Netflixov zaokret u poslovanju osvaja ulagače koji su jednu od dionica s najlošijim rezultatima početkom 2022. pretvorili u jednu od najboljih u drugoj polovici ove godine.
Katalizator povratka bilo je uvođenje niže cijene za pretplatnike kojima reklame ne smetaju u gledanju filmova i serija na ovoj streaming platformi. Očekuje se kako će ovaj potez tvrtki sa sjedištem u Los Gatosu u Kaliforniji pomoći u privlačenju novih i zadržavanju starih klijenata.
Novi strateški plan kompanije dolazi u trenutku kada visoka razina inflacije nagriza raspoložive prihode kućanstava, a streaming usluge čine se kao luksuz koji bi potrošači mogli prvi odbaciti u nastojanju štednje kućnog budžeta.
Netflix, koji je tijekom pandemije, a pogotovo za vrijeme lockdowna 2020.godine dobio milijune novih korisnika, ove je godine počeo gubiti pretplatnike. Nakon što je dvama uzastopnim izvješćima o zaradi šokirala Wall Street, tvrtka je obećala poduzeti drastične korake kako bi promijenila svoje poslovanje, poput razbijanja dijeljenja lozinki i pokretanja jeftinije pretplate s uključenim oglasima.
Cijena dionice kompanije pala je 72 posto od početka godine, sve do svibnja, što je najveći pad indeksa Nasdaq 100 u tom razdoblju. Od tada je vrijednost porasla za 84 posto, što je treći najveći dobitak za dionice izlistane na Nasdaqu.
Ovogodišnji problemi sa streamingom videa također su pogodili jednog od Netflixovih velikih konkurenata – Walt Disney, koji je u kolovozu najavio kako će cijenu svoje vodeće usluge Disney+ podići za 38 posto, na 11 dolara mjesečno, te također uvesti verziju s oglasima. Netflix je također podigao cijenu svoje standardne ponude bez reklama, povisivši je u siječnju za oko 11 posto, na 15,49 dolara mjesečno u SAD-u, a kasnije je rekao kako je to povećanje uzrokovano gubitkom pretplatnika.
Netflix je trgovao u prosjeku oko 79 puta većom zaradom tijekom prošlog desetljeća jer je izgradio kult sljedbenika oko serija kao što su Tiger King i Stranger Things. Iako ni u kom slučaju još uvijek nije jeftin, sada je procijenjen na oko 27 puta.
Prije otprilike godinu dana tvrtka je dosegla rekordnu tržišnu vrijednost od 306 milijardi dolara. Unatoč nedavnom porastu, dionice su ove godine još uvijek u padu 49 posto te se procjenjuju na oko 136 milijardi dolara. Čini se da je i plan preokreta tvrtke osvojio neke analitičare. Dionice sada imaju 22 preporuke za kupnju, 24 holda i četiri prodaje, prema podacima Bloomberga. To su poboljšani podaci u odnosu na 16 kupnji, 29 zadržavanja i sedam prodaja od 30. lipnja.
"Netflix je uspio stvoriti drukčije iskustvo gledanja koje je manje ometajuće nego što smo očekivali, a mislimo i kako bi ova ponuda trebala pridobiti pažnju potrošača", rekao je Mark Mahaney, analitičar Evercorea u bilješci sredinom studenog.
Mahaney, jedan od analitičara koji je posljednjih mjeseci unaprijedio dionice Netflixa, rekao je kako je i dalje uvjeren u svoju početnu prognozu da bi osnovni plan s oglasima mogao generirati 10 milijuna novih pretplatnika i jednu do dvije milijarde dolara dodatnog prihoda za Netflix do 2024. godine.
"Rast prihoda zbog nove Netflixove usluge pretplate vjerojatno će biti rastući tijekom sljedećih nekoliko godina, ali do 2025. globalni rast oglasa mogao bi biti mnogo značajniji i predstavljati značajan dio ukupnog prihoda tvrtke. Uzimajući u obzir da će se neki korisnici prebaciti na razinu podrške oglasima, a neki će se vratiti na osnovni paket bez oglasa, ovaj potez se odnosi na zadržavanje korisnika jednako kao i na prijavu novih", izjavio je Pedro Palandrani, direktor istraživanja u Global X ETF-ovima.