"Nisam anarhist", jednom je rekao Changpeng Zhao. "Ne vjerujem da je ljudska civilizacija dovoljno napredna da živi u svijetu bez pravila."
Ali sada kada je Komisija za trgovinu robnim terminskim ugovorima SAD-a (CFTC) tužila Zhaa i njegovu burzu kriptovaluta Binance zbog navodnih kršenja propisa o derivatima, otkrivamo kako reagira najmoćnija osoba u svijetu kriptovaluta kada je upravo on taj koji je optužen za kršenje pravila.
Ishod bi mogao pomoći u oblikovanju budućnosti kriptoindustrije dok se njeni glavni igrači bore s gorućom dilemom: odupirati se sve agresivnijim naporima američke vlade da uskladi industriju s financijskim zakonima ili surađivati u pokušaju spašavanja kriptoposlovanja u najvećem gospodarstvu svijeta.
Glasnogovornik Binancea nazvao je postupke CFTC-a "neočekivanim i razočaravajućim", rekavši da je tvrtka "izvršila značajna ulaganja tijekom posljednje dvije godine kako bi osigurala da nema aktivnih korisnika iz SAD-a na platformi", uključujući više novca potrošenog na alate za usklađivanje i povećanje broja zaposlenih u tom području. Tvrtka namjerava nastaviti surađivati s regulatorima u SAD-u i diljem svijeta. "Najbolji put naprijed je zaštititi naše korisnike i surađivati s regulatorima kako bismo razvili jasan, promišljen regulatorni režim", rekao je glasnogovornik.
Što se tiče samog CZ-a, njegov prvi javni odgovor bio je tweet "4", očigledna referenca na prethodnu objavu u kojoj je iznio svoje viđenje onog "što treba i što ne treba raditi za 2023. Ignorirajte FUD, lažne vijesti, napade itd.
Riješiti se tužbe CFTC-a bit će teže nego ignorirati "FUD", akronim za "strah, neizvjesnost i sumnju" (eng. fear, uncertainty, doubt), koji je tako često usmjeren na kriptoprojekte. I doista, CZ se nadovezao na svoju početnu reakciju podužom objavom na blogu, u kojoj je ponovio riječi glasnogovornika Binancea o naporima za usklađivanje i suradnju s regulatorima, dodajući da CFTC-ova tužba sadrži nepotpuno iznošenje činjenica, a ne slaže se ni s karakterizacijom mnogih pitanja navedenih u pritužbi.
Srž tužbe optužbe je da se Binance nije registrirao kao američka burza derivata i da je namjerno strukturirao svoje poslovanje i transakcije kako bi izbjegao te zahtjeve za registraciju. CFTC tvrdi da su CZ i viši menadžeri poduzeli korake kako bi prekršili američke zakone, uključujući upućivanje američkih korisnika da koriste virtualne privatne mreže (VPN-ove) kako bi prikrili svoju lokaciju i usmjeravali "VIP klijente" da otvore Binance račune pod imenom lažnih tvrtki. Iz CFTC-a također ističu da Binanceovi vlastiti dokumenti za mjesec kolovoz 2020. pokazuju da je platforma zaradila 63 milijuna dolara u naknadama od transakcija derivatima te da je za oko 16 posto njezinih računa utvrđeno da ih drže klijenti iz SAD-a.
Između ostalog, tužba traži trajnu zabranu kako bi se Binance zaustavio u nastavku kršenja i zabranio tuženima i povezanim strankama da trguju digitalnom imovinom i drugom robom. Također zahtijeva nadoknadu profita od trgovanja, prihoda, plaća i drugog novca koji je Binance stekao kršenjem propisa.
"To je niz vrlo teških optužbi", rekao je u intervjuu Tim Massad, bivši predsjednik CFTC-a koji je sada direktor Projekta politike digitalne imovine na Harvardskoj školi Kennedy. "Oni traže trajnu zabranu protiv optuženih, što uključuje Binance, ali i CZ-a osobno. Njima bi u suštini bilo zabranjeno poslovati u SAD-u, odnosno ne bi se uopće mogli registrirati u Americi ni sudjelovati u robnim transakcijama."
CZ je u svom odgovoru rekao da Binance ni pod kojim okolnostima ne trguje radi profita niti "manipulira" tržištem. Također je poručio da se strogo nadziru Binanceova pravila trgovanja, uključujući ona koja se odnose na bilo koga s privatnim informacijama. Za kraj, CZ je naglasio kako ne očekuje da će sve ići glatko, ali da "ne bježi od izazova".
Objava na blogu sugerira da je Binance spreman upustiti se u pravnu borbu. U međuvremenu, nastavlja njegovati svoje globalne operacije na međunarodnim tržišnim središtima koja su naklonjenija kriptoindustriji.
Zhao, čija se neto vrijednost procjenjuje na gotovo 28 milijardi dolara, kupio je kuću u Dubaiju 2021. u, kako je rekao, znak podrške gradu koji opisuje kao "vrlo pro-kripto" orijentiran. Osnivači Three Arrows Capitala preselili su se u Dubai nakon što je taj kripto hedge fond propao. U međuvremenu, CZ-ov bivši glavni rival Sam Bankman-Fried iz FTX-a nalazi se u kućnom pritvoru dok čeka suđenje za optužbe za prijevaru zbog kojih bi u teoriji mogao završiti u zatvoru više od jednog stoljeća.
Čak i prije vijesti o akciji američkih regulatora, CZ se počeo ulizivati svojim domaćinima. Početnom stranicom Binanceove neameričke web stranice prošlog tjedna dominirala je proslava početka ramazana, zajedno s kalendarom sličnim adventskom. "Provjeravajte svaki dan kako biste otkrili sve vrste posebnih promocija, darova i događaja", stoji na stranici. "Imamo nagrade u vrijednosti od 535.000 dolara koje treba podijeliti!"
U srijedu, prvog dana muslimanskog svetog mjeseca, na stranici je bila poveznica na videointervju sa samim CZ-om. U tom razgovoru, CZ je rekao da se sada nalazi na Bliskom istoku, ne navodeći konkretno Dubai, te je pohvalio "poslovnu klimu u regiji". Također je priznao i da žali za nekim stvarima.
"Gledajući unatrag, postoji mnogo stvari koje bismo učinili drugačije", rekao je. "Vjerojatno smo trebali surađivati s regulatorima na globalnoj razini mnogo ranije, a vjerojatno sam i ranije trebao naučiti arapski."
Jedno od glavnih pitanja koja se nameću je isplativost rizika pokušaja obrane Binanceova poslovanja u SAD-u na sudu. Dok je dominacija njegove burze nad globalnim kriptotržištem i povezanim izvedenicama nastavila rasti od FTX-ova neuspjeha, čineći oko 60 posto tržišta od sredine veljače, prema podacima iz CryptoComparea, njegova manja američka stranica borila se da dobije takav tržišni udio u SAD-u. Burza Binance US bila je četvrta najaktivnija kriptoburza u zemlji u posljednja 24 sata, s volumenom koji je otprilike upola manji od vodećeg Coinbase Globala.
Akcija protiv Binancea najnoviji je zaokret u sukobu između velikih nacionalnih vlada i vizije zagovornika kriptosustava u kojem se novac može slobodno razmjenjivati diljem svijeta bez "cenzure". Korijeni suzbijanja leže u prošlogodišnjem neuspjehu Terrina stablecoina da zadrži svoju vezanost od jednog američkog dolara i bankrotu FTX-a, što je zajedno dovelo do gubitka gotovo dva bilijuna dolara digitalnog bogatstva. Ipak, napeto geopolitičko okruženje, obilježeno financijskim sankcijama usmjerenim protiv Rusije i Irana, dodatno pojačava kontrolu.
Binance se sada suočava s istragama zbog zavjere o pranju novca i nelicenciranog prijenosa novca, analizom stvarnog financijskog zdravlja tvrtke i pojačanog nadzora nad njenom namjerno "netransparentnom korporativnom strukturom", stoji u pismu američkih senatora Elizabeth Warren, Chrisa Van Hollena i Rogera Marshalla, koje su adresirali na CZ-a i šefa Binance US-a ranije ovog mjeseca. U njemu su saželi dugačak popis kritika na račun tvrtke i zatražili bilance i druge podatke o poslovanju. Propast banaka Silvergate Capital i Signature Banka koje su bile naklonjene kriptoindustriji također je razlog pojačanog nadzora.
Iako je CZ svoje aspiracije za burzu Binance US svojedobno oblikovao po uspješnoj tranziciji Coinbasea u javnu tvrtku, ta je burza također bila pod državnim i saveznim istragama, uključujući prošlotjedno otkriće tvrtke da je primila obavijest da SEC planira pokrenuti pravni postupak protiv nje.
"U tjedan dana CFTC je tužio Binance, a SEC nagovijestio da će tužiti Coinbase", rekao je John Coffee, profesor na Columbia Law Schoolu, koji se specijalizirao za propise o vrijednosnim papirima i korporativno pravo. "U oba slučaja mogli bi prisiliti te tvrtke da napuste SAD i rade samo u inozemstvu. Ipak, još uvijek nemamo jasnu definiciju u kojoj mjeri kriptovalute predstavljaju vrijednosne papire. Ovi će slučajevi taj problem gurnuti u prvi plan."
CZ je jasno iznio svoje mišljenje o naporima vlade da obuzda kriptoindustriju. U intervjuu na Bloombergovu forumu nove ekonomije u Singapuru, u studenom 2021. godine, rekao je kako vjeruje da SAD pokušava zaštititi status dolara, za koji je rekao da je "snažan alat za organiziranje svijeta, čak jači i od vojske". Usporedio je te protekcionističke napore s neuspjelim pokušajem Kodaka da obrani svoje poslovanje izgrađeno na fotografskom filmu od digitalne konkurencije.
"Bolje je puno uložiti u ono što donosi disrupciju", rekao je. "Tehnologija će se razvijati diljem svijeta. Ne možete izbrisati koncept iz glava 400 milijuna ljudi."
S obzirom na to da SAD naizgled prihvaća ono što CZ naziva Kodakovim pristupom za slamanje kriptovalute, industrija će se vjerojatno i dalje potiskivati iz tradicionalne financijske industrije na margine. Hoće li se najmoćniji čovjek u svijetu kriptovaluta uključiti u tu borbu ili ne, to pitanje moglo bi igrati veliku ulogu u određivanju kako će tržište izgledati ubuduće.
--- Uz pomoć Vildane Hajrić i Allyson Versprille