberry Group i njemački modni brend Hugo Boss.
Uspon luksuznih dionica pretvorio je Pariz u vodeću europsku burzu, nadmašivši London, a jaz između glavnih gradova ove se godine povećao.