Toyota je u trećem kvartalu objavila profit koji je nadmašio procjene, ali je zadržala svoje konzervativne izglede za profit u četvrtom kvartalu zbog nedostatka komponenti.
Profit za fiskalni kvartal završen u decembru porastao je za 22 odsto na 7,3 milijarde dolara u odnosu na godinu ranije, nadmašivši prosječnu projekciju analitičara od 5,68 milijardi dolara. Za fiskalnu godinu koja se završava u martu, operativni profit je na putu da dostigne 18,3 milijardi dolara, u skladu sa ranijim prognozama, saopštila je kompanija u četvrtak.
Toyota ostaje pri svojim izgledima suočena sa rastućim cijenama materijala i energije, čak i nakon što je kvartalni profit imao koristi od većeg obima i slabijeg rasta prihoda. Kompanija nastoji da brzo procijeni alternativne poluprovodnike i odgovori na promjene u dizajnu kako bi obezbijedila stabilno snabdijevanje, naglašavajući stalne nestašice automobilskih čipova koje koče svjetsku industriju. Uprkos tome, proizvođač automobila se držao svoje prognoze proizvodnje od 10,4 miliona jedinica.
"Očekivalo se da će zarade u trećem kvartalu biti visoke, ali možda i ne toliko", rekao je Tatsuo Yoshida, analitičar Bloomberg Intelligencea. "Na osnovu Toyotinih niskih očekivanja za dolar i evro, kao i napora za smanjenje troškova, operativni profit će vjerovatno nadmašiti izglede za fiskalnu godinu", dodao je on.
"Postoji prostor za kretanje nagore", rekao je Yoshida.
Akcije Toyote su preokrenule gubitke i porasle za 1,3 odsto nakon objavljivanja rezultata. Oni su zapravo porasli za oko šest odsto ove godine, nakon pada od 14 odsto u 2022.
Prodaja za 12 mjeseci zaključno sa martom iznosiće 274 biliona dolara, što je u skladu sa prethodnom prognozom, saopštila je kompanija. Za posljednji kvartal, prihodi su porasli za 25 odsto, na 74 biliona dolara.
Poslije 14 godina na čelu, izvršni direktor Akio Toyoda se sprema da postane izvršni predsjednik i da svoju trenutnu ulogu u aprilu ustupi Koji Satou, koji vodi odjeljenje luksuznih automobila Lexus. Pored toga što će proizvodnja ostati nepromijenjena dok još uvijek postoji nedostatak dijelova i poluprovodnika, Sato će morati da odvede Toyotu u novu eru elektrifikacije i vozila bez vozača.
Sato će preuzeti odgovornost dok se proizvodnja oporavlja od karantina zbog kovida, problema u lancu snabdijevanja i nestašice komponenti. Toyota očekuje da će u 2023. godini proizvodnja premašiti nivoe prije pandemije, predviđajući sklapanje čak 10,6 miliona vozila. Istovremeno, upozorava da bi konačne isporuke mogle biti za 10 odsto niže ako ne bude mogla da dobije dovoljno dijelova, posebno čipova.
Toyota je nedavno učvrstila svoj status najvećeg svjetskog proizvođača automobila treću godinu zaredom, sa 10,5 miliona prodatih jedinica 2022. godine, čime je produžila prednost u odnosu na Volkswagen AG.
Dok slab jen pomaže japanskim proizvođačima automobila da povećaju konkurentnost vozila koja se prodaju u inostranstvu i vrijednost zarade koju donose kući, oni nemaju više koristi kao ranije jer slabiji jen takođe povećava troškove uvoza sirovina i energije.