Aerodrom Mostar, već godinama bilježi gubitke. Tako je u novembru uslužio svega pet putnika, što je njihov najaslabiji učinak u ovom mjesecu, u posljednjih deset godina. Aerodrom je primio manje putnika, nego tokom 2020. – godine pogođene pandemijom koronavirusa, kada su brojke bile manje za 99 posto u odnosu na period 2019. godine.
Prema podacima Ex Yu aviation, prošlog mjeseca nije bilo komercijalnih ljetova, jer je ljetna sezona završila u novembru.
"Aerodrom Mostar je u periodu januar-novembar uslužio 10.801 putnika, što je pad od 66,5 posto u odnosu na tri godine ranije. Uprava aerodroma najavila je kako će kompanija Wizz Air, uvesti svoje usluge tokom sljedeće godine, međutim, nije bilo potvrde ovih planova od ovog niskotarifnog prijevoznika", naveli su iz Ex Yu aviation.
Opstanak aerodrome, zagarantiran je s tri proračuna. Novci se izdvajaju s federalne, kantonalne i općinske razine.
"Mostarska Zračna luka posluje u bitno drugačijim okolnostima od ostalih zračnih luka u Federaciji BiH i zahtijeva dodatna ulaganja kako bi se ostvarila puni potencijal", kazao je ranije federalni ministar prometa i komunikacija Denis Lasić.
Čitajte više: Mostarska zračna luka između ogromnog potencijala i najgorih rezultata
U periodu od 2015. do 2022. godine Federalno ministarstvo prometa i komunikacija uložilo više od 16 milijona maraka. Preko 9 milijona iskorišteno je za izgradnju infrastrukture i nabavku nedostajuće opreme, a preostali iznos od oko 7 milijuna dan je kroz tekuće transfere.
Više na: Na sarajevskom aerodromu raste broj putnika, u oktobru više od 100.000
Od 21 aerodroma u Adrija regiji, sarajevski je zauzeo sedmo mjesto s više od pola miliona putnika u prvoj polovini ove godine. Drugi najprometniji bh. aerodrom je Tuzla sa 180 hiljada putnika. Slijedi Banja Luka s više od 120 hiljada te aerodrom u Mostaru s 1.307 putnika.