Damir Arsenijević, profesor s Tuzlanskog univerziteta, kazao je da je GIKIL, postrojenje koje se nalazi tri kilometra od centra Lukavca, "udžbenički primjer kako se ljudi tretiraju kao otpad."
Prema njegovim riječima, 2018. godine, kada se desila ekološka katastrofa izlijevanja katrana u rijeku Spreču, što je dovelo do toga da voda i tlo postanu potpuno onečišćeni, kantonalni inspektori koji su posjetili GIKIL i zatekli navedenu katastrofu pobjegli su iz postrojenja.
"Nama se dešava jedna potpuno nevidljiva katastrofa za koju mislimo da se dešava negdje drugo, a zapravo nam se dešava pred vratima", kazao je on.
Arsenijević kaže kako BiH gubi više od 50 hiljada i 500 godina života godišnje zbog zagađenja. Kako je objasnio, čestice se ugrađuju u tkiva fetusa i potpuno transformišu njegovu fiziologiju. Čestice vode do raznih bolesti, između ostalog karcinoma te smanjenja kognitivnih sposobnosti.
Čitajte više: GIKIL, havarije i bježanje inspektora iz postrojenja
U Lukavcu se na dnevnoj osnovi bilježe izrazito visoke razine PM 2.5 čestica, koje su usko povezane s povećanom smrtnosti. Prema dostupnim podacima primjetno je da stanovnici Lukavca bilježe kraći životni vijek nego što je prosjek u BiH.
Cijeli razgovor pogledajte u videu.